Patiko? Pasidalinkite!

Pietų Baltijos šalių ekonominio klasterio, kurį sudaro Baltarusijos Respublika, Lietuvos Respublika ir Rusijos Federacijos Kaliningrado sritis, kompozicija yra gana reali. Kadangi tokia joje dalyvaujančių šalių sudėtis būtų optimaliausia sėkmingam viso regiono vystymuisi

Kliūtys, kurios šiuo metu trukdo kurti klasterį, turi subjektyvių priežasčių ir gali būti sėkmingai ir greitai pašalintos. Iš esmės visos šios krūvos problemų yra susijusios su Lietuvos Respublika. Todėl nuo jo pradėsime aiškintis, kaip juos neutralizuoti.

Pirmiausia apsvarstykime ekonominį būsimo Pietų Baltijos šalių klasterio tikslą. Du neužšąlantys jūrų uostai – Kaliningradas ir Klaipėda – gali nekonkuruoti tarpusavyje, tačiau bendromis pastangomis užtikrina krovinių pervežimą jūra iš Baltarusijos, Rusijos Federacijos ir Azijos regiono tranzitinius krovinius. Norint pasiekti šį tikslą Lietuvoje, norint netrukdomai patekti į šiuos du uostus, reikia krovinių iš Rusijos Federacijos, Baltarusijos ir Azijos (Japonijos, Indijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir kitų šalių).

Chrabrovo oro uostas yra potencialus centrinis oro uostas, jungiantis Kaliningrado sritį su Azijos ir Ramiojo vandenyno regionu (ARVR) per Kaliningrado ir Sachalino oro linijas. Būsima oro linija taps pagrindine dviejų oro uostų mazgų jungtimi: Južno-Sachalinsko oro uostas vykdys oro keleivių paskirstymą pagrindiniuose Azijos regiono miestuose iki Australijos ir Naujosios Zelandijos miestų.

Chrabrovo oro uostas užtikrins oro keleivių judėjimą į Baltarusijos ir ES miestus. Rezervatiniai oro uostai, skraidantys į Chrabrovą, objektyviai yra Lietuvos Respublikos (Vilnius, Palanga, Šiauliai) ir Minsko miesto oro uostai. Keleivių srautas į Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis linija Chrabrovo-Južno-Sachalinsk daugiausia bus formuojamas ES šalyse ir tikriausiai JK.

Trumpalaikių vizų, taip pat ir elektroninių, išdavimo klausimus Rusija jau išsprendė, o šio maršruto patogumas keliautojams padarys maršrutą konkurencingą. Reaktyvinio kuro tiekimas bus vykdomas Baltarusijos Respublikos ir Lietuvos naftos perdirbimo gamyklose.

Baltarusijos Respublikoje, Lietuvai ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje užsakius atominę elektrinę Baltarusijos Respublikoje, galima sukurti optimalią elektrinių tinklų konfigūraciją. Baltarusijos AE saugumą užtikrina pažangios Rusijos technologijos ir galima Lietuvos pusės kontrolė (net ir tiesioginis dalyvavimas joje).

„Gazprom“ dujų tranzito maršrutas į Vokietiją ir toliau į ES šalis per Baltarusijos Respublikos teritoriją gali pakeisti savo kelią ir vėliau pereiti iš Baltarusijos į Lietuvą, po to į Kaliningrado sritį, o vėliau per būsimą jūros dujotiekį į Vokietiją, apeinant Lenkiją, kai pervertinami paskutiniai dujų tranzito tarifai. . Baltarusija turės naudos iš tokio maršruto pakeitimo.

Visiems išvardintiems transporto ir energetikos projektams nereikės apčiuopiamų klasteryje dalyvaujančių šalių tarptautinių įsipareigojimų pakeitimų. Taigi, visų pirma, Lietuvos Respublika išlaikys savo dalyvavimą Europos bendrijoje, jos struktūrose ir valdymo organuose.

Vienintelė išimtis, tikėtina, bus galimas Lietuvos pasitraukimas iš NATO, įvyksiantis dėl kitokių priežasčių nei Lietuvos įstojimas į klasterį, kuris bus išsamiai aptartas toliau.

Teigiami NATO pasitraukimo Lietuvai rezultatai bus taupyti savo biudžetą sumažinant išlaidas ginkluotosioms pajėgoms išlaikyti ir vykdyti kitus įsipareigojimus pagal NATO ir JAV programas, taip pat pagerinti tiek pačios Lietuvos, tiek kitų šios klasterio narių saugumą.

Kiekviena šalis yra suinteresuota pagerinti savo saugumą. Šalutinis poveikis Lietuvai tokiu atveju bus jos valdžios padidėjimas ES šalyse ir kituose pasaulio regionuose. Atsižvelgiant į ES lyderių (Vokietijos ir Prancūzijos) susidomėjimą savarankiškesne gynybos ir užsienio politika, tokia Lietuvos Respublikos pozicija pavers ją aukščiausio lygio tarptautinių santykių segmentu.

Ar Lietuvos politikai sugebės pakilti į aukštesnį diplomatijos lygį šiuolaikiniame pasaulyje, tik jų tarptautinė praktika parodys vėlesniais metais. Be jokios abejonės, atsižvelgiant į galimą ES pertvarkymą pereinant prie dviejų greičių Europos, Lietuvos įstojimą į pietinės Baltijos šalių ekonomikos klasterį sveikins Europos vadovai. O JAV, vadovaujamos prezidento D. Trampo, palankiai vertina Baltijos šalių ir Rusijos Federacijos prekybos santykių plėtrą.

Baltarusijos Respublikai tiesioginė prieiga prie dviejų arčiausiai jos regionų esančių Baltijos jūros uostų yra kokybinis jos įmonių ekonominių sąlygų pagerėjimas, kuris padidins jų konkurencingumą plečiant gaminių rinką. Be to, bus lengviau pašalinti problemas dalyvaujančių šalių (Baltarusijos ir Lietuvos Respublikos) rinkose jų verslo subjektams, taip pat Kaliningrado srities verslo subjektams.

Vežant krovinius iš Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių į Europą ir priešinga kryptimi, Baltarusijos Respublikai prekių gabenimo maršrutų schema nėra esminė: iki sienos su Lenkija ar prie uostų Baltijos jūroje.

Politine prasme Baltarusijos Respublikos prezidentas A. G. Lukašenka yra aiškiai „pavargęs“ nuo rytinių ir pietinių savo siekių krypčių. Šiuo atžvilgiu jos veiklos nutraukimas pajūryje praplečia jo nuostabaus asmeninio potencialo panaudojimo ribas.

Istoriškai slavų ir baltų sąjunga jau egzistavo. Kuriant ekonominę klasterį, nekreipsime dėmesio į kažkokį gilų kaimynų integracijos procesą, o tik į šio regiono transporto, logistikos ir energetikos infrastruktūros gerinimą, kuris leis kiekvienam iš klasterio narių savo įgūdžiais pasiekti gerinant ekonominę, demografinę, socialinę situaciją. sau. Visų pirma, dėl to atsiras papildomas skaičius darbo vietų su dideliu darbo užmokesčiu. Regiono gyventojų mobilumas labai padidės, santykiai su Azijos ir Ramiojo vandenyno šalimis, ES ir EAES plėsis.

