Patiko? Pasidalinkite!

Pradžioje norėtųsi paklausti, o kaip bus su Kinija, negi planuojate su ja nutraukti santykius? Nuo Kinijos Liaudies Respublikos paskelbimo 1949 m. valdančioji partija yra Kinijos komunistų partija. Ar L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis artimiausiu laiku siūlys uždaryti Kinijos ambasadą Lietuvoje?

Komunizmas

Laisvės ir lygiavertiškumo idėjos glūdėjo Vakarų civilizacijos tradicijoje. Leninas savo „Filosofiniuose sąsiuviniuose“ teigia, jog egalitarinę liniją graikų filosofijoje labiausiai gynė Demokritas, kuris teigė, jog „skurdas demokratijoje yra tiek pat geriau už turtą tironijoje, kiek laisvė yra geresnė už vergiją“.

Krikščionybei taip pat nesvetimas polinkis į egalitarzimą ir komunizmą. Jėzus Kristus propagavo prigimtinio lygiavertiškumo idėją, internacionalizmą, žmones vadino „Dievo avinėliais“, šitaip parodydamas, jog jam neturi reikšmės nei žmonių tautybė, nei rasė, nei socialinė padėtis. Evangelijoje pagal Matą Jėzus sako savo mokiniams: „lengviau kupranugariui išlįsti pro adatos ausį, negu turtuoliui patekti į Dievo karalystę“. Vyskupas Dom Helder Camara yra pasakęs: „kai aš duodu vargšams maisto, jie vadina mane šventuoju. Kai aš klausiu, kodėl jie yra vargšai, jie vadina mane komunistu“.

Seime vyko klausymai dėl Draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose įstatymo projekto

2019 m. sausio 23 d.

Sausio 22  d. Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija organizavo klausymus dėl Draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose įstatymo projekto.

Komisijos pirmininkas, klausymų moderatorius Arūnas Gumuliauskas pristatė renginyje  dalyvaujančius istorikus ekspertus – prof. Rasą Čepaitienę, dr. Skaidrą Trilupaitytę, dr. Valdemarą Klumbį, kurie išsakė savo nuomonę dėl minėto projekto tikslingumo, taip pat buvo apžvelgtos sovietmečio suvokimo problemos, sovietinis paveldas, sovietmečio vertinimo paradoksai.

Projekto autoriai Seimo nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas paminėjo priežastis, paskatinusias parengti įstatymo projektą. Pasak jų, savivaldybėse skirtingai sprendžiami sovietinių objektų paveldo klausimai; turi būti suvienodinta viešųjų objektų, propaguojančių komunizmą ar kitą totalitarinę ideologiją, priežiūros tvarka. Be to, problema yra ir su Rusija nepasirašytas susitarimas dėl kapų tvarkymo.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis atkreipė dėmesį į deklaratyvų įstatymo projekto pobūdį. Pozityvių įžvalgų pateikė politologas, Vilniaus universiteto doktorantas Vytautas Sinica. Vykusiose diskusijose taip pat dalyvavo: filologas, žurnalistas, publicistas, politikos ir kultūros apžvalgininkas, redaktorius, visuomenės veikėjas Vidmantas Valiušaitis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Lietuvos nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis ir šios organizacijos atstovas Remigijus Jukna, Kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Endriukaitis.

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas A. Gumuliauskas paragino visus klausymuose dalyvavusius institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovus teikti pastabas ir pasiūlymus „Draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose“ įstatymo projektui (XIIIP-1436(2), kuriuos projekto autoriai A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas žadėjo įvertinti ir atsižvelgti.

Paruošė Linas Naujelis


Patiko? Pasidalinkite!