Patiko? Pasidalinkite!

Balandžio 8 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko kandidatų į Lietuvos Prezidentus debatai. Tenka apgailestauti, kad šie surežisuoti debatai virto demokratijos parodija. Debatus organizuoja naujienų agentūra BNS, Rytų Europos studijų centras, Konrado Adenauerio fondas ir  Nacionalinė biblioteka.

„Atsisakiau dalyvauti šiuose debatuose, nes tai yra tik kelių kandidatų į Lietuvos Prezidento postą vieša akcija. Kandidatų skirstymas pagal sociologines apklausas į „populiarius“ ir „nepopuliarus“, sudarant jiems skirtingas sąlygas dalyvauti viešuose debatuose – tai nusižengimas Lietuvos įstatymams ir pasityčiojimas iš demokratijos. Piliečiams tarsi prievarta įperšama mintis, kurie trys kandidatai „verti‘ laimėjimo,“ – sako Seimo narys, kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus Mindaugas Puidokas, atsisakęs dalyvauti šiuose debatuose.

Dar kovo 29 d. BNS žinių agentūroje buvo paskelbtas pranešimas apie šiuos debatus, kuriuose kviečiami dalyvauti tik trys „visuomenės nuomonės apklausose pirmaujantys“ kandidatai prezidento rinkimuose – premjeras Saulius Skevernelis, Seimo narė Ingrida Šimonytė ir ekonomistas Gitanas Nausėda.

„Pasirodžius tokiai informacijai, viešai išsakiau savo nuomonę apie demokratijos principų laužymą. BNS naujienų agentūra privalo teikti visapusišką informaciją pagal visuomenės informavimo įstatymą. Konrado Adenauerio fondas padėjo diegti demokratijos normas Lietuvoje, o dabar jas pamina. Ir dar tai vyksta Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.  Jokie Lietuvos įstatymai nenumato, kad remiantis sociologinėmis apklausomis kandidatams Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose gali būti sudaromos nelygios sąlygos dalyvauti debatuose. Todėl kyla klausimas, kuo remdamiesi, ar kokių politinių iniciatyvų remiami šių debatų organizatoriai trims dalyviams sudaro išskirtines sąlygas?“ – sako Mindaugas Puidokas.

Visuomenėje kilus diskusijoms dėl organizatorių proteguojamų trijų kandidatų, renginio formatas buvo pakeistas ir buvo pakviesti visi kandidatai, surinkę įstatymų reikalaujamus 20 tūkst. rinkėjų parašų.

Norint surežisuoti vienodas visiems kandidatams debatų sąlygas, organizatoriai paskelbė, kad „siekiant išsamesnių diskusijų“ renginys bus  suskirstytas į dvi dalis ir į jas bus pakviesti visi kandidatai, juos „paskirstant įvertinus visuomenės nuomonių apklausų rezultatus, kaip įprasta Vakarų šalių ir Lietuvos praktikoje“. Į debatų pirmąją dalį pakviesti kandidatai: Arvydas Juozaitis, Naglis Puteikis, Valentinas Mazuronis, Vytenis Povilas Andriukaitis, Valdemaras Tomaševskis, Mindaugas Puidokas. Antroje dalyje, kaip ir buvo suplanuota, dalyvauja Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda.

„Vyriausioji rinkimų komisija turėtų reaguoti ir rimtai įvertinti, ar šie debatai tikrai organizuojami dėl piliečių, o ne dėl tam tikrų kandidatų viešos rėmimo akcijos. Be to, kyla klausimas, kodėl tą pačią dieną ir panašiu metu VRK grąžinus parašų rinkimo lapus, pretendentai kandidatais registruojami skirtingu laiku, pirmiausia paskelbus ir registravus tris – Saulių Skvernelį, Ingridą Šimonytę ir Gitaną Nausėdą? Taip sudaromos nelygios sąlygos kandidatams būti pristatomiems viešoje erdvėje. VRK požiūris į visus kandidatus turi būti vienodas,“ – pabrėžia M. Puidokas.

Naujienų agentūros BNS, Rytų Europos studijų centro, Konrado Adenauerio fondo ir  Nacionalinės bibliotekos šiandien rengiamuose debatuose atsisakė dalyvauti kandidatai prezidento rinkimuose – filosofas, rašytojas Arvydas Juozaitis, Europos parlamento narys Valdemar Tomaševski, Europos Sąjungos komisaras Vytenis P. Andriukaitis ir Seimo narys dr. Mindaugas Puidokas.


Patiko? Pasidalinkite!