Kuršių marios yra labai palanki vieta buriavimui. Baltarusijos piliečiai taip pat galės mėgautis jachtomis ir prisijungti prie Baltijos jūros vandenų.

Kaliningrado sričiai prisijungus prie ekonominių grupių su kaimyninėmis šalimis, padidės civilinio komponento dalis regiono vidaus produkte, suteikiant papildomos plėtros jūrų uostui, transporto infrastruktūrai, įskaitant aviaciją.

Beje, atėjo laikas regionui pakeisti savo prekės ženklą. Vietoj ne itin garsios sovietinės figūros pavadinto regiono centrinio miesto pavadinimo, kuris nėra labai patogus tarimui keliomis kalbomis, miestas gali gauti aiškų pavadinimą – „Baltika“. Pats laikas Kaliningrado sritį pervadinti Rusijos Baltijos regionu. Geopolitine prasme vieno rusiško vardo pakeitimas kitu nieko nepakeičia.

Mes atsižvelgiame į tai, kad tinkamai parinktas vardas, ypač pakrantės miestui, yra toks pat svarbus kaip ir laivo likimo vardas. Rusijos Baltijos regionas su jo centriniu miestu Baltija yra reikšmingas pradinis Rusijos Federacijos indėlis į ekonominio klasterio atsiradimą Pietų Baltijoje, gairių pasikeitimą!

Sumažinti šalių politinę izoliaciją viena nuo kitos leis Lietuvos piliečiams ir, keista, kad net Baltarusijos piliečiams teisingai suvokti Rusijos Federacijos karinės grupės galios augimą Kaliningrado srityje. Rusijos laivyno ir armijos uždavinys yra sustabdyti karines grėsmes visame Baltijos regione, tai yra, vykdyti Rusijos saugumo labui strategines užduotis šiame Europos regione.

Šis apsaugos skėtis, jei norite, gali būti naudojamas ir Baltijos bei Šiaurės jūros regiono šalyse.

Rusijos ginkluotųjų pajėgų sudėtis visiškai nereiškia užsienio teritorijų okupacijos. Vienintelis Rusijos grupės Kaliningrado srityje tikslas yra sunaikinti agresorių šiame Europos regione. Jei nėra agresoriaus (pavyzdžiui, jo orlaiviai ir laivai, aprūpinti įžeidžiančiais ginklais su branduoliniais užtaisais), tai nėra Rusijos pajėgų priešingų veiksmų.

Bet kokios kitos spekuliacijos dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų tikslo, ypač šiame regione, yra nesąžininga propaganda, kurios tikslas – sukelti sunkumų plėtojant jos ekonominius konkurentus. Rusijos kariuomenė turėtų būti traktuojama kaip pajamų šaltinis šiame regione, gaunamas teikiant kokybiškas paslaugas Rusijos Federacijos ginkluotosioms pajėgoms.

Ar verta išplėsti Pietų Baltijos šalių ekonominį klasterį Latvijos sąskaita? Tikriausiai ne. Jei atsižvelgsime į ekonominius aspektus, regiono pranašumas yra kompaktiškumas. Latvijos prisijungimas prie jūrų ir aviacijos transporto infrastruktūros neatneš nieko iš esmės naujo.

Ir politiniu požiūriu visos šios diskusijos apie tam tikrą bendrą Baltijos šalių ir jų tautų likimą ir interesus turi mažai ką bendro su objektyvia tikrove. Apskritai, per šimtmečius Baltijos teritorija Rusijos imperijoje ir TSRS buvo įprasta.

Paimkime kaip pavyzdį „mylimojo laikotarpio“ istorinius aspektus šiuolaikinėje Baltijos šalių istoriografijoje, būtent: praėjusio amžiaus 20–30 dešimtmečius. Įkūrus nacionalistinius režimus Baltijos šalyse, jų santykiai toli gražu nebuvo draugiški, o tai patvirtino ir deportacijos faktai, ypač lietuvių iš Latvijos.

Įvykių eiga, visų pirma 1939 m. Rugpjūčio ir rugsėjo mėn., Šiose šalyse atkartojama kaip istorijos kulminacija, tik šališka interpretacija gali atrodyti bendra, bendra Baltijos šalims, todėl turėtume ja pasigilinti išsamiau.

„Slidi“ tema: 1939 m. rugpjūčio – rugsėjo mėn. 

Pažvelkime į prieš 80 metų įvykius ir jų interpretaciją. Tai bus apie sunkų SSRS (Rusijos valstybės ideologinio etapo) ir kitų Europos šalių, įskaitant Baltijos šalis, gyvenimo periodą 1939 m. rugpjūčio – rugsėjo mėn.

Kito asmens nuomonės tolerancija, kurią naudinga palaikyti Rusijos visuomenėje kaip būtiną konfrontacijos joje atmetimo elementą, neturėtų būti „automatiškai“ perduodama kitoms visuomenėms ir valstybėms, juo labiau, kad jos sąmoningai atsiriboja nuo Rusijos. Šiame kontekste neįvertinsime kitų žmonių gudrybių, kurios vaidina Rusijos toleranciją vertinant istorinius įvykius.

Taigi, iki 1939 m. rugpjūčio mėn. TSRS pirmiausia buvo įtraukta į karinį konfliktą Tolimuosiuose Rytuose su Japonija ir jos marionetėmis. Antra, prieš SSRS tuo metu jau veikė agresyvių valstybių blokas: nacistinė Vokietija, fašistinė Italija ir militaristinė Japonija („antikominterno paktas“). Trečia, Azijoje jau buvo plikas Antrasis pasaulinis karas. Ketvirta, Europoje TSRS iš tikrųjų neturėjo sąjungininkų: Vokietija, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Italija ir kitos šalys laikėsi antitarybinės pozicijos.

Dėl to iki 1939 m. Rugpjūčio mėn. buvo pavojinga TSRS įsitraukti į karą dviem frontais: Europoje ir Azijoje. Tuo metu nacistinė Vokietija jau buvo parengusi karinės ekspansijos į rytus planus.

Kelias dienas jie nieko neišsprendžia dideliuose geopolitiniuose ir kariniuose planuose, tai yra, nieko negali radikaliai pakeisti savo ankstesniuose planuose. Kitaip tariant, 1939 m. rugsėjo 1 d. Įvykiai, net grynai teoriškai, negali turėti priežastinio ryšio su 1939 m. rugpjūčio 23 d. Įvykiais.

Visos tarybinių diplomatų pastangos sukurti antihitlerinę koaliciją buvo bergždžios. Vienintelė netoli Vokietijos esanti šalis, kuri dar nebuvo bandžiusi su ja sudaryti nepuolimo sutarties, 1939 m. rugpjūčio mėn. Liko tik TSRS.

Siekdama išvengti karo dviem frontais, tarybinė vadovybė ėmėsi derinti visas pastangas: Japonijos agresoriams buvo skirtas galingas karinis smūgis, o su Vokietija buvo surengtos derybos dėl nepuolimo sutarties sudarymo.

1939 m. rugpjūčio 20 d. tarybinė ir mongolų kariuomenė pradėjo bendrą ataką prieš japonų pajėgas ir jų lėles, nuo pat pirmųjų dienų sulaukusi karinės sėkmės. O 1939 m. rugpjūčio 23 d. pasirašoma Vokietijos ir TSRS Nepuolimo sutartis.

