Patiko? Pasidalinkite!

Rusijoje 2021-21-22 užregistravo vaistą – aerozolinį preparatą, įpurškiamą į kvėpavimo takus, kuris naikina koronavirusą, įskaitant ir paskutinę Omicron mutaciją. Vaisto, pavadinto MIR-19 efektas pasireiškia net po pirmo įpurškimo. Ar tai reiškia, kad Covid-19 epopėja eina link pabaigos?

2021 m. gruodžio 22 d. Rusijos sveikatos apsaugos ministerija „Valstybiniame tyrimų centre“ užregistravo vaistą, skirtą naujai koronavirusinei infekcijai gydyti pavadinimu „MIR 19“.

Rusijos FMBA Valstybinis tyrimų centras „Imunologijos institutas“, vadovaujamas direktoriaus – Rusijos mokslų akademijos nario  profesoriaus Musos Rakhimovičiaus Khaitovo, sukūrė etiotropinį, labai specifinį antivirusinį vaistą, skirtą COVID-19 gydymui. “MIR 19” – vaisto pavadinimas reiškia „Small Interfering RNR“, o veikimas pagrįstas mikroRNR, blokuojančios tam tikras RNR viruso vietas, kurios yra atsakingos už viruso molekulės kopijavimą.

„Šiandien gavome 2021-12-22 registracijos pažymėjimą LP-007720. Antivirusinio vaisto „MIR 19“ ypatumas yra tas, kad jis veikia genų (post-transkripcijos) lygmeniu, o būtent – selektyviai slopina gyvybiškai svarbių virusinių RNR sekų aktyvumą, nepaveikdamas žmogaus genomo.”

“Iššifravus SARS-COV-2 viruso genomą, buvo galima nustatyti optimalius taikinius jo viduje. Optimalus biologinis taikinys yra labiausiai konservuota viruso RNR seka, koduojanti fermentą – viruso RNR polimerazę. Be šio fermento virusas praranda gebėjimą daugintis organizmo viduje“, – pažymėjo Rusijos FMBA vadovė, nusipelniusi mokslininkė, profesorė Veronika Igorevna Skvortsova. 

„Pagrindiniai vaisto komponentai yra sintetinės mažos RNR (miRNR) molekulės, kurios užkrėstoje organizmo ląstelėje yra nukreiptos į patogeno genomą ir prisideda prie jo skilimo. Pagrindinis sunkumas kuriant vaistą buvo pristatyti šias RNR molekules į veikimo vietą – užkrėstos ląstelės vidų, kur jos spontaniškai neprasiskverbia. Tam Rusijos FMBA Imunologijos instituto mokslininkų komanda sukūrė specialų nešiklį – šakotą peptidą, kuris, susilietus su RNR molekulėmis, sudaro nanokompleksus. Tokie nanokompleksai gali įveikti barjerą ląstelės sienelės pavidalu ir jau ląstelės viduje turėti antivirusinį poveikį “, – pabrėžė Rusijos federalinės medicinos ir biologijos agentūros Imunologijos instituto direktorius Musa Khaitovas.

Ikiklinikiniai tyrimai atskleidė ryškų antivirusinį vaisto poveikį nuo SARS-CoV-2 (sumažina viruso kiekį 10 tūkst. kartų) ir mažą toksiškumą. Rezultatai publikuojami pasaulyje pirmaujančiame aukšto įvertinimo turinčiame imunologijos žurnale „Alergija“.

2021 m. kovo 11 d. Federalinės medicinos ir biologijos agentūros Valstybinis tyrimų centras „Imunologijos institutas“ gavo vaisto, skirto SARS-CoV-2 tipo koronaviruso infekcijai gydyti, patentą Nr. 2746362.

2021 m. balandžio 14 d. buvo gautas oficialus leidimas atlikti II fazės klinikinius tyrimus, kurie prasidėjo 2021 m. balandžio 26 d. Rusijos FMBA klinikiniuose centruose Maskvoje ir Maskvos srityje, taip pat Sankt Peterburge ir Leningrade. 

Klinikinių tyrimų metu buvo įrodytas vaisto “MIR 19” saugumas ir veiksmingumas. Kalbant apie saugumą – vaistas neturi poveikio žmogaus organizmui, taikinys yra virusas, todėl nepageidaujamų reakcijų atsiradimas pacientams nenustatytas. Tiriant veiksmingumą, vaistas buvo išbandytas ligoninėje – „raudonojoje zonoje“ pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo COVID-19. Čia buvo įrodytas vaisto veiksmingumas, lyginant su standartine terapija. Remiantis antrojo klinikinių tyrimų etapo baigimo rezultatais, kurie parodė labai patikimus MIR 19 vaisto pranašumus prieš standartinę terapiją, buvo sugeneruota ataskaita ir išsiųsta vaistų registravimo procedūrai.

„Registruotas vaistas skirtas inhaliaciniam vartojimui ligoninės aplinkoje. Paruoštoje formoje vaistas “MIR 19” patenka į vidų naudojant medicininius purkštuvus, įkvėpus. Vaiste yra katijoninis dendrimerinis peptidas, skirtas tiksliniam vaisto tiekimui į viršutinius ir apatinius kvėpavimo takus “, – sakė Musa Khaitovas.

Visi vaisto “MIR 19” gamybos proceso etapai atliekami Rusijos federalinės valstybinės vieningos įmonės “Sankt Peterburgo vakcinų ir serumų tyrimų instituto ir bakterijų preparatų gamybos įmonės” FMBA teritorijoje.

Vaistas buvo sukurtas remiantis vaistų, veikiančių RNR trukdžių mechanizmo pagrindu, kūrimo platforma. Instituto plėtra vykdoma vadovaujant direktoriui M.R. Khaitova daugiau nei 15 metų. Per šį laiką buvo sukurti vaistai hepatito C virusui, bronchinei astmai ir alerginiam rinitui gydyti. Įrodyta, kad vaistai yra veiksmingi ir saugūs.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!