Patiko? Pasidalinkite!

LR Seimo „atomininkai” pripažino ir patvirtino, kad Baltarusijos Astravo AE yra nesaugi. Jeigu jau LR Seimas nustatė, vadinasi iš nesaugios elektrinės elektrą pirkti būtų taip pat nesaugu, nes nesaugi elektrinė gamins nesaugią elektrą

„Pagal Lietuvos politikų analizus gaunasi taip, kad Baltarusija pasistatė nesaugią AE. O kodėl apie „nesaugią” AE kalba, tik Lietuvos politikai, o visas likęs pasaulis tyli? Ne gana to, Latviai ruošiasi šią „nesaugią” elektrą iš Baltarusijos pirkti.

Seimas pradėjo svarstyti Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos teikiamas įstatymų pataisas, kuriomis siekiama nustatyti papildomas priemones, apribojančias elektros energijos patekimą į Lietuvą iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugiomis pripažintos branduolinės elektrinės.

Teikiamos įstatymų pataisos numato leisti nedelsiant panaikinti išduotus leidimus ir neišduoti naujų leidimų importuoti elektros energiją iš trečiųjų šalių, kuriose yra nesaugia pripažinta branduolinė elektrinė, nuo pat tokios nesaugios branduolinės elektrinės veiklos pradžios. Ši nuostata leistų atitinkamai reaguoti ir į Seimo sprendimą pripažinti nesaugia jau veikiančią trečiosios šalies branduolinę elektrinę.

Pripažinus, kad elektros energijos importas iš konkrečios trečiosios šalies, kurioje veikia nesaugi branduolinė elektrinė, kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, numatyta riboti naujų leidimų importuoti elektros energiją iš tos šalies išdavimą.

Taip pat pagal siūlomą tvarką Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba galėtų kreiptis į Nacionaliniam saugumui svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, prašydama atlikti elektros importą vykdančių asmenų veiklos patikrą dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui. Tokius atvejus nustačius Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba galėtų nedelsdama stabdyti leidimų galiojimą.

2017 m. birželio 15 d. Seimas pripažino, kad Baltarusijoje, Astravo rajone, statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Už šias naujas Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos, Elektros energetikos ir Energetikos įstatymų nuostatas (projektas Nr. XIIIP-4002) balsavo 73 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 5 parlamentarai.

Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Ekonomikos komitete, papildomu – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gruodžio 17 d.

Egidijus Stonkus


Patiko? Pasidalinkite!