Todėl vietoj karo dviem frontais SSRS žlugo „antikominterno“ (antisovietinio) valdžios blokas. Japonija, suvokdama šios sutarties prasmę, rugsėjį nutraukė savo karinę kampaniją, tarybinėmis sąlygomis pasirašiusi TSRS, MLR ir Japonijos karo veiksmų nutraukimo susitarimą nuo 1939 m. rugsėjo 16 d.

Taigi karinės TSRS sėkmės Tolimuosiuose Rytuose padėjo sudaryti nepuolimo sutartį su Vokietija, o sutarties pasirašymas leido ginkluotam konfliktui Tolimuosiuose Rytuose vykti pergalingai ir viršyti grafiką.

Be to, tarp Japonijos ir Vokietijos vyko gilus politinis atvėsimas, po kurio Japonija buvo atmesta iš karinių operacijų, suderintų su Vokietija prieš TSRS 1941–1945 m. Tai leido TSRS perkelti dalį ginkluotųjų pajėgų iš Tolimųjų Rytų į Maskvą intensyviausiu Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu 1941 m. Rudenį.

1939 m. rugsėjo mėn. pradžioje antihitlerinės koalicijos konfigūracija nebuvo matoma. Lenkija toliau laikėsi nuoseklios antitarybinės pozicijos. Tuo pat metu Lenkija turėjo sutartinius įsipareigojimus su Prancūzija ir Didžiąja Britanija dėl karinės pagalbos, kurių pagrindu Lenkija taip pat laikėsi anti vokiečių pozicijos.

Renginiai vystėsi pagal nacistinės Vokietijos scenarijų – 1939 m. rugsėjo 1 d. Jos kariuomenė įsiveržė į Lenkiją. Pirmiausia Didžioji Britanija, paskui Prancūzija rugsėjo 3 d. paskelbė karą Vokietijai, tačiau jie nesiėmė karinių veiksmų prieš Vokietiją.

Tiesą sakant, tai tęsėsi tol, kol Vokietija panaikino Lenkijos valstybę. Lenkijos armija su retomis išimtimis neparodė reikšmingo pasipriešinimo vokiečių kariuomenei, o Lenkijos vyriausybė jau rugsėjo pradžioje išvyko iš sostinės, tai yra, gerokai anksčiau nei vokiečiai joje pasirodė.

Stebėdama katastrofišką Lenkijos valstybės žlugimą ir karinės pagalbos Lenkijai trūkumą iš Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos, TSRS nusprendė sujungti savo pajėgas teritorijose, kurios istoriškai buvo Rusijos imperijos dalis, tačiau 1920 m. Buvo okupuotos Lenkijos.

Sovietų kariuomenė išvyko už TSRS ribų 1939 m. rugsėjo 17 d., Iškart po to, kai įsigaliojo rugsėjo 16 d. Susitarimas dėl karo veiksmų nutraukimo su Japonija, o tai reiškė, kad SSRS uždarė savo „rytinį frontą“. Tarybinės kariuomenės judėjimas per Baltarusijos ir Ukrainos vakarinius regionus vyko be karinių susirėmimų su Lenkijos kariuomene.

Sovietų kariuomenės pasitraukimo į vakarus procesą galima objektyviai suvokti kaip pasirengimą SSRS konfrontacijai su Vokietija. Tačiau Prancūzija ir Britanija, paskelbusios karą Vokietijai 1939 m. rugsėjo 3 d., Net ir vykstant tokiems įvykiams, nesistengė sukurti antihitlerinės koalicijos su SSRS. Buvo tik silpnas Lenkijos vyriausybės signalas: įsakymas jų kariuomenei rytų Lenkijoje nesipriešinti sovietų kariuomenei.

Anti-Hitlerinės koalicijos kontūrai ir iki rugsėjo pabaigos dar nebuvo suformuoti dėl mūsų būsimų sąjungininkų kaltės. Be to, iškilo realus pavojus atnaujinti „antikominterno paktą“, dalyvaujant Prancūzijai ir Didžiajai Britanijai.

Visų pirma, po to, kai Prancūzija baigė mobilizuoti savo armiją, jungtinė anglo-prancūzų vadovybė, jau paskelbto Vokietijos karo ir kritinės Lenkijos padėties sąlygomis, sąjungininkų pajėgas atsisakė pulti Vokietiją, turėdama pranašesnes pajėgas.

Tuo metu TSRS vis dar turėjo naują, savaitę trukusią nepuolimo sutartį su Vokietija, nebuvo karinio aljanso su Vakarų šalimis ir nebuvo planuota. Ką daryti TSRS?

Nuo vokiečių okupacijos pradžios Lenkijoje praėjo visas mėnuo ir praėjo dvi savaitės nuo sovietų kariuomenės išvedimo į vakarus pradžios. Vakarų fronte nebuvo jokių karinių veiksmų, išskyrus vieną vietinę puolimo operaciją. Esant panašiai situacijai, tSRS neįsileido į karinį konfliktą su Vokietija.

Pirmiausia reikėtų nustatyti galimos koalicijos kontūrus. Tačiau kontaktas su vokiečių Verrmachto kariuomenės linijomis smarkiai pablogino TSRS strateginę padėtį: smarkiai padidėjo susidūrimų su jų plėtra į atvirą užsitęsusį karą tikimybė, dėl kurios SSRS atėmė diplomatinius manevrus. Ir ideologiškai tarybiniai agitatoriai turėjo suktis kaip „gyvatės karštoje keptuvėje“ – tai buvo stiprus psichologinis smūgis Vokietijai prieš jos būsimą priešininką (TSRS).

Kalbant apie slaptus Vokietijos ir TSRS nepuolimo sutarties protokolus, tai buvo visuotinė to meto diplomatijos praktika. Pavyzdžiui, JK laikė kiek įmanoma paslaptyje viską, kas susiję su jos diplomatinėmis pastangomis ir to laikotarpio vyriausybės sprendimais. Čia rodomi Rusijos susitarimai tiek Pirmojo pasaulinio karo metu, tiek sovietų susitarimai prieš Antrąjį pasaulinį karą.

Vienintelis „susitaikymas“ šiuose susitarimuose buvo tas, kad jie buvo pasiekti nedalyvaujant JAV ir Didžiajai Britanijai. Be anglosaksų buvo priimta tam tikra bendra Vokietijos ir tSRS santykių sistema, pašalinanti galimą jų tarpusavio konfrontacijos, įskaitant didelio masto karo veiksmus, riziką.

T. y., tai buvo ne bet kokio iš šalių privalomų manipuliacijų, o hipotetinis įvykių raidos klausimas. Tuo metu galėjo būti daug variantų, ir abi pusės tam tikru mastu buvo apdraustos tiesioginiu kariniu susidūrimu tarpusavyje, tuo pat metu neleidžiant viena kitai sudaryti koalicijos su Prancūzija ir Didžiąja Britanija.

Dėl vadinamųjų Sutarties protokolų turinio: kiekvienas šiuolaikinės tarptautinės bendruomenės dalyvis „galvoja dėl savo korupcijos (piktybiškumo)“ arba, veikiau, bando panaudoti bet kokį pasiteisinimą prieš Rusiją „Didžiojo anglosaksų žaidimo“ rėmuose, siekdamas savo siaurų interesų.

