Patiko? Pasidalinkite!

Rusijos – Gruzijos santykiuose vyksta nuostabūs įvykiai, kurie yra svarbūs ne tik Tbilisiui ir Maskvai, bet ir visai potarybinei erdvei. Žiniasklaida skaičiuoja Gruzijos ekonomikos praradimus dėl vasarinio rusofobijos protūkio, Gruzijos prezidentė ragina užmegzti dialogą su Kremliumi, užsienio reikalų ministras prašo atnaujinti oro susisiekimą su Rusija, o Vladimirą Putiną iškeikęs televizijos laidų vedėjas atleidžiamas ir šaukiamas į prokuratūrą.

Rusijos metodas: bausti už blogas manieras rubliu, Gruzijos atveju visiškai pateisino ir dabar gali būti drąsiai pritaikytas kitoms „nekaltoms okupacijos aukoms“ už skandalingus chamiškus išpuolius.

Prisiminsime,  kas nutiko prieš kelis mėnesius. Birželio mėn. Tarpparlamentinė stačiatikių asamblėja – organizacija, vienijanti dviejų dešimčių stačiatikių šalių parlamentarus – posėdžiavo Gruzijos parlamente . Pagal asamblėjos tradiciją  Gruzijos parlamento pirmininko kėdę buvo pasiūlyta užimti pirmininkaujančios šalies organizacijai deputatui . Tuo metu pirmininkavo Rusija.

Gruzijos opozicija, negalėdama iškęsti Valstybės Dūmos deputato vaizdo spikerio krėsle, puolė prie tribūnos, surengė kipišą  ir ėmė laistyti „šalies agresorės“ delegaciją mineraliniu vandeniu.

Maskva ignoravo šį bjaurų prezidento Saakašvilio šalininkų išpuolį, bet tada antirusišką darbotvarkę nusprendė perimti valdžią. Gruzijos valdančioji partija pradėjo naglai meluoti, kad Rusijos delegacijos nekvietė į parlamentą: ji  nekalta, Valstybės Dūmos deputatas pats atėjo. Šalies prezidentė Rusiją pavadino priešu ir okupantu. Vieno iš Gruzijos televizijos kanalų laidų vedėjas prapliupo srautu necenzūrinių įžeidžiančių keiksmų Vladimiro Putino ir jo velionių tėvų adresu.

Rusija, reaguodama į visą šį rusofobijos srautą, nesileisdama į nereikalingą apsikeitimą mandagumais, tyliai ir ramiai uždraudė tiesioginius skrydžius su Gruzija, kuo pasiuntė Gruzijos ekonomiką į nokautą.

Turizmo sezonas buvo sužlugdytas. Svečių iš Rusijos skaičius sumažėjo trečdaliu, o praradus Rusijos turistus trečdaliu, sumažėjo Gruzijos pajamos iš turizmo. Viešbučių, restoranų ir kelionių firmų savininkai dalyvavo protestuose ir blokavo greitkelius, reikalaudami iš vyriausybės kompensacijos už nuostolius. Nacionalinės valiutos kursas krito.

Iš pradžių Gruzijos vadovybė bandė įjungti durnelį  ir patikino žmones, kad viskas gerai, Rusijos turistas nesudaro turistų srauto, „okupantus“ pakeisime svečiais iš labiau draugiškesnių šalių. Tačiau dabar jau reikalas kvepia žibalu. Gruzijos viešbučių ir restoranų asociacija apskaičiavo, kad iki metų pabaigos respublika gali prarasti 750 milijonų dolerių.

Gruzijos ekonominio vystymo ministerijos vadovas gąsdina, kad biudžeto spraga gali siekti milijardą dolerių. Šių skaičių ‘sužavėta’, Gruzijos valdžia tiesiog akyse tampa labai išsiauklėjusi, kultūringa, diplomatiška, nusiteikusi konstruktyviam dialogui ir santykių normalizavimui su Rusija.

Praėjusios JT Generalinės asamblėjos metu, Gruzijos užsienio reikalų ministras Davidas Zalkaliani prisiprašė susitikti su savo kolega iš Rusijos ir labai mandagiai paprašė Sergejaus Lavrovo grąžinti tiesioginį Rusijos ir Gruzijos oro susisiekimą. Zalkaliani patikino Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovą, kad Tbilisis yra pasirengęs „konstruktyviai sąveikai“ ir „padėties regione deeskalavimui“, kam reikalingi paprasti žmogiški santykiai tarp rusų ir gruzinų.

