Patiko? Pasidalinkite!

Rusija ilgą laiką buvo viena mažiausiai įsiskolinusių šalių pasaulyje. Tačiau rugpjūčio mėn. jos grynoji skola nukrito žemiau 0% ribos. Šis rezultatas, gautas dėl labai griežto biudžeto ir dėl rekordinių rezervų, kurie visiškai padengė valstybės skolą

Rusijos grynoji valstybės skola pirmą kartą nukrito žemiau nulio po to, kai buvo įvestos pirmosios sankcijos ir 2014 m. žlugo naftos kainos, išsiaiškino RBC.

Grynoji Rusijos valstybės skola pirmą kartą nuo 2014 m. pateko į neigiamą zoną – po pirmųjų „Krymo sankcijų“ ir naftos kainų kritimo metu. Nuo 2019 m. vidurio valstybės skola plačiąja prasme (federalinės vyriausybės vidaus ir išorės skolos, regionų ir savivaldybių skolos) tapo mažesnė už „išplėstinės vyriausybės“ (federalinės valdžios, regionų ir papildomų biudžetų valstybės lėšų) likvidų turtą, apskaičiuotą remiantis Finansų ministerijos ir Centrinio banko duomenimis.

Rusijos grynosios skolos trūkumas rodo jos unikalumą besivystančių šalių rinkose, sako Antonas Pokatovičius, „BCS Premier“ vyriausiasis analitikas. Sankcijos ir žemos naftos kainos privertė vyriausybę kaupti atsargas „juodai dienai“ ir išlaikyti griežtą skolų drausmę.

„Tai, kas buvo padaryta Rusijos makroekonomikos srityje nuo 2014 iki 2019 m., tikrai pateks į vadovėlius“, – sakė ekonominės plėtros ministras Maksimas Oreshkinas.

2017 m. „Sberbank CIB“ analitikai atkreipė dėmesį, kad Rusija gali padidinti savo bendrą skolą 50 proc., nekeldama pavojaus finansiniam stabilumui ir taip iš dalies išspręsti lėto augimo problemą.

„Krymo sankcijos“ privertė Rusijos vyriausybę kaip reikiant „pasitempti“. Ar tai pavyktų padaryti kai ES valstybėms?

Lietuvos skola

Finansų ministerijos Valstybės iždo departamento direktorius Audrius Želionis teigė, kad 2018 metų III ketvirčio pabaigoje valdžios sektoriaus skola sudarė 15,4 mlrd. Eur (nuo BVP tai sudarė 34,8 proc. (2017 m. – 39,4 proc.). Lietuva mažiausiai prasiskolinusi valstybė Europos Sąjungoje, bet reikia nepamiršti, kad pagal prasiskolinusias valstybes, ES zona užima antrą vietą, o pirmą JAV.

BV inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!