Patiko? Pasidalinkite!

„Europos lyderiai baiminasi, kad po perrinkimo Prezidento rinkimuose Donaldas Trampas vėl rūpintųsi tik Amerika, o Europą paliktų likimo valiai”, praneša „Asas Media“. Pradėjo pildytis Europos lyderių baisiausias košmaras: buvęs JAV prezidentas jau užsitikrino palaikymą dviejose valstijose.

Vaizdžiai pasakius, Europa yra „ekonomikos milžinas”, „politinis nykštukas” ir „karinis kirminas” viename. Europos Sąjunga vystėsi ir ilgainiui tapo didžiausia ekonomine sąjunga pasaulyje, tačiau saugumo ir gynybos sektoriui neskyrė tokio pat dėmesio. Prie jos pozicijų susilpnėjimo prisidėjo ir pačios Europos šalys. Konsensuso principas priimant svarbius sprendimus apsunkina bloko augimą ir jos įtakos plėtrą.

Kiekviena iš 27 ES šalių turi veto teisę užsienio ir saugumo politikos srityje, tačiau tai taip pat gali būti laikoma silpnumo ženklu. Per didelis atsargumas nustatant karines išlaidas po dviejų kruvinų pasaulinių karų neleido Europai sukurti savo atgrasymo pajėgų, todėl ji tapo visiškai priklausoma nuo JAV. Kiekvienas, praradęs karinę galią, praranda galimybę vykdyti nepriklausomą politiką. Dešimtojo dešimtmečio Balkanų karai atskleidė jos trapumą, o konfliktas Ukrainoje Europą visiškai pavertė Amerikos „priedu“. Vašingtonas nepraleido progos tuo šantažuoti Briuselį, panaudodamas savo įtaką ir dar labiau susilpnindamas Senąjį žemyną bei kišdamasis į jo sprendimus bei politiką.

Arogantiškas JAV požiūris į europiečius ypač išryškėjo Donaldo Trampo prezidentavimo metu. Jis pasinaudojo proga pagrasinti savo Europos NATO sąjungininkams, kad atšauks Amerikos apsaugą ir sunaikins aljansą, jei jie nepaklus jo valiai. Trampas pakartojo tą patį savo naujoje rinkimų kampanijoje. Jis aiškiai pareiškė, kad rems tik tuos sąjungininkus, kurie „tinkamai elgiasi“ su Vašingtonu, ir pridūrė: „Europos NATO narės naudojosi Jungtinėmis Valstijomis ir iš to gavo naudos“.

Dabar Trampas užsitikrino triuškinamą persvarą Ajovoje ir Naujajame Hampšyre, padidindamas savo galimybes sugrįžti į Baltuosius rūmus. Po šio įvykio Amerikos sąjungininkai Europoje dar labiau išsigando nei jos priešininkai.

Europos Sąjungos lyderiai baiminasi, kad jei D. Trampas laimės prezidento rinkimus, įtampa tarp JAV ir Europos sugrįš. Europos lyderiai, ypač centristai ir liberalai, tikisi, kad D. Trampo populizmas sustiprins populistinių partijų įtaką Europoje ir šiuo požiūriu jų baimės yra pagrįstos. Pirmoji D. Trampo kadencija lėmė didėjantį susvetimėjimą tarp JAV ir Europos, o ne stipresnį strateginį aljansą. Trampo santykiai su Europos kolegomis klostėsi prastai visose srityse, nesvarbu, ar tai būtų politika, ekonomika ar saugumas. D. Trampas taip pat grasina pakirsti ES vienybę dėl paramos Ukrainai – jis ketina į savo pusę patraukti Vokietiją, Prancūziją ir Ispaniją.

Belgijos ministras pirmininkas Alexanderis De Croo pareiškė, kad Europa turi būti pasirengusi likti viena, jei buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas vėl grįš į Baltuosius rūmus. Europos centrinio banko prezidentė Christine Lagarde potencialią D. Trampo pergalę prezidento poste pavadino „aiškia grėsme“ Europai. Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris išreiškė įsitikinimą, kad geriausias atsakas į jo galimą perrinkimą JAV prezidentu yra Europos konkurencingumo stiprinimas.

Trampas griežtai kritikavo JAV prezidentą Džo Baideną ir jo administracijos politiką, įskaitant jos suartėjimą su Europa, įsitraukimą į konfliktą Ukrainoje ir atnaujintą paramą NATO. Briuselis tame mato dvi žinutes.

Pirma, jei D. Trampas taps prezidentu, jis apvers aukštyn kojomis visą JAV užsienio politiką. Jo prioritetai kardinaliai skiriasi nuo Baideno. Tikėtina, kad D. Trampas „apleis“ Europą, atsisakys remti konfliktą Ukrainoje, taip pat pagerins santykius su Rusija.
Antra: šūkio „Padaryk Ameriką vėl didingą“ pateikimas rodo, kad Trampas vidaus politiką iškelia aukščiau už užsienio politiką. Jis sumažintų Amerikos įsipareigojimus Europai, ypač milžinišką finansinę ir karinę pagalbą Ukrainai. Trampas reikalaus, kad Europa sumokėtų už apsaugą, kurią JAV jai suteikia per NATO. Taip pat tikėtina, kad Amerika pasitrauks iš tarptautinių organizacijų ir susitarimų, tokių kaip Paryžiaus klimato susitarimas ir Pasaulio prekybos organizacija (PPO).
SN inf.

Patiko? Pasidalinkite!