Tiesą sakant, šie protokolai buvo diplomatinių intrigų ir strateginio pajėgų suderinimo tarp įvykių Europoje ir pasaulyje dalyvių dalis. Sunku įsivaizduoti, kad du galimi priešai, kurie jau susidūrė vienas su kitu Ispanijoje, taip pat gerai suprato visą priešingos pusės priešiškumą, sutarė dėl bendro plano. Šalims buvo akivaizdus pavojus dėl bendros jų sienos.

Antikomunistas Hitleris nesunkiai sutiko su nepuolimo sutartimi, nes nesiruošė jos laikytis, o bandė apsisaugoti nuo anti vokiečių koalicijos sukūrimo. Ir SSRS pagrįstai bijojo bendro Vakarų šalių fronto prieš save, stebėdamasi, kad trūksta jau sujungtų Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos pajėgų karinių operacijų prieš Vokietiją po to, kai 1939 m. rugsėjo 3 d. Jos paskelbė karą Vokietijai.

Nacistinė Vokietija, vadovaudamasi vien tik savo kariniais planais, po provokacijos, panaudotos kaip pretekstas agresijai, 1939 m. rugsėjo 1 d. Įsiveržė į Lenkiją.

Su sunkia Lenkijos ranka ši data tarybiniais laikais buvo pradėta aiškinti kaip Antrojo pasaulinio karo pradžios data. Bet, pirma, karas buvo kovojamas žiauriausiai Azijoje, o Europoje jau 1938 m. Vokietija pirmiausia suskirstė Čekoslovakiją okupavus jos Sudetų regioną, o tada 1939 m. Visa Čekijos Respublika buvo visiškai okupuota.

1938 m. Įsiveržus vokiečiams ir lenkams, Čekoslovakijos armija vis dar sugebėjo pasipriešinti, tačiau Didžioji Britanija ir Prancūzija išmetė Čekoslovakiją. Be to, Vengrija įsiveržė ir į Slovakiją.

Antra, Lenkijos ir Vokietijos kariuomenės karinė konfrontacija nepatenka į viso masto karo apibrėžimą, tiksliau, mes galime kalbėti apie ribotus mūšius ir teritorijos okupaciją.

Tik skubotas Lenkijos vyriausybės pabėgimas (galbūt nuo Vakarų sąjungininkų „paklusimo“) ir jos karinės vadovybės nesėkmė lėmė absoliučią Hitlerio sėkmę. Visiškai įmanoma, kad pradiniai Vokietijos planai dėl Lenkijos buvo šiek tiek „kuklesni“, nes jos karinių sąjungininkų Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos veikla nebuvo aiški.

Taigi galima tiksliai interpretuoti 1939 m. rugsėjo 1 d. Antrojo pasaulinio karo pradžią Europoje dėl tos pačios priežasties, kaip 1938 m. Vokietijai ir Lenkijai okupavus dalį Čekoslovakijos teritorijos arba Vokietijai galutinai okupavus Čekiją 1939 m. kovo mėn.

Dar teisingiau, karo pradžios Europoje data gali būti laikoma 1939 m. rugsėjo 3 d. – data, kurią pirmiausia paskelbė karą Didžioji Britanija, paskui Prancūzija – Vokietija.

Apskritai, Vokietijos ir SSRS sutarties, 1939 m. rugsėjo įvykių panaudojimas šmeižti TSRS, taip pat istorinių faktų šališkas naudojimas esant dabartinei politinei situacijai,  nepadidina Baltijos šalių, Lenkijos ir kitų politinių sluoksnių, besidominčių rusofobijos kurstymu, ir vykdančių antirusišką politiką, politikų argumentacijos.

Klasterio narei – Lietuvai, žinoma, istoriniai 1939 m. įvykių aspektai buvo daug ryškesni nei Latvijai ir Estijai. Taigi, 1939 m. kovo mėn., grasinant Vokietijai jėga, ji turėjo jai atiduoti Klaipėdos (Memelio) kraštą.

Prezidentas Antanas Smetona buvo priverstas Lietuvos vardu pasirašyti ir ratifikuoti 1939 m. kovo 22 d. Susitarimą su Vokietija. Dėl šios priežasties Vokietijos ir TSRS pozicija (1939 m. Rugpjūčio 23 d.) konkrečiai atspindi Vokietijos poziciją pripažinti naują Lietuvos šiaurinę sieną.

Ypač nacionalistiniai (iš esmės fašistiniai) režimai Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje 30-ųjų dešimtmetyje „nesiceremonijo“ su buvusiais Rusijos imperijos piliečiais, su jų kaimynų tautų atstovais, su Ostsey (rytų vokiečiais), amžiams gyvenusiais duomenų teritorijoje. Baltijos šalys. Žmonės buvo represuoti ir ištremti, jų turtą konfiskavo „titulinių tautų“ atstovai, taigi šios tautos buvo pritvinkusios nacionalsocializmo.

Po gėdos su Klaipėda Lietuva sutiko savo teritorijoje įkurti keletą karinių bazių mainais į grąžinimą Lietuvai Vilniaus krašto (kartu su Vilniaus miestu), kuris buvo užimtas tarybinės  kariuomenės, jai įėjus į Baltarusijos vakarinius regionus 1939 m. Rugsėjo mėn.

1939 m. lapkričio mėn. tarybinis ribotas karinis kontingentas buvo įvestas į kelias vietas skirtas dislokavimui Lietuvoje. Tuo pat metu tarybinė kariuomenė, priimančiosios šalies reikalavimu, buvo išvesta iš Vilniaus krašto.

Iš tikrųjų Lietuva, kaip ir Vakarų šalys, įteisino grįžimą prie vakarinės sienos linijos status quo prieš Lenkijos agresiją 1920-aisiais.

Vėliau Antrasis pasaulinis karas Europos pradėjo įgauti vis didesnę griaunamąją jėgą   dėl nacistinės Vokietijos agresijos prieš Vakarų šalis, įskaitant tas, kurios paskelbė karą Vokietijai. Šiuo atžvilgiu TSRS buvo priversta imtis priemonių sustiprinti savo pozicijas prie vakarinių sienų.

Lietuvos politikai, bijodami tiek TSRS, tiek Vokietijos, vedė užkulisines derybas su pastarąja ir manevravo, stebėdami vis didėjančią nacizmo galią, su kuria jie, ypač mentalinėje plotmėje, turėjo daug ką bendro.

1940 m. balandžio mėn. Vokietija įsiveržė į Daniją ir Norvegiją, blokuodamos Baltijos jūrą nuo Anglijos laivyno. Gegužę nacistinė Vokietija įsiveržė į Belgiją, Nyderlandus ir Liuksemburgą, o 1940 m. Bbrželio mėn. sutriuškino Prancūziją. Vokietija pradėjo bombarduoti JK. Įvykiai augo kaip sniego gniūžtė.

Nereikia būti puikiu strategu iškeliant  hipotezę, kad karas tarp SSRS ir Vokietijos tam tikru momentu taps neišvengiamas. Tai gerai suprato Baltijos šalių politikai. Savo ruožtu vokiečių žvalgyba naudojo savo metodus problemoms tarp TSRS ir Baltijos šalių kurti. O TSRS reikėjo karinio sustiprinimo savo pozicijose prie sienų su Vokietija Rytų Prūsijoje.

