Patiko? Pasidalinkite!

Kompiuterinių technologijų specialistai, neurologai ir psichologai iš Pietų Kalifornijos universiteto pasidalino kurioziniu tyrimu, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip muzika veikia žmonių smegenis, kūną ir emocijas

Viename eksperimente dalyvavo 40 savanorių. Komanda išrinko tris muzikos kūrinius, trunkančius nuo 168 iki 515 sekundžių, kuriuose nebuvo tekstų ir kurie dalyviams nebuvo pažįstami. Taigi asociacinė atmintis negalėjo paveikti klausytojų reakcijos. Tuo pačiu metu atrinkti fragmentai turėjo savo emocinį poveikį – liūdną ar laimingą.

Kol savanoriai klausėsi muzikos, tyrėjai skenuodavo jų smegenis naudodami magnetinio rezonanso tomografiją.

Kito eksperimento metu buvo išmatuota 60 žmonių fizinė reakcija. Klausydamiesi muzikos su ausinėmis, mokslininkai stebėjo jų širdies veiklą ir vadinamą odos elektriniu aktyvumu (tai siejama su prakaito liaukų veikla).

Taip pat įvertino emocijų (laimingų ar liūdnų), kurias sukelia muzika, intensyvumą nuo vienos iki dešimties.

Komanda taip pat ištyrė 74 muzikines savybes, kurios gali turėti įtakos savanorių suvokimui.

Tyrimo rezultatai parodė, kad muzika ypač pastebimai paveikė tas smegenų dalis, kurios apdoroja informaciją iš klausos organus.

Visų pirma, smegenys reagavo į pulsacijos aštrumą arba smūgio galią. (Remiantis metriniu pulsavimu, sukuriamas ritmas.)

Autoriai taip pat nustatė, kad dinamikos, ritmo ir tembro pasikeitimas, taip pat naujų instrumentų įvedimas sukelia padidintą reakciją į nurodytas konvoliucijas. 

„Muzikos aurorių darbas yra priversti jus patirti emocijas per tris minutes, o dinamiškas kintamumas yra vienas iš būdų tai pasiekti“, – sakė pagrindinis autorius Timothy’as Greeras, kuris pats yra kompozitorius ir muzikantas.

Taigi klausydamiesi viso albumo juodojo metalo stiliaus, kuris visada skamba garsiai, tikriausiai nesukelsite tokios galingos reakcijos, kaip, tarkime, „Smells Like Teen Spirit“ daina „Nirvana“, kur akivaizdūs kontrastai.

Tuo tarpu savanorių odos galvaninė reakcija sustiprėjo įvedus naują instrumentą arba padidinus garso stiprumą (crescendo).

Be to, prieš labiausiai stimuliuojančias (įskaitant emocijas) akimirkas padidėjo darbo sudėtingumas. Tiesą sakant, kuo daugiau instrumentų skambėjo, tuo daugiau žmonių rodė emocinę reakciją (siejamą su liūdesiu ar džiaugsmu, atsižvelgiant į kūrinio „nuotaiką“).

Tuo pat metu garsumo, ritmo ir tonalumo pokytis veikė klausytojų širdies ritmo padidėjimą.

Ir dar vienas smalsus pastebėjimas: liūdniausias dalyvių emocijas sukėlė muzika G-moll klaviše, o f-aštrus (F #).

Autoriai įsitikinę, kad tokio pobūdžio tyrimai bus naudingi sudarant muzikinių kūrinių, skirtų sportui, poilsiui ir meditacijai, sąrašus, taip pat terapinius pritaikymus.

Beje, anksčiau buvo nustatyta, kad muzikos terapija teigiamai veikia neišnešiotus kūdikius, pacientus su negalia ir demenciją.

„Terapiniu požiūriu muzika yra tikrai gera priemonė sukelti [tam tikras] emocijas ir pagerinti nuotaiką. Naudodamiesi šiuo tyrimu galime sukurti muzikines paskatas gydyti depresiją ir kitus sutrikimus“, – teigė šio straipsnio bendraautorė Assal Habibi.

Ateityje komanda ketina išsiaiškinti, kurie muzikos kūriniai leidžia efektyviausiai manipuliuoti žmogaus emocijomis ir kaip kompozitoriams pavyksta „perteikti“ tą ar kitą nuotaiką savo muzikos klausytojams.

Komanda pranešė apie atliktą darbą konferencijoje „ACM Multimedia 2019. Visas mokslinio straipsnio tekstas pateikiamas PDF formatu .

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!