Patiko? Pasidalinkite!

JAV prezidento Joe Biden’o administracijos, valstybės sekretorius – Antony Blinken vakar pareiškė: „Mes nepalaikome Taiwan’o nepriklausomybės”.

1. Tai visiškas Lietuvos diplomatijos fiasko… Lietuva yra vienintelė šalis, atidariusi neegzistuojančios šalies diplomatinę atstovybę ir dėl to patirianti didelius finansinius nuostolius, (ne)prekiaudama su Kinija. Suprantama, jog Taiwan’o „investicijos” Lietuvoje buvo visiška fikcija. Ir neskubėkite kaltinti vien tik Lietuvos vyriausiojo diplomato – Gabrieliaus Landsbergio. Nancy Pelosy taip pat beprasmiškai skraidė lėktuvu virš Taiwan’o ir kėlė tarptautinę įtampą. Greičiausiai, tam ir yra diplomatijos mokslas, kad neliktum kvailio vietoje, pasikeitus politinėms aplinkybėms.
2. Kiek toks Antony Blinken pareiškimas kainavo Kinijai? 🇨🇳 Juk tokia JAV politika, Taiwanio atžvilgiu, turėtų būti suprantama kaip politinė išdavystė. Kinija turi 870 mlrd. USD JAV iždo skolos vertybinių popierių, tarptautinė prekybos apyvarta tarp JAV ir Kinijos 2021 m. siekė 755.6 mlrd. JAV dolerių. Netikiu, jog tokį JAV politinės krypties pokytį lėmė vien tik finansai…
3. Tikėtina, jog Rusijos – Ukrainos karas JAV kainavo per daug, todėl papildomai investuoti į dar vieną konfliktą hegemonas nebenori. Tik kyla klausimas: kaip dabar jaustis JAV sąjungininkams? Suprantama, jog šioje vietoje, reikėtų šiek tiek diplomatiškai strateguoti ir susimąstyti lietuviams…
4. Net didžiausi sąjungininkai Artimuosiuose rytuose išduoda JAV interesus. Saudo Arabija nori prisijungti prie BRICS. Draugystė tarp JAV ir Saudo Arabijos prasidėjo dar 1933 metais, kuomet Saudo Arabija stabiliai tiekė JAV naftą bei palaikė JAV vykdomą užsienio politiką, o JAV atsidėkojo – saugumu.

Kad ir kaip bežiūrėtum – JAV atsitraukimas nuo Taiwanio yra sąjungininko išdavystė. Taiwanas, tiesiog, buvo išnaudotas kaip korta politiniame žaidime.

Tadas Pikčiūnas


Patiko? Pasidalinkite!