Iki 1940 m. Vasaros Vokietijos karinė galia smarkiai išaugo, Prancūzija buvo nugalėta, Britanija gynėsi savo saloje, JAV buvo neutralios karo Europoje dalyvių atžvilgiu.

Spalvotosios revoliucijos vienu metu nuvilnijo per Baltijos šalis ir atvedė į valdžią protarybiškai nusiteikusius visuomenės sluoksnius. Tarybinė kariuomenė šiuose įvykiuose nedalyvavo. Tačiau TSRS su malonumu sutiko, matyt, įkvėptus trijų Baltijos šalių naujų valdžių, norus  įstoti į TSRS kaip nepriklausomos respublikos.

Tam tikra prasme Baltijos valstybių sugrįžimas į TSRS (ideologinę Rusijos valstybės formą) sukūrė tikrumą jos kontrveiksmuose prieš Vokietijos ekspansiją šiame Europos regione.

TSRS ginkluotosios pajėgos ant naujosios TSRS vakarinės sienos pradėjo statyti įtvirtinimų liniją, kuri eina nuo 1940 m., įskaitant ir palei šiaurinę Lietuvos sieną.

Deja, prieš prasidedant nacistinės Vokietijos agresijai prieš TSRS, gynybinė linija dar nebuvo baigta. Be to, tai, kad Baltijos šalys buvo priimtos į TSRS, buvo maksimaliai išnaudotos nacių propagandos ir nacių represinių struktūrų.

Po nacių agresorių pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare Lietuvos Tarybųų Socialistinė Respublika (Lietuvos TSR), gavo savo sudėtin Memelio (Klaipėdos) kraštą, atplėšiant nuo Vokietyjos, kaip ir visą Prūsiją, kaip bausmę už žalos padarymą.

Galiausiai dabartinį Lietuvos Respublikos teritorinį status quo galima apibendrinti taip. Lietuvą sudaro jos sostinė Vilnius ir Vilniaus kraštas, įrodantys Lietuvos bendradarbiavimą su TSRS vykdant Raudonosios (tarybinės) armijos išlaisvinimo kampaniją 1939 m. rugsėjo mėn. Baltarusijos vakariniuose regionuose. O Klaipėda ir Klaipėdos kraštas yra Lietuvos dalis išimtinai kaip Lietuvos TSR įpėdinės.

Šiuo atžvilgiu Lietuvos valstybei yra visiškai nenaudinga teigti, kad 1939 m. rugpjūčio 23 d. TSRS ir Vokietijos sutartis buvo antilietuviška, taip pat teigti apie savo valstybingumą iki 1940 m., šiuo atžvilgiu atsisakius tarybinio laikotarpio Lietuvos raidoje. Tokiu atveju Lietuvos Respublika turės grąžinti buvusį Memelio kraštą TSRS (tiksliau, TSRS įpėdinei – Rusijos Federacijai).

Kalbant apie Vilnių ir Vilniaus kraštą, Lietuva privalo arba grąžinti jį Lenkijai, arba iškart Rusijos valstybei, tai yra Rusijos Federacijai (Rusijos imperijos įpėdinei). Šiuo atžvilgiu prisiminkite, kad didžioji Lenkijos dalis prieš Pirmąjį pasaulinį karą buvo Rusijos imperijos dalis.

Žinoma, po pergalės Antrajame pasauliniame kare, valstybės-sąjungininkės nustatė naujas Europos šalių sienas. Šiuo atžvilgiu Lietuva gali pasilikti savo sostinę ir Vilniaus regioną, tačiau tuo pat metu Lietuva turėtų būti priskiriama prie šalių, kurios atseit „pasidalino“ Lenkiją 1939 m., kalbant moderniu pačios Lietuvos aiškinimu.

Ar yra civilizuota išeitis iš šio teisinio kazuso, maksimaliai „išsaugojant savo veidą“, tai yra, kuo mažiau trikdant Lietuvos žmonių mentalitetą ir Lietuvos politinį antstatą? Taip, yra tokia galimybė!

Bendradarbiavimo metodika

Tokia Lietuvos galimybė sureguliuoti visus savo šiuolaikinių teritorijų ir akvatorijų aspektus gali tapti Rusijos valstybės sprendimas, būtent Rusijos Federacijos valstybės įstatymas „Dėl suvereniteto Lietuvai suteikimo“. Pagal tokį istorinį dokumentą Lietuvai bus paskirta šiuolaikinė teritorija ir vandens zona, taip pat bus nustatytos Lietuvos teisės ir pareigos Rusijos atžvilgiu. Žinoma, galimi tam tikri pasienio linijos patikslinimai, taip pat ir pačios Lietuvos naudai.

Rusijos Federacijai toks sprendimas taip pat naudingas, nes priešingu atveju santylių komplekso nesuregliavimas su Lietuva ir toliau nuodys mūsų santykius ir sudarys sąlygas augti visų rūšių rusofobijos, nacionalizmo ir provokacijų „kirminams“.

Lietuvos visuomenei gali tapti netikėta tai, kad visų klausimų sprendimas suvedamasį santykius su Rusija, o ne į anglosaksonišką poziciją. Bet kaip gali būti kitaip? Juk Lietuva nesureguliavo savo  santykių su Rusijos imperija kada egzistavimo už jos teritorijos ribų. Be abejo, Rusijoje buvo bolševikų, kuriems valdžios užgrobimą taip pat labai palengvino pribaltai, tarp jų ir lietuviai. Na, o kas dabar trukdo sureguliuoti santykius?

Švęsti Lietuvos „nepriklausomybę“, įkurtą Vokietijos administracijos nustatytose rėmuose yra gėdinga ir nepraktiška, nes tai vis tiek buvo okupacinis režimas, kuris turėjo  būti panaikintas remiantis Pirmojo pasaulinio karo rezultatais.

Nekorektiška dangstyti statusą dokumentais, kuriuos pasirašė bolševikai, nes tų pačių bolševikų statusas tais metais iš tikrųjų nebuvo teisėtas tarptautinėje teisinėje srityje. Kalbant apie Lietuvos teritorinius pokyčius, jie aptarti aukščiau. Faktinis neteisėtumas, ypač Klaipėdos krašto, buvimo šiuolaikinės Lietuvos teritorijoje yra gana suprantamas, ir tai, kad Lietuva šiuo metu negali disponuoti šia teritorija de jure be Rusijos valstybės sutikimo, yra suprantama.

Kaip bus išspręstas esama kolizija? Pirma, už tai Lietuva privalo įteisinti atsiskyrimą nuo SSRS kaip Lietuvos TSR, atitinkamai įforminusi visas savo teises ir pareigas santykiuose su Rusijos valstybe. Tokiu būdu galima išspręsti didžiąją dalį Lietuvos problemų, atsiradusių po 1991 m. Tuo pat metu ne tokios reikšmingos, tačiau vis tiek problemos, nors ir kitokio plano, liks.

Optimaliausias integruotas sprendimas bus priimti Rusijos Federacijos valstybės įstatymą „Dėl suvereniteto Lietuvai suteikimo“, kuriame bus nustatyti visi Rusijos ir Lietuvos valstybių santykių klausimai. Atsižvelgiant į tai, kad šiandien Baltarusijos Respublika yra Rusijos ir Baltarusijos sąjunginės valstybės dalis, santykiai tarp Baltarusijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos greičiausiai bus sureguliuoti pagal Rusijos valstybės įstatymą.

