Ar esate girdėję apie kurpelę? Ne, ne tą, kur bėgdama pametė pelenė. Senosiose lietuviškose sodybose galite sutikti augalėlį, žydintį tamsiai mėlynais žiedais, primenančiais kurpes arba batukus – mėlynąją kurpelę.
Kurpelės priskiriamos tradiciniams Lietuvos darželių augalams, gan dažnai augusiems lietuvaičių gaspadinių darželiuose. Tai nėra natūraliai Lietuvoje augantis augalas. Natūraliai ji auga Europos kalnuose, o Medvėgalis ar Šatrija jai “kiek per maži”. Lotyniškai kurpelė vadinasi Aconitum. Akone graikiškai reiškia “uola”.
Atrodytų, gražu, puošnu, o ko nesodinti? Bet aš vis nenustoju stebėtis, kodėl lietuviai savo darželiuose nuo seno augindavo tiek daug nuodingų augalų… Visas kurpelės augalas yra nuodingas, o ypač nuodingos storos, mėsingos kurpelių šaknys, kuriose gausu labai nuodingų junginių – alkaloidų, paveikiančių ir paralyžiuojančių kvėpavimo centrus ir apskritai – viską. Pagrindinis alkaloidas net pavadintas kurpelės garbei – akonitinas.
Jau nuo senų senovės itin nuodingomis šio augalo sultimis tepdavo strėlių antgalius. Romos imperijoje taip pat augindavo kurpeles ir jas dažnokai naudodavo žmonių nunuodymui. Buvo prieita iki to, kad šį augalą net griežtai draudė auginti įstatymas ir už auginimą grėsdavo griežčiausia – mirties bausmė. Taip, iš tiesų, šio augalo pavadinimas ir išvaizda labai simboliški – piknaudžiaujant kurpele galima “pakratyti kojas/kurpes”. Lietuvoje jas auginti galima, dėl to jums tikrai negrės mirties bausmė.
Ir vis tik, kurpelės geriau nesodinkite šalia namų, o ypač žaidimų aikštelių, jei turite vaikų, nes vaikams stiprus nuodo poveikis gali pasireikšti net ilgiau palaikius gumbus rankose. Jei auginate kurpelę (aš anksčiau auginau), ją persodindami ar dalindami kerą, būtinai užsimaukite pirštines, nes galite apsitaškyti/išsitepti augalo sultimis ir paskui užmiršti nusiplauti rankas prieš valgant obuolius. Tikėkimės, kad jums taip nenutiks. Patekus augalo sulčių ant odos, šios sukelia uždegimą, gali iškilti daug pūslių. Beje, akonitinas labai puikiai įsigeria į odą. Kaip kremas.
Nors kurpelės vartojamos medicinoje (net yra papildų ir homeopatijos įmonė pavadinimu “Aconitum”), visgi tai ne tas augalas, su kuriuo galima pasigaminti “pasidaryk pats” vaistus. Čia geriau “nesidaryk pats”, nes augalas per daug nuodingas. Kurpelę naudoja homeopatijoje, Tibeto medicinoje, kur jos poveikis būna “devintas vanduo nuo kisieliaus”. Homeopatijoje naudojama raumenų skausmams, reumatui malšinti. Jos yra ir greičiausiai jūsų jau kada nors turėtame preparate Traumeel S.
Nors aprašiau labai baisiai, bet kurpelė nėra labai baisus augalas, laikantis 2 metrų atstumo, dėvint kaukę ir pirštines. O jei rimtai – tai labai gražus augalas, kuriuo geriau grožėtis iš toliau ir kuo mažiau liesti. Netrukdykite jos ir ji netrukdys jūsų.
Eglė