Patiko? Pasidalinkite!

Dažnai žmonės klausia, kur keliaučiau, jei turėčiau marias laisvo laiko ir neribotą biudžetą. Į tai jie paprastai tikisi klišinio atsakymo – Černobylio su savo Pripete ir apleista AS. Bet paprastas žmogus nežino, kad tikrų tikriausią Černobylį galima sutikti ir daug arčiau, vos už kelių šimtų kilometrų, Latvijos vakaruose – miestelyje Skrunda, kur nukeliauti galima daug paprasčiau.

Skrunda – tai miestas Latvijoje, kuris nutolęs 150 km. į vakarus nuo Rygos.

Skrunda labiausiai žinomas, kaip miestas arčiausiai buvusio Sovietų slapto miesto – Skrunda-1, kuriame buvo dvi pagrindinės radarų stotys šaltojo karo metu. Skrunda-1 šiuo metu yra vaiduoklių miestas, nes paskutiniai gyventojai paliko miestą 1998 m. Seniau, kai SSRS statydavo slaptus įrenginius, paprastai pavadindavo juos arčiausios gyvenvietės vardu ir pridėdavo skaičių (dažniausiai 1).

Teisybės dėlei prisipažinsiu, kad į šį miestą – vaiduoklį esu keliavęs ne kartą. Prieš pora metų, keliaudamas per Liepoją, Rudbarzi ir Vainode buvau ten trumpam užsukęs – pasižvalgyti ir įvertinti situaciją. Tada man į vidų patekti nepavyko – iš vienos pusės bazę miestelį saugojo pelkės, o iš kitos – karingai nusiteikę sargai apsaugos būdelėje. Tačiau, tada aš per daug nesigraužiau – maniau, kad nieko ypatingo nepamatysiu. Ir kaip aš klydau.

Miestelio istorija

Jau įpusėjus šaltajam karui ir ištobulėjus balistinėms raketoms, abiejų supervalstybių dėmesys nukrypo į specialias radiolokacines pastotes, gebančias susekti balistinių raketų paleidimus. Įspėjus apie branduolinį smūgį iš anksto, laiko suorganizuoti tinkamą atsaką būtų daug daugiau – tiek pasiruošti atsakomajam smūgiui, tiek pasislėpti specialiose slėptuvėse šalies bei kariuomenės vadovybei. Todėl, jau 7 dešimtmečio pradžioje, visoje Sovietų Sąjungoje pradėjo dygti įslaptinti miesteliai, su sudėtingomis radarų sistemomis, pilnai autonomiški, turintys savo katilines, elektros pastotes, maisto sandėlius ir vandens gręžinius.

Ne išimtis buvo ir Skrunda. Tiesa, sakyti „Skrunda“ būtų ne visai korektiška, kadangi taip vadinasi visai greta karinio miestelio esantis paprastas taikus miestelis. Tikslus dalinio pavadinimas buvo „Skrunda-1“, в/ч 18951, «Комбинат», t.y. „kombinatas“, dar kartą pakeistas į „Skrunda-2“ po paskutinės modernizacijos. Nors pats miestelis buvo įkurtas 1980 metais, teritorija kariškiams jau priklausė nuo 1963-tųjų, kai netoliese buvo pradėtos tuo metu naujausio ankstyvojo įspėjimo radaro, Dnestr-M, statybos. Radaras, konstruotas 5 metus, savo išvaizda priminė ilgą dviaukštį pastatą, ant kurio stogo kyšojo dvi antenos. Šis kompleksas galėjo susekti ir identifikuoti dangaus kūnus, 2500 km. atstumu.

Įsibėgėjus šaltajam karui, balistinėms raketoms skiriamas ypatingas dėmesys skatino spartų jų tobulėjimą. Patobulėjusioms raketoms aptikti reikėjo esamų radarų modernizacijos. Viena iš tokių modernizacijų, pavadinta Dnepr (Днепр), Skrundoje buvo pradėta statyti 1968 metais, netoli nuo pirmojo, vos paleisto į eksploataciją Dnestr-M radaro. Naujasis kompleksas buvo stipriai patobulintas – išplėstas jo matymo kampas, raketų aptikimo atstumas buvo padidintas iki 4800 kilometrų.