Visas dokumentų rinkinys (valstybės įstatymas „Dėl suvereniteto suteikimo“ ir jo priedai) leidžia teisingai ir racionaliai atspindėti Lietuvos teises ir pareigas Rusijos valstybės atžvilgiu, o Rusijos valstybė jas patvirtins (pripažins) ir garantuos visišką Lietuvos valstybės suverenitetą. Pvz., Rusijos Federacija įsipareigoja nedislokuoti savo ginkluotųjų pajėgų (sąjunginių pajėgų) Lietuvos teritorijoje ir akvatorijoje. Tuo pat metu Rusijos Federacija garantuoja Lietuvos suvereniteto apsaugą nuo kėsinimosi iš trečių šalių.

Apsvarstykite vieną iš pagrindinių punktų. Jei Lietuva pasitrauktų iš TSRS kaip Lietuvos TSR, klausimas automatiškai išsispręstų: kieno pusėje buvo Lietuva Antrajame pasauliniame kare. Tokiu atveju būtų pašalinta tezė apie TSRS vykdytą Lietuvos „okupaciją“ po 1944 m.

Jei Lietuvos vyriausybė ir toliau teigs apie „okupuotą“ TSRS savo teritoriją, tuomet Rusijos Federacija, būdama tęstine SSRS valstybe, atkurs savo teises į reparacijas Lietuvai už TSRS ir jos piliečių patirtą žalą, grįš į Lietuvai nepriklausančias teritorijas ir vandenis ir pareikalaus kompensacijos už TSRS ir jos piliečių nuosavybę buvusioje       Lietuvos TSR teritorijoje.

Viena iš formalaus Lietuvos, Latvijos ir Estijos susivienijimo į tam tikrą „trijulę“ priežasčių yra išorinių pajėgų noras individualiai apsunkinti kiekvienos Baltijos valstybės santykių su Rusija nustatymą. Pakanka prisiminti problemiškiausias situacijas dvišaliuose kiekvienos Baltijos šalies santykiuose su Rusija. Visų pirma Lietuvai tai yra teisinis nesureguliavimas dėl pasitraukimo iš TSRS dėl teritorinių Lietuvos  įsigijimų.

Išsaugoti dabartinę situaciją yra pavojinga pačiai Lietuvai. Rusijos Federacija nenori iš Lietuvos atimti Memelio miesto (Klaipėdos) ir jo krašto, nors tai, be abejo,jis galėtu būti labai naudinga Rusijos ir Baltarusijos Sąjunginei valstybei.

Rusijos Federacija taip pat nenori atimti iš Lietuvos teritorijos atimti sostinės Vilniaus (Wilno), tačiau tam Lietuva turės išreikšti solidarumą su Raudonosios (tarybinės) armijos išvadavimo kampanija Vakarų Baltarusijoje 1939 m. rugsėjo mėn., patikslindama savo dabartinę oficialią poziciją dėl rugpjūčio – rugsėjo įvykių 1939 metais.

Tiek Pirmojo pasaulinio karo padariniai, tiek 1991 m. negali išsiversti be teisinio Lietuvos ir Rusijos valstybės “mielaširdingo” atsiskyrimo. Kitu atveju išvardytų miestų ir jų regionų buvimas Lietuvoje, esant dabartinei padėčiai, yra teisiškai neteisėtas (negaliojantis).

Išeitis iš šios nemalonios Lietuvai situacijos yra teisinis Rusijos valstybės sutikimas su Lietuvos suvereniu egzistavimu pačios Rusijos nustatytose ribose. Be abejo, atsižvelgiant į Rusijos sprendimą, bus nustatytos ir kitos Lietuvos teisės ir pareigos, visų pirma: neutralus Lietuvos statusas, grėsmių Rusijai ir jos piliečiams nebuvimas, Rusijos tranzito sąlygos ir kita.

Atsižvelgiant į tai,  valstybingumo istoriją turinčia Lietuvoje nacionalinių, pilietinių teisių ir religijos klausimais nekyla tiek daug problemų, kiek jos kaimynėms Baltijos šalims, gerų kaimyninių santykių užmezgimas tarp Lietuvos ir Rusijos netaps objektyviai problemiškas – atsirastų tik iš Lietuvos pusės noras, tiksliau , jos politikumo..

Pakrančių šalys domisi taikiu Baltijos jūros statusu plėtojant abipusiai naudingus prekybos ryšius, ir šiuo atžvilgiu pavyzdys yra ekonominis Vokietijos ir Rusijos bendradarbiavimas.

Politikų keitimo procesas, atsižvelgiant į „dvigubų agentų“ moralę, į sąžiningus politikus, veikiančius savo šalių tautų interesams, o ne tam tikrų abstrakčių ideologijų ir koncepcijų įgyvendinimo labui, yra pačių Baltijos šalių piliečių reikalas.

Pagrįsti ir civilizuoti sprendimai, įskaitant vidaus reikalus, yra naudingi ir perspektyvūs tiek pačioms pakrančių šalims, tiek jų kaimynėms. Kaip parodė praktika, visų pirma Rusijos gyventojų Latvijoje ir Estijoje atskirtis nuo politinių procesų negalėjo duoti teigiamo rezultato, ir šis faktas turėtų būti pripažintas kaip pirmasis žingsnis siekiant pašalinti krūvą problemų ir fobijų Baltijos šalyse.

Santykių gairių planas

Kaip minėta aukščiau, būsimame Rusijos valstybės ir jos buvusių teritorijų Baltijos šalyse santykių išsprendimo procese dar reikia išnagrinėti labai esminį aspektą: kieno pusėje Latvija, Lietuva ir Estija kovojo Antrajame pasauliniame kare, jei atsižvelgsime į kiekvienos iš jų dabartinį Baltijos šalių statųsą. Panagrinėkime dar kartą šią temą.

Priimant visus antihitlerinės koalicijos sprendimus buvo numanoma, kad Lietuva, Latvija ir Estija yra neatsiejama TSRS dalis, todėl jos automatiškai priklauso Antrojo pasaulinio karo pergalių stovyklai. Tačiau šiandien šios šalys oficialiai turi prieškarinį statusą.

O šiuolaikiniai Baltijos šalių vadovų pareiškimai, jų oficiali pozicija, atsižvelgiant į TSRS valstybės įpėdinę – Rusijos Federaciją, ypač dėl kaltimų TSRS  jų teritorijų okupacija, atsižvelgiant į dabartinius Rusijos Federacijos, taip pat buvusios TSRS piliečių interesus, leidžia kelti klausimą dėl Latvijos, Lietuvos ir Estijos dalyvavimo Antrajame pasauliniame kare pusės.

Šiuo atžvilgiu turėdami dokumentinių įrodymų apie latvių, estų, lietuvių dalyvavimą nacių represijose ir kare iš Hitlerio pusės bei jų oficialų prisipažinimą (šių nacistinių nusikaltimų bendrininkų) kaip nacionalinius šių valstybių didvyrius, galime pasakyti apie Latvijos, Lietuvos ir Estijos dalyvavimą kare nacistinės Vokietijos pusėje.

Po Antrojo pasaulinio karo rezultatų TSRS, kaip valstybė – nugalėtoja, turėjo visas teises gražinti buvusias Rusijos imperijos teritorijas į savo teritoriją kaip bausmę agresoriams už karą ir patirtą žalą.