Gruzijos prezidentė Salomė Zurabišvili pareiškia, kad jos šalyje nėra rusofobijos, ir ragina palaikyti dialogą su Maskva. „Kai šalis turi tokių problemų, kaip okupuotos teritorijos, yra du būdai: pirmasis -tai karinis, kurio mes atsisakėme, o antrasis – tai diplomatijos ir derybų kelias. Negalima, kad Gruzija nebandytu panaudoti  šio kelio ir taptu uždaryta pati savyje “, – pasakė Zurabišvili.

Tuo tarpu antirusiškus mitingus Rustavelio prospekte pakeitė prorusiški mitingai, kartu su kanalo „Rustavi-2“ direktoriumi buvo atleistas ir televizijos kanalo laidų vedėjas, besityčiojęs iš Putino tėvų, ir dabar abu jie vaikšto į apklausas prokuratūroje.

Žinoma, tai nėra užsienio politikos kaita. Ta pati prezidentė Zurabišvili, kad nebūtų paskelbta Kremliaus agentu, reguliariai kaitolioja žodžius apie dialogą su Maskva žodžiais apie „okupaciją“. Bet tai nieko. Dar sezonas ar du gydomosios bado terapijos, ir Gruzijos valdžia pradės pripažinti, kad su Abchazija ir Pietų Osetija nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios reikėjo kalbėtis, o ne šaudyti ir kad Michailui Saakašvili nederėjo šaudyti į Rusijos taikdarius 2008 m. rugpjūčio 8 d. naktį.

Bet kokiu atveju, palyginti su rusofobijos priepoliu, kuris lygioje vietoje vasarą ištiko Gruziją , su tai kas vyksta šiandien –  akivaizdus progresas.

Rusijos metodas – auklėti  rubliu ir priversti susimokėti už chamiškumą ir įžeidimus Rusijos pinigų praradimu – įrodė savo veiksmingumą ir dabar gali būti taikomas visoje potarybinėje erdvėje.

Juk Gruzijos atvejis nėra išskirtinis. Priešingai, tai tipiška. Daugelis šalių elgiasi panašiai, kurio remiasi tuo, kad Rusija yra imperinė ir didelė, o jos – mažos ir silpnos, todėl jos turi teisę bet ką kalbėti ir spjaudyti Maskvos adresu, o ta turėtų atsakydama nušluoti ir vystyti su savo kaimynais. ekonominį bendradarbiavimą. „Jie juk vaikai“.

Todėl įprotis skandalinti ir pereiti prie bobiškų kivirčų kalbos rusų atžvilgiu, kai kurios patarybinėse sostinėse laikomas net ne norma, o laiminčia derybine pozicija. Norime numušti dujų kainą? Paskelbkime, kad Rusija yra „blogio imperijos“ įpėdinė. Tegul kompensuoja mums nuolaida dujoms „tarybinę okupaciją“.

Tai nėra pokštas. Lietuva prieš 10 metų būtent taip ir vedė derybas su „Gazprom“ dėl dujų kainos. Ir čia kokie pokštai yra, jei Salomė Zurabišvili pavadino Rusiją priešu ir okupantu pačiame derybų įkarštyje dėl vizų į Rusiją panaikinimo Gruzijos piliečiams?

Tai taip pat įsidėmėtina detalė: grubumas ir rusofobija lydi ne norą nešdintis nuo  Rusijos kuo toliau, o norą iš jos gauti daugiau.

Pati efektyviausia Maskvos reakcija į tokį elgesį – pačiai nutraukti ekonominius ryšius su kaimynais, kurie amžinai atsisveikina su „nesipraususia Rusija“, tačiau niekur neišeina.

Žadate išeiti iš BRELL elektros žiedo? Nesivarginkite – mes patys jus iš jo išvarysime.

Raginate Europai atsisakyti rusiškų dujų? Jokių problemų – jums pirmiausia uždarysime dujotiekį.

Nenorite pamatyti „okupanto bato“ savo žemėje? Daugiau Rusijos turistų jūs nepamatysite.

Kaip rodo Gruzijos patirtis, tokia taktika realiai veikia. Pinigų netekimas daro puikų pedagoginį poveikį „naujosioms demokratijoms“. Jos tampa labai mandagios, išmoksta gerų manierų ir, užuot būti chamais  ir skandalistais, pradeda kalbėti apie santykių normalizavimą ir dialogą.

Paruošė Arūnas Yla


Patiko? Pasidalinkite!