Radaras Днепр

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „skrunda 1 dnepr“

1984 metais atėjo laikas dar vienai modernizacijai – šalia dviejų veikiančių radarų buvo pradėtas statyti naujas kompleksas „Darjal“ (Дарьял), savo charakteristikomis pranokęs visus prieš tai įrengtus radarų kompleksus. Tiesa, iki Sovietų Sąjungos griūties jo taip ir nesuspėjo pabaigti. Miestelio pavadinimas buvo eilinį kartą pakeistas, iš Skrunda-1 į Skrunda-2, jame atsirado nauji pastatai, tarp jų ir dabar nebaigta statyti katilinė.

Radiolokacinis kompleksas Darjal – Дарьял

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „skrunda 1“

Radaro statybų sovietai pabaigti nesuspėjo – sugriuvo Sovietų Sąjunga. Po jos griūties Rusija ir naujai susikūrusi Latvijos vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Rusija įsipareigojo iki 1998 metų nutraukti radarų eksploataciją ir išvesti iš karinio miestelio visus specialistus. 1995 metais, iš karinio miestelio pradėjo trauktis Rusijos kariuomenė.

Darjal

Tais pačiais metais tiek Dnepr, tiek Dnestr, tiek tuo metu dar įslaptintas radaras Darjal buvo susprogdinti besitraukiančių Rusijos kariškių. Pastarojo radaro sprogdinimo procedūra turėjo nemažai atgarsių žiniasklaidoje, todėl dabar ją nesunku surasti internete.

Darjal radaro sprogdinimas

1999 iš Skrunda-2 miestelio pasitraukė paskutinis Rusijos kariškis. Teritorija iš karto ištuštėjo – dešimtys gyvenamųjų namų, kuriuose anksčiau gyveno radarų specialistai su savo šeimomis, liko apleisti ir užkalti. Internete pavyko surasti senų nuotraukų, kuriose matosi tiek pati Skrunda, tiek joje tarnavęs personalas. Labai rekomenduoju peržiūrėti prieš toliau skaitant straipsnį – yra tikrai įspūdingų vaizdų.

1999 iš Skrunda-2 miestelio pasitraukė paskutinis Rusijos kariškis. Teritorija iš karto ištuštėjo – dešimtys gyvenamųjų namų, kuriuose anksčiau gyveno radarų specialistai su savo šeimomis, liko apleisti ir užkalti. Internete pavyko surasti senų nuotraukų, kuriose matosi tiek pati Skrunda, tiek joje tarnavęs personalas. Labai rekomenduoju peržiūrėti prieš toliau skaitant straipsnį – yra tikrai įspūdingų vaizdų.

Senoji Skrunda

Skrunda senoji.png

Skrunda šiandien

Užbėgant už akių, radarų pozicijos – nėra vertos dėmesio. Po jų susprogdinimo teritorijos buvo gražiai išvalytos, ir dabar, apie radarų kompleksus mena tik betoniniai pamatai. Dėl to, pradėsime nuo gyvenamosios dalies, kuri, pravažiavus kontrolės punktą, lieka dešinėje. Joje – dešimtys tuščių plytinių penkiaaukščių, kaip kokiame Vilniaus Antakalnyje ar Žirmūnuose – tie patys takeliai, skverai bei kiemai.

 

 

Skrunda 1 nuotraukos

Įėjimas mokamas, 4€.

Gaunate planą, Latvių kalba.

Skrunda 1 karinio miestelio daugiabučių kompleksas.

Autentiškumo dar galima rasti.

Leninas vis dar „gyvas“

Karbiuratoriaus chema.

Apleisti daugiabučiai.

Čia gyveno karininkai su šeimomis, tai išduoda vaikiški plakatai ant sienų.

Prekybos namai „Venta“

DSC_4674

Buvusi karininkų kavinė.

DSC_4675

Valgykla.

DSC_4688

Valgyklos virtuvė.

DSC_4690

Sporto salė.

DSC_4678

Aktų salė.

DSC_4679

Virtualus turas po Skrunda 1 (verta pasižvalgyti).

Parengta pagal RT.com, pamirsta.lt, latvia360.com inf.


Patiko? Pasidalinkite!