Tokios alternatyvos Baltijos šalių politikams nereikėtų taip lenvabūdiškai pamiršti  Dabartinę amorfinę Rusijos valstybės politika potarybinėbinėje erdvėje tam tikru etapu bus pakeista į visos santykių su Rusija situacijos, ypač su Baltijos šalimis, perkėlimą  į tarptautinės teisės sritį.

Jei konkreti Baltijos valstybė atsisako pripažinti atsiskyrimo nuo TSRS kaip TSRS respublikos faktą ir primygtinai reikalauja kitokios datos ir kitos egzistavimo priežasties, esančios atskirai nuo TSRS, Rusijos Federacijos valstybinės valdžiai reiks kvalifikuoti tokios šalies veiksmus Antrojo pasaulinio karo metu, remdamasi oficialia šios valstybės pozicija:

pirma, vertinant antihitlerinės koalicijos nario – TSRS – veiksmus;

antra, vertinant nacionalinių karinių formuočių veiksmus priešinantis tarybinei armijai;

trečia, pagal valstybės teritorijoje „mirties fabrikų’ egzistavimą ir vietinių gyventojų dalyvauja represijose;

ketvirta, dėl nacistinių nusikaltėlių šlovinimą ir buvusių partizanų bei antifašistų persekiojimą ir traukimą baudžiamojon atsakomybėn;

penkta, pagal nacistinės Vokietos savo teritojos okupavimo fakto vertinimą Antrojo pasaulinio karo metu, pagal antrojo pasaulinio  karo įvylių, eigos ir rezultatį iškraipymą.

Rusijos Federacija taip pat turės atsižvelgti į kiekvienos Baltijos valstybės poziciją dėl jos prieškario valstybingumo. Šiuo atžvilgiu egzistuoja tinkamai neišspręstas visas Latvijos, Lietuvos, Estijos ir Rusijos imperijos (jos įpėdinė yra Rusijos Federacija) santykių kompleksas, taip pat atsižvelgiant į Pirmojo pasaulinio karo rezultatus.

Be to, visiškai neaišku kokiu pagrindu, kuo remiantis TSRS ir tarybinių piliečių turtas Baltijos šalių teritorijoje ir vandenyse buvo „visiškai suvirškinti“. Šis klausimas teisinėje plotmėje vis dar nėra išspręstas.

Rusijos santykiai su Baltijos šalimis turi paliečia didelį spektrą neišspręstų finansinių ir ekonominių aspektų. Visų pirma, formalių nuosavybės teisių nebuvimas, kuris buvo ideologinių dogmų egzistavimo TSRS padarinys, dar nereiškė faktiško turto nebuvimo, ypač pereinant prie tarpvalstybinių santykių su skirtingomis jurisdikcijomis.

Juridinių asmenų ir asmenų de facto nuosavybės teisės, kurios anksčiau egzistavo TSRS, turi būti įregistruotos (suteiktos) naujoje jurisdikcijoje. Priešingu atveju mes kalbame apie represinį turto konfiskavimą Baltijos šalyse.

Respublikos atsiskyrimas nuo TSRS reikštų jos suverenitetą buvusios tarybinės respublikos teritorijos ribose. Be to, minėtos Baltijos respublikos, tapusios nepriklausomomis valstybėmis, per trumpiausią laiką pagal istorijos standartus perleido didžiąją dalį savo suvereniteto trečiųjų šalių karinėms ir ekonominėms organizacijoms. Tai įvykęs faktas..

Jei atmestume nuo užuojautos ir antipatijų pareiškimus, tuomet šią situaciją reikėtų vertinti kaip užslėptą trečiosios šalies dalis TSRS  anekiją, kurios vykdymas šiek tiek ištemptas laiko atžvilgiu. Kas suteikia Rusijos Federacijos teisę į atsakomąją reakciją.

Taip pat prisiminkite, kad NVS, pakeitusios TSRS, galutinio „projekto“ trūkumus,kuriuos daugiausia lėmė siekis išsaugoti visas tarybines respublikas, įskaitant ir Baltijos respublikas.

Dėl šios priežasties buvusioms tarybinėms Baltijos respublikoms vienu metu buvo skiriamas didesnis dėmesys, viršijantis jų reikšmingumą, palyginti su kitomis valstybėmis, atsiradusiomis remiantis kitomis buvusiomis TSRS respublikomis.

Kaip parodė vėlesnė įvykių eiga, „Baltijos precedentas“ buvo naudojamas išorinių pajėgų, kad iš tikrųjų sabotuotų ramią ir laipsnišką TSRS reformą. Dėl ko (dėl sabotažo) Rusija patyrė didelę ekonominę, politinę, karinę, demografinę ir moralinę žalą.

Dėl šios priežasties susikaupusių teisinių problemų ir įvairių fobijų pašalinimą  turi būti pradėtas korektiškas dabartinio Baltijos šalių, kaip atskirtų teritorijų nuo Rusijos valstybės, statuso teisiniu įteisinimas

Toks teisinis procesas su „naująja okupacija“, „kariniu užgrobimu“ Baltijos šalyse, be abejo, neturi nieko bendra. Baltijos šalys taip pat yra labai suinteresuotos sustabdyti Baltijos teritorijos „mėtymą“ „istorijos švytuoklės“ trajektorija: arba į Rusijos valstybės sudėtį , arba iš jos. Šia prasme šalių (Rusijos Federacijos ir Baltijos šalių) pozicijos absoliučiai sutampa, ir tai yra esminis dalykas siekiant abiem pusėms priimtino sprendimo.

Šiame kontekste aukščiausias Rusijos valstybės atstovaujamosios valdžios organas (Rusijos Federacijos Federalinė asamblėja) vienaip ar kitaip vis tiek turi priimti Rusijos valstybinius įstatymus „Dėl suvereniteto suteikimo“ kiekvienai Baltijos šaliai su pridedamais teisiškai įpareigojančių norminių dokumentų rinkiniu, kuriuose Rusijos Federacija deklaruoja suvereniteto suteikimą Latvijai, Lietuvai,, Estijai  ir garantuoja jų suvereniteto apsaugą.

Kartu jie nurodys Baltijos šalių įsipareigojimus gerbti rusų ir tautinių mažumų teises šiose šalyse, įskaitant gimtosios kalbos vartojimą švietimo, žiniasklaidos, vyriausybės ir teisingumo sistemose, jų religijos laisvę ir pagarbą,  politines ir kitas teises, visų pirma jų nuosavybės teises, įskaitant prarastas de jure teises į nuosavybę.

Rusijos valstybinius aktus lydinčiuose dokumentuose taip pat bus užfiksuotas neutralus kiekvienos iš Baltijos šalių statusas, atsisakymas pakenkti Rusijos saugumui ir interesams, nustatomos Rusijos tranzito per kiekvienos šalies teritoriją, vandenys ir oro erdvę sąlygos bei kiti aspektai. Tranzitas, žinoma, vyks komerciniais pagrindais!

Rusijos Federacija yra įpareigota priimti šiuos tikrai istorinius valstybės įstatymus kaip teisinis Rusijos imperijos įpėdinis,  teisėtiems Rusijos suvereniteto turėtojams po 1917 m. vasario mėn., kaip SSRS valstybės įpėdinio nuo 1922 m. gruodžio mėn. Iki 1991 m. gruodžio mėn., tame tarpe įskaitant  atstatyti Rusijos XXa. valstybingumo laikų sąryšį.

