Patiko? Pasidalinkite!

AUGALŲ STRATEGIJOS

Žinot, būna tie asmenybės testai, kurie parodo, kas tu ir ką tau veikti gyvenime. Tai va. Beje, vienas neblogas yra čia (https://www.16personalities.com/free-personality-test ). Tai su augalais, žinokit, tas pats. Jie irgi asmenybės, gyvenančios pagal tam tikrą strategiją. Nes tu turi atrasti savo nišą, kad galėtum išlikti šiame konkurencingame pasaulyje. O jei gyveni pagal savo prigimtį ir pašaukimą, tau net nereikia konkuruoti. Viskas vyksta tarsi natūraliai ir savaime. Kaip pažiūrėsi – vieni tai vadina konkurencija, kiti – tobula gamtos sudėliota harmonija.

Bandydami suprasti augalus, žmonės prikūrė daug dalykų. Tarkim, toks ekologas J. P. Grime sukūrė augalų adaptyvumo strategijų trikampį, kuris remiasi augalo tolerancija ir gebėjimu išlikti įvairių pažaidų ar stresinėmis (taip, galite atsikvėpti – augalai irgi savotiškai „stresuoja“…) sąlygomis. Nes nuo šių dviejų faktorių priklausys, kiek jūs, kaip augalas, turėsite laisvės savo biomasei užauginti, o ir daugintis bei plisti. Juk jei nebūtų ribojančių faktorių, būtų galima plėstis iki begalybės. O, bet, tačiau, taip pasaulyje nėra. Todėl reikalinga išlikimo strategija.
Taigi, pagal jį, egzistuoja trys pagrindinės augalų gyvenimo strategijos:

„C“ (angl. competetive) – konkuruojantieji
„S“ (angl. stress tolerant) – atlaikantieji spaudimą
„R“ (angl. ruderal) – ruderaliniai (tai greitai besidauginantys ir plintantys pažeisto, atviro paviršiaus plotuose augalai)

Kaip ir žmogus yra mišinys iš daug įvairių aspektų, taip ir augalas nebūtinai priklauso ir laikosi tik vienos kažkurios minėtos strategijos (prisiminti pradžioje minėtą asmenybės testą, kurio rezultatas susideda net iš 4 raidžių). Be abejo, gali būti CR, CS, SR, o gal net ir CSR kartu sudėjus. Tiesiog viena kažkuri, dažniausiai, labiau dominuoja.

Kas augalui yra stresas ir kokias reakcijas jis sukelia?

Stresas yra nepalankios gyvenimo sąlygos. Pavyzdžiui, negaunate vandens. Arba skęstate jame. Negaunate maisto (makro ir mikroelementų). Puola ligos ir kenkėjai. Valgo visokie žolėdžiai. Negaunate šviesos. Turite ištverti labai aukštas temperatūras. Arba labai žemas. Gaisras. Vėjas. Potvyniai. Druskos… vardinti galima daug.

Kokios būna atsakomosios reakcijos – morfologiniai (išvaizdos) pakitimai (galima prisiminti, kad su žmonėmis panašiai – turime rases, kur skiriasi odos, plaukų spalva, akys ir t.t.). Pakinta lapų, žiedų, šaknų, sėklų dydis. Augumas. Gyvenimo trukmė.

Trumpiau pasakius, esminiai punktai, kuriuos gali paveikti stresas bei pažaidos, yra tokie:

AUGUMAS – REPRODUKTYVUMAS ir ĮSITVIRTINIMAS.

Dabar prieisime prie įdomiausios dalies. Žinot, asmenybės testų gale būna išsamūs aprašymai, ką reiškia kiekviena raidė ir ką tai parodo apie jus ir jūsų gyvenimą. Labai nesiplėsim į niuansus, apžvelgsim tik 3 pagrindines kategorijas. Gal atpažinsit ir save.

A s m e n y b ė „C“

Konkuruojantieji.

Gyvenimas jums primena ilgą maratoną, kuriame išlieka tik ištvermingiausieji. Tik jie nubėgs iki galo. Pradžioje gyvenimo jūsų tarsi niekas nepastebi, būnate kaip pilka pelytė, o paskui, kai kiti jau išeikvojo savo energiją ir resursus, ateina jūsų eilė. Parodyti viską, ką turite. Ir šioje vietoje su jumis jau niekas nepakonkuruos. Nes kartą įsitvirtinęs, savo pozicijos neapleisite.
Minusas – prireikia nemažai laiko įsitvirtinti naujoje vietoje. Neeikvojate per daug energijos ir resursų sėkloms užauginti, o mieliau skiriate ją konkurencingai biomasei užauginti. Kad būtumėt didelis ir visi bijotų. Su laiku tai netgi gali tapti rimta problema kaimynams. Nelabai mėgstate pokyčių, ypač jautriai reaguojate, jei kažkas lenda prie jūsų šaknų ar ardo jūsų namo grindis. Nes tada vėl reikia laiko atsistatyti. Svarbu skaniai pavalgyti. Ir daug.
Perspektyvos – ilgas ir laimingas gyvenimas.

