Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvoje parduotuvėse nuo liepos 1-osios nebelieka nemokamų vienkartinių plastiko maišelių. Parduotuvėse už vienkartinius maišelius teks susimokėti po 1 centą.

Iki šiol tokie maišeliai buvo nemokami ir pirkėjai jų galėjo pasiimti kiek norėjo. Nuo šeštadienio jie nemokamai bus duodami tik įsigyjant šviežią mėsą ir žuvį bei jų gaminius, kuriuos supakuos parduotuvių darbuotojai.

Už nemokamą maišelių dalijimą prekybininkams grės įspėjimai arba baudos. Prekybininkai norėtų, kad apmokestinus maišelius, jų paklausa sumažėtų per pusę.

Iniciatoriai Laisvės partija

Laisvės frakcijos atstovas Kasparas Adomaitis, kuris inicijavo maišelių apmokestinimą, yra sakęs, kad Lietuva yra daugiausiai plonų plastiko maišelių sunaudojanti šalis žemyne – 2020-aisiais vienam gyventojui teko 249 maišeliai.

Kaip pavyzdį Kasparas Adomaitis pateikia Estiją – ten vienas prekybos tinklas penkiais centais kiekvieną tokį maišelį apmokestino pernai. Ir nuo to laiko į aplinką esą nepateko 6 tonos plastiko.

Ar tikrai maišeliai buvo nemokami?

Nemokami maišeliai tik sudarydavo įspūdį, kad jie nekainuoja. Iš tiesų, jų kaina įskaičiuota į visų prekių kainodarą. Taigi, faktiškai už maišelius pirkėjai dabar mokės dukart. Nebent (o tai mažai tikėtina), prekybininkai nebeįskaičiuos jų į visų prekių kainodarą (išlaidas), kaip iki šiol.

Šioje vietoje vėl išloš ir uždirbs prekybininkai, o paprastam žmogui teks už tai susimokėti. Tikėkimės, kad į aplinką pateks mažiau plastiko, o tie dvigubai apmokestinami maišeliai nebebus tokie taršūs…

Nematoma priežastis

O gal reikėtų pradėti nuo to: brandinti sąmoningą visuomenę, kuri pati pradėtų saikingiau vartoti? Laisvės partija tikrai nėra ta partija, kuri rūpintųsi, kad mūsų visuomenė taptų sąmoningesnė, protingesnė ir pati galėtų priimti protingus sprendimus. Anaiptol, ši partija yra tam ir sukurta, kad skatintų vartotojiškumą ir kvailintų visuomenę narkotikų ir kitų svaigalų pagalba. Kuo daugiau jiems pavyks “pagaminti” kvailių, tuo toliau kvailiams “Laisvės partijos” priimami sprendimai atrodys protingi. Nepamirškime, kad kvailiai yra šios kapitalistinės santvarkos pagrindinis resursas.

Vaidas Žemaitis Lekstutis

 


Patiko? Pasidalinkite!