Patiko? Pasidalinkite!

Rugsėjo 5 d. amerikiečių karinis žurnalas „Defense News“ („Gynybos žinios“) paskelbė straipsnį pavadinimu „Modernizuotos kovinė galvutės atominėms bomboms vėl susiduria su naujais užlaikymais“. Straipsnyje sakoma: „Naujausių B61–12 aviacinių branduolinių bombų gamyba susidūrė su nenumatytu 1,5 metų vėlavimu Taip pat atidėta naujų W-88 branduolinių galvučių gamyba, skirtų balistinėms raketoms „Trident-2“ esančioms povandeniniuose laivuose…”

„Abi programos buvo tarp pagrindinių Pentagono prioritetų. Gamyba turėjo būti pradėta 2020 m., tačiau dabar to nebus. Naujos kovinės galvutės turėjo tarnauti dar 20–30 metų, tačiau bandymai parodė, kad jų ilgaamžiškumas bus daug mažesnis. Gamybos atidėjimas ir poreikis patobulinti dar kartą padidins programos kainą … “

Išvertus į paprastą kalbą, tai reiškia, kad Amerikos technologai ir konstruktoriai nesugebėjo išspręsti svarbiausios užduoties – užtikrinti reikiamą savo branduolinių ginklų patikimumo laipsnį. Neišsprendus šios problemos, negali būti ir kalbos apie Amerikos branduolinio arsenalo modernizavimą.

Dabar keli žodžiai apie tai, kokie tai gaminiai ir kodėl juos reikėjo modernizuoti.

B61 serijos branduolinės bombos – yra visos kaip viena paprastos, laisvai krentančios, „kvailos“ bombos be kokios nors korekcinės  ar nusitaikimo sistemos. Norėdamas smogti į taikinį su tokia „kvaila“ bomba, amerikiečių lėktuvas turi pralaužti visas mūsų (autorius Rusijos armijos atsargos karininkas) priešlėktuvinės gynybos linijas ir numesti bombą, būdamas praktiškai virš atakuojamo objekto.

Akivaizdu, kad atsižvelgiant į Rusijos oro gynybos sistemų, tokių kaip „S-400 Triumf“, „S-300B4“, „Buk-M3“, „S-350 Vityaz“, „Pancir-S1“, „Tor-M2“ ir kt., kovinį efektyvumą, tai yra visiškai neišsprendžiama užduotis JAV oro pajėgoms. Rusų kompleksai gali sukurti daugiasluoksnį oro gynybos kupolą virš bet kokio nejudančio ar kilnojamo objekto, kurio radiusas yra iki 400 km. Ir bet kuris lėktuvas, bandantis patekti į šią uždengtą teritoriją, bus numuštas su 99% tikimybe.

Kalbant paprasčiau,  dabartine forma visi amerikiečių taktiniai branduoliniai ginklai – o tai yra apie 800 vienetų B-61 skirtingų versijų bombų – praktiškai nenaudingos (tinka mėtyti ant beginklių, papuasų, kurie neturi PRG, galvų). Tai va amerikiečiai ir nusprendė padaryti modernizuotą B61-12 bombą planiruojančia, kad ją būtų galima numesti bent 30–40–50 km. nuo taikinio. Tai, be abejo, neišspręs problemos, bet, kaip sakoma, ką turime – tuo ir turtingi… Na ir garbingai visuomenei vėl bus galima per  ausis pravažiuoti apie „pačią geriausią, pažangiausią ir technologiškiausią“ amerikonišką bombą bei apie JAV branduolinių ginklų komplekso „gilią modernizaciją“ , kuris iš tikrųjų dar net nenumatomas.

Ir štai dabar paaiškėja, kad amerikiečių ginklininkams sukurti tokią planiruojančią branduolinę bombą nepavyksta ! Su W88 kovinėmis galvutėmis – jau kitokia problema. „W88“ – tai  475 kilotonų galios amerikietiška termobranduolinė galvutė, skirta povandeninių laivų balistinėms raketoms „Trident-2“. Ši kovinė galvutė nuskraidinama į taikinį „Mark-5“ (Mk-5) kovinio bloko viduje. Iš esmės kovinė galvutė ir kovinis blokas yra viena neatsiejama visuma.