FB_IMG_1566117254908

Tipiškas “C“ strategas – paprastasis arunkas (Aruncus dioicus).
Kas dar priklauso šitai kategorijai: rūgtys, įvairūs astrai, kemeras, lendrūnai, debesylas, miskantas, veronikūnas, rykštenės, vingiriai, soros, viendienės ir t.t.

A s m e n y b ė „S“

Atlaikantieji stresą.

Sugebate išlikti visiškai ramus neįtikėtinai sudėtingose situacijose. Tai – jūsų arkliukas. Ten atrandate save. Ten silpniausieji palūžta, o jūs jaučiatės situacijos šeimininkas. Mokate taupyti. Investuoti į ateitį. Neeikvojate energijos be reikalo. Atrandate savo būdą ir metodą išlaikyti ramų ir blaivų protą ten, kur kiti lengvai palūžtų.
Minusas – įprastose, buitinėse gyvenimo sąlygose palūžtate. Neatlaikote konkurencijos su kitais. Normalus ir įprastas gyvenimas – ne jums. Jūsų niša – ten, kur kitas savęs net negalėtų įsivaizduoti. Galbūt tai pavojingos, rizikingos situacijos. Galbūt tai, ko kitas neišdrįstų padaryti. Ten jūsų vieta ir pašaukimas.
Išvaizdai investuojate minimaliai, svarbu ne pasirodyti, o kaip maksimaliai taupyti savo energijos resursus. Investuojate į patogius rūbus, kurie padėtų geriau atlaikyti sudėtingas sąlygas.
Perspektyvos – ilgas ir įdomus gyvenimas.

FB_IMG_1566117258651

Tipiškas “S“ strategas – apskritalapė saulašarė (Drosera rotundifolia)
Kiti iš šios serijos: šilokai, perkūnropės, pipirlapė, uolaskėlės, čiobreliai ir t.t.

A s m e n y b ė „R“

Ruderalai (tai ne partija)

Jūsų gyvenimas – kaip gražus fejerverkas. Trumpas, bet įspūdingas. Atrodo, per trumpą laiko tarpą norite iš gyvenimo pasiimti maksimaliai viską, ką jis duoda. Daug vaikų, daug žiedų, daug lapų, netaupot gyvenime nei cento. Neinvestuojat į šaknis, ilgalaikį įsitvirtinimą. O kam? Viskas vyksta dabar. O kada, jei ne dabar?.. Juk gyvenimas – kaip šventė, nėra kada liūdėti ar ko laukti. Nes taip ir nesulauksit.
Minusas (kai kam) – trumpas gyvenimas (+/- 1-3m. ). Palaikyti giminės tęstinumui reikia laisvų, kažkokiu būsu pažeistų vietų (kirtavietės, suarta žemė, kasimai, kauptukas ir t.t.). Kuo daugiau ardomas paviršius, tuo jums mažiau konkurentų. Kol tokioje situacijoje kiti susigaudo, kas įvyko ir puola į depresiją, jūs jau spėjate pusę gyvenimo nugyventi ir iš tos situacijos pasiimti viską. Nelaukiate. Niekada. Kad netektų gailėtis.
Perspektyvos – trumpas, bet laimingas gyvenimas.

FB_IMG_1566117262439.jpg

Tipiškas “R“ strategas – vaistinė agurklė (Borago officinalis)
Kiti: sinavadas, aguona, linažolė, kai kurios gaisrenos, našlaitės, ešolcijos, nakvišos, gvazdikai… ir dar daug daug kitų.

P A B A I G A I
Kam jums visa tai? Kad suprastumėt, kaip mąsto augalai. Pasigilintumėt į jų psichologiją. Kodėl jie kartais vienaip ar kitaip elgiasi… Kad galėtumėte tinkamai juos prižiūrėti ir pritaikyti atitinkamose vietose. Na, kad ir gėlyne ar ten, kur kažkodėl niekas neauga 😉
Nuotraukose pora pavyzdžių kiekvienai kategorijai.

I Š V A D A
Ko galima pasimokyti iš augalų? Būk ten, kur esi geriausias ir tau nebereikės konkuruoti. Veik pagal savo prigimtį. Nežiūrėk, ką kiti daro ir negyvenk jų gyvenimo. Nebijok pabandyti, ieškoti, tyrinėti ir atrasti.
SAVO gyvenimo strategijos.

Eglė Jūrėnaitė


Patiko? Pasidalinkite!