Patiko? Pasidalinkite!

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei (AE), kuri statoma Astrave, – praneša Tarptautinė atominės energijos agentūra

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) (angl. International Atomic Energy Agency (IAEA)) yra tarptautinė organizacija, siekianti taikaus atominės energijos panaudojimo ir uždrausti ją naudoti kariniams tikslams.

Agentūros būstinė įsikūrusi Vienoje, Austrijoje, „atsarginės“ būstinės taip pat yra Toronte, Kanadoje ir Tokijuje, Japonijoje. Lietuva prisijungė prie šios organizacijos 1993 m.

TATENA agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pabrėžė, kad Baltarusija vykdo visus agentūros reikalavimus ir kviečia jos atstovus į visus patikrinimus, ką daro ne kiekviena šalis.

„Kalbant apie Lietuvos pretenzijas, aš jų negaliu komentuoti, nes tai nėra mano kompetencija. Šie klausimai turėtų būti išspręsti tarp dviejų šalių. Abi šalys turėtų kalbėtis tarpusavyje šia tema“, —  sakė Michailas Čudakovas

TATENA generalinio direktoriaus pavaduotojas taip pat įvertino Baltarusijos AE pasirengimą paleidimui. Anot jo, elektrinė yra galutinėje stadijoje prieš pradedant ją eksploatuoti. Čudakovas įsitikinęs, kad Baltarusija galės patikimai ir saugiai eksploatuoti objektą per visą projekto laikotarpį ir netgi jį pratęsti.

Remiantis misijos išvadomis buvo parengtos septynios rekomendacijos Baltarusijai ir pažymėti penki teigiamos patirties pavyzdžiai, kuriuos kitos valstybės gali panaudoti kurdamos branduolinę infrastruktūrą.

Lietuvos požiūris į Astravo AE

Lietuva nuo pat projekto pradžios nebuvo patenkinta atominės elektrinės statybomis netoli Astravo. Objektas yra 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Būtent tuo nepatenkinta Lietuvos valdžia, kuri Astravo AE vadina „grėsme“ nacionaliniam saugumui ir mano, kad stotis statoma pažeidžiant tarptautinius reikalavimus.

Valdininkai ir politikai kaltina Baltarusiją „nesaugios atominės elektrinės“ statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai iš tarptautinių institucijų ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

Baltarusija griežtus Lietuvos politikų pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

Parengta pagal iaea.org inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!