Bat va kame bėda –  kurdami šią kovinę galvutę amerikiečių konstruktoriai padarė neatleistiną klaidą. Pati kovos galvutė veikia kuo puikiausiai – ją galima dėti ant vežmėlio, nuvežtį į poligoną ir susprogdinti , ir ji sprogs. Pats iš savęs  „Mk-5“ kovinis blokas , be branduolinio užpildymo, taip pat veikia. Tai yra jis sugebės praskristi per atmosferą ir kur nors nukristi.

Bet kada W88 kovinė galvutė įdedama į Mk5 bloką, tokia sistema negali išlikti veikianti kada ji patenka į atmosferą – kovinio bloko įkaitimas neišvengiamai sunaikina kovinės galvutės branduolinį užtaisą. Kitaip tariant, su W88 kovine galvute, naudojant tarpkontinentines balistines raketas, neįmanoma sunaikinti taikinius Žemėje. Amerikos karinei galiai jis visiškai nenaudingas!

Ir, kaip paaiškėjo dabar, liks nenaudingas ir ateityje .Beje, visa tai vyksta dinamiško Rusijos branduolinių ginklų komplekso vystymo ir stiprinimo fone.

Kovo 28 d. Pentagono atstovas Davidas Trachtenbergas kongresmenams pareiškė: „Rusija sustiprino savo strategijoje branduolinių ginklų vaidmenį. Rusijos modernizacijos programa apima visus strateginės triados elementus ir įskaitant naujos kartos tarpžemynines balistines raketas, o taip pat raketas, paleidžiamas iš povandeninių laivų ir strateginių bombonešių. Be to, Rusija aktyviai modernizuoja savo taktinį branduolinį arsenalą, priskaičiuojantį ne mažiau kaip 2000 kovinių galvučių, dislokuotų laivuose, lėktuvuose ir kaip sausumos pajėgų dalis. Esant tokioms sąlygomis mums taip pat reikalingas galingas branduolinis potencialas, kuris garantuotu, kad rusams nešautu į galvą patikrinti mūsų atsparumą“.

Balandžio 2 d. tai patvirtino naujasis NATO pajėgų Europoje vadas generolas Todas Voltersas. Jis pasakė: „Mūsų kovinis pasirengimas ir branduolinės ginkluotės efektyvumas, derinamas kartu su mūsų NATO sąjungininkų potencialu ir priešakinių aljanso pajėgų stiprinimu, yra pagrindiniai Rusijos agresijos prevencijos strategijos elementai. Vieši prezidento Putino pareiškimai dėl naujų strateginių sistemų kūrimo ir diegimo greičiausiai yra teisingi. Rusijos branduoliniai ginklai kelia didžiausią grėsmę tiek JAV piliečiams, tiek mūsų sąjungininkams ir Amerikos interesams užsienyje. Pavyzdžiui, jų naujausias hipergarsinis glaideris skrenda tokiu greičiu, jog tai meta rimtą iššūkį visai mūsų integruotai oro gynybai ir priešraketinei gynybai … “

O po dienos, balandžio 3 d., JAV gynybos sekretorius politiniams reikalams Džonas Rudas kongrese pareiškė: „Tai, ką matome tiek Rusijoje, tiek Kinijoje, yra reikšmingas jų branduolinių pajėgų tobulinimas ir stiprinimas. Rusijos atveju tai yra nepaprastai didelis vadinamųjų taktinės branduolinės ginkluotės kiekybinis padidėjimas“.

Ir štai tokiame fone, paaiškėja, kad Amerikos branduolinis kompleksas, skirtingai nei rusų, yra gilioje krizėje. Galbūt šito fakto suvokimas bent šiek tiek atšaldys šiandien Vašingtone siautėjantį rusofobijos gaivalą? Nors tegul pasilinksmina prieš pabaigą.

Parengė Arūnas Yla


Patiko? Pasidalinkite!