Patiko? Pasidalinkite!

Dėl JAV sankcijų, susijusių su Irano branduoline programa, Teheranas stiprina karinį bendradarbiavimą su Rusija ir Kinija. Trys šalys 2019-12-27 dieną pradėjo jūrų pratybas Indijos vandenyne. Anot Vokietijos televizijos kanalo „N-TV“, tai akivaizdus ženklas vakarams, kad keičiasi pasaulinė tvarka

Iranas, kuriam buvo daromas JAV spaudimas dėl branduolinės srities, kartu su Rusija ir Kinija pradėjo vykdyti karines pratybas jūroje. Pirmųjų trijų šalių ginkluotųjų pajėgų atliktų manevrų esmė yra užtikrinti saugumą šiauriniame Indijos vandenyne. Taktinis mokymas turėtų būti vykdomas keturias dienas, sakė Irano karinio jūrų laivyno vado pavaduotojas.

Pasak ekspertų, šios karinės pratybos jūroje buvo trijų šalių reakcija į JAV planuojamą jūrų pajėgų misiją apsaugoti laivybą Persijos įlankoje. Per pastaruosius mėnesius padėtis ten labai pablogėjo dėl to, kad Iranas ištisus mėnesius laikė britų naftos tanklaivį Stena Impero, praneša Vokietijos televizijos kanalas. Be to, birželį Iranas numušė amerikiečių droną. 

Hormuzo sąsiauris yra viena iš svarbiausių jūros juostų pasaulyje, pabrėžia „N-TV“. Tai jungia Persijos įlanką su Indijos vandenynu. Per šį sąsiaurį eksportuojama didžioji pasaulio jūros naftos eksporto dalis.

Kanalas primena, kad dėl įtampos Teherano ir Vašingtono santykiuose kyla ginčas tarp dviejų šalių branduolinės energetikos srityje. Amerikiečiai kaltina Irano vyriausybę stengiantis sukurti branduolinius ginklus. Iranas tai neigia.

2018 m. JAV vienašališkai pasitraukė iš tarptautinio branduolinio susitarimo, kuriuo Iranui buvo uždrausta kurti atominę bombą ir tuo pat metu turėtų būti nutraukta politinė ir ekonominė valstybės izoliacija.

Tiek Rusija, tiek Iranas yra de facto sąjungininkai, Kinija taip pat. Be to, visos trys valstybės griežtai nesutinka su Amerikos hegemonija pasaulyje. Reiktų pridurti, kad Baltarusija taip pat yra Rusijos, Kinijos ir Irano sąjungininkė.

JAV panika dėl „Nord Stream 2“

„Nord Stream 2“ rangovų įmonėms nebus taikomos JAV sankcijos, jei visi dujotiekio darbai bus nutraukti iki sausio 20 dienos, pranešė JAV Valstybės departamentas. Kai kas tokius JAV veiksmus prilygina šizofrenijos priepuoliams. Tai visiškai nieko bendro su JAV neturintis projektas, kurį palaiko didžioji dalis ES.

Tai ženklas, kad JAV praktiškai lieka viena pati su savo „lojančiais“ Pabaltijo „šuniukais“.

JAV Pabaltijui  paskyrė pinigų

JAV iš 2020 m. karinio biudžeto Latvijai, Lietuvai ir Estijai skyrė 175 mln. Tai paskelbė Estijos gynybos ministerijos vadovas Juri Luik. Tuo pat metu iš šios sumos 50 milijonų dolerių skiriama kaip atskira biudžeto eilutė ir bus skirta oro gynybos reikmėms. 

Estijos gynybos ministerija mano, kad ši suma sustiprins atgrasymo ir gynybos pozicijas Baltijos šalyse, ypač oro gynybos srityje. Tačiau ekspertai pažymi, kad tokia suma yra per maža, kad būtų galima rimtai patobulinti oro gynybos sistemas, o skirtos lėšos grįš į Vašingtoną per gynybos sutartis.

Iš dalies šie pinigai gali būti skirti ginklams iš Pentagono įsigyti. Labiausiai tikėtina, kad už skirtą sumą bus perkama pagalbinė įranga, nes už tokią sumą neįmanoma įsigyti tokio lygio apsaugai reikalingo oro gynybos sistemos.

Julius Navadovas

 

 

 


Patiko? Pasidalinkite!