Patiko? Pasidalinkite!

Įprastai balandžio mėnesio vidutinis vandens lygis upėse būna didžiausias per visus metus, tačiau šių metų balandį prasidėjo vandens lygio kritimas

Balandžio mėnuo neatsiejamas nuo ledo sangrūdų upėse, potvynių ir užtvindytų gatvių bei laukų, tačiau pastaraisiais metais vasarą upes jau alina sausros, o žiemą, retai susidarant sniego ir ledo dangoms, hidrologinis režimas menkai tepapildomas maitinančiu vandeniu.

Kaip praneša Hidrometeorologijos tarnyba, kovo mėnesio antrojoje pusėje, nors dalyje šalies upių ir buvo fiksuojamas 20–70 cm vandens lygio pakilimas virš vidutinio daugiamečio vandens lygio, tačiau didžiosiose šalies upėse (Nemune ties Smalininkais, Neryje ties Vilniumi ir Jonava, Nevėžyje ties Panevėžiu) vandens lygis nebuvo pasiekęs kovo mėnesio daugiamečio vidurkio. Kaip pažymėjo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus technikė Gintarė Kugytė, dalies upių vandens lygis iš viso dar nėra pasiekęs daugiametės normos.

 „Pavyzdžiui, Nemune ties Druskininkais kovo antroje pusėje buvo stebimas vandens lygio pakilimas iki 90 cm, nors daugiametis vidurkis yra lygiai 100 cm. Balandžio mėnesį vandens lygis nuseko ir tesiekia 18 cm. Primename, kad 1958 m. balandžio pabaigoje vykusio potvynio metu ties šia vandens matavimo stotimi buvo užfiksuotas net 1096 cm vandens lygis! Vargu, ar dar kada pasitaikys toks didelis potvynis“, — teigia Kugytė.Pasak jos, balandžio mėnesio vidutinis vandens lygis upėse įprastai būna didžiausias per visus metus.

Šių metų balandžio mėnuo prasidėjo vandens lygio kritimu, Lietuvos upės po nežymaus vandens lygio pakilimo kovą vėl senka. Kaip teigiama pranešime, balandžio mėnesio pirmųjų savaičių situacija nė iš tolo neprimena įprasto hidrologinio režimo šiuo laikotarpiu. Dalyje upių (Ventoje ties Skuodu, Nemunėlyje ties Tabokine, Šventojoje ties Anykščiais ir Žeimenoje ties Pabrade) kol kas vandens lygis yra 30–70 cm mažesnis už vidutinį daugiametį balandžio mėnesio vandens lygį.

Neryje ties Vilniumi bei Jonava ir Nevėžyje ties Panevėžiu vandens lygis daugiau nei 100 cm žemesnis, o štai Nemune ties Smalininkais — net 258 cm žemesnis už vidutinę šio mėnesio normą. „Taigi upės praneša apie besiartinančią (o gal taip ir neatsitraukusią) hidrologinę sausrą“, — apibendrina Hidrometeorologijos tarnyba.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!