Svarbus yra pats Rusijos valstybinių įstatymų, susijusių su suvereniteto suteikimu jos buvusioms teritorijoms net ir turint didelį kalendorinį atotrūkį nuo faktinių įvykių datų, priėmimo faktas, kuris leis tinkamai išspręsti teisinius klausimus ir pašalinti neteisėtumą, leidžiamą Rusijos valstybės atžvilgiu: Rusija suteikė savo komponentams galimybę tapti nepriklausomais. savo laisvos valios pagrindu. Bus pašalinti argumentai tų, kurie „nepriklausomybės“ egzistavimą daugelyje potarybinių valstybių veimaiškai traktuoja kaip „pergalę“ prieš Rusiją.

Rusijos Federacijai, kas šiuo atveju yra visiškai natūralu, būtina suteikti teisę pakeltu balsu ginti visišką buvusiose jos teritorijose susikūrusių valstybių suverenitetą: šis suverenitetas neturėtų būti niekieno apkarpomas iš išorės..

Rusija istoriškai buvo ir liks valstybių suvereniteto garantas teritorijose, kurios anksčiau buvo Rusijos valstybės dalis.

Rusijos Federacijos valstybinius įstatymus priims Rusijos Federacijos federalinė asamblėja, kiek įmanoma labiau atsižvelgdama į esamą status quo, ir, visų pirma, į respublikų, nedalyvaujančių Nepriklausomų valstybių sandraugoje (NVS), sukurtos pakeisti TSRS (kaip ideologinę valstybės formą), atžvilgiu.

Rusijos valstybinių aktų nuostatos bus įgyvendinamos politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis. Poveikio jėga aspektai, ypač susiję su Lietuva, bus negalimi . Kitais atvejais, esant būtinybei, jie, žinoma bus maksimaliai ribojami.

Santykių normalizavimo sėkmė priklauso nuo kiekvienos iš šalių pastangų. Galų gale Lietuva turės galimybę aktyviai ir konstruktyviai dalyvauti kuriant saugesnę aplinką Baltijos jūros regione.

Busimuoju Rusijos Federacijos federalinės asamblėjos- Rusijos valstybinių aktų „Dėl teisių suverenitetui suteikimo“ buvusios Rusijos imperijos ir TSRS teritorijose patvirtinimu, teisiškai bus įforminta Rusijos valstybės tramsformacij  XX amžiuje, kurią gali atlikti tik pati Rusijos Federacija.

Teisingas Baltijos šalių, ypač Lietuvos, suverenios padėties įteisinimas visiems bus tik naudingas ir pašalins mentalines fobijas ir realias karines grėsmes, pašalins neteisybę prieš Rusijos imperijos subjektų palikuonis ir TSRS piliečius, taip pat atmes išorinį manipuliavimą mūsų valstybėmis šiuo atžvilgiu.

Pirmieji žingsniai (jei atsirastų noras)

Susipažinę su bendra problematika aukščiau aptartame kontekste, turimais ir, tiesą sakant, neišvengiamais tolesnės įvykių eigos variantais, galime teigti:

pirma, bet kokiu atveju turės būti įvykdytas kiekvienos Baltijos šalies teisinis santykių su Rusijos valstybe reguliavimas;

antra, Baltijos šalys turi individualią istoriją ir specifinius ryšius su Rusija. Ieškant problemų sprendimų, kurie geriausiai atitiktų maksimalų šiuolaikinio status quo išsaugojimą, šiuo atžvilgiu tikslinga tą daryti grynai individualiai.

Pirmoji iš Baltijos valstybių, gavusi iš Rusijos savo busimąjį valstybinį aktą „Dėl suvereniteto gavimo“, pilnai gali tikėtis palankiausių sau sąlygų šiame istoriniame dokumente.

Jei Lietuvos ir Latvijos siena jau buvo nustatyta Lietuvos naudai ir jau buvo priimtas RF valstybės įstatymas dėl Lietuvos, tada atitinkamame dokumente dėl  Latvijos,siena su Lietuva bus nurodyta jau esanti.

Prisiminkite, kad tarp respublikų buvo administracinės demarkacijos linijos, šiuo atžvilgiu galutinė pasienio linijos konfigūracija, ypač tarp respublikų, kai jos palieka Rusijos valstybę, išimtinai priklauso Rusijos kompetencijai ir valiai.

Logiškas Rusijos Federacijos būsimų valstybės įstatymų, susijusių su suvereniteto pripažinimu, priėmimo proceso rezultatas bus gerų kaimyninių santykių formavimas, pasitikėjimo ir saugumo stiprinimas bei susijusių šalių piliečių gyvenimo kokybės gerinimas.

Ekonominio klasterio sukūrimas Pietų Baltijos šalyse nėra teisiškai susijęs su Rusijos valstybinio akto dėl Lietuvos suvereniteto priėmimo procesu, tačiau gali būti pagrįstas šio dokumento konceptualiais pagrindais. Bet kokiu atveju, pats ekonominio klasterio susidarymo faktas teigiamai paveiks visų klasterio narių santykius.

Kokie gali būti pirmieji ekonomikos klasterio formavimo žingsniai? Šiam tikslui šalims nereikės daryti nieko ypatingo ar netikėto. Tiesą sakant, taikomi du požiūriai.

Pirmasis iš jų: pirma, šalys parengia tam tikrą bendrąjį dokumentą (veiksmų planą), kuriam įgyvendinti reikės bendro šalių susitarimo dėl savo įsipareigojimų ir nustatant projekto seką, kad būtų sukurta klasteris.

Antrasis požiūris: šalys įgyvendina atskiras priemones, atsižvelgdamos į kiekvienos šalies viziją iš bendro plano. Tokiu atveju atskirų programų ir projektų įgyvendinimas galiausiai sudarys Pietų Baltijos šalių ekonominį klasterį. Be abejo, būtini ir atskiri koordinavimo elementai konkrečiose sąveikos srityse, atsižvelgiant į antrąjį požiūrį.

Pagrindinis susijusių šalių valdymo sprendimų elementas bus konkrečių komercinių pasiūlymų derinimas su partneriais. Ieškant šalims palankių sąveikos taškų, projektai įgyvendinami komerciniais pagrindais. Jokie apribojimai komerciniams pasiūlymams įgyvendinti pagal suformuotą klasterį ekonominėse, politinėse ir karinėse srityse nėra nustatomi jo dalyviams.

Daugeliu atžvilgių pradinė sėkmė dabartinėmis aplinkybėmis priklausys nuo Lietuvos pusės pozicijos. Žinoma, Lietuva gali ir toliau „laukti oro iš jūros“, rizikuodama dar kartą patekti po  geopolitiniu „istorijos buldozeiru“.

Kitaip tariant, Lietuva gali virsti savotiška aklavietė arba gali atsisakyti perdėto politizavimo dirbdama savo ateities labui, formuodama Lietuvos įvaizdį savo būsimoms piliečių kartoms.

Atsižvelgdama į bet kurias tolesnio įvykių plėtros galimybes, Rusijos Federacija, remdamasi savo karine grupuote Kaliningrado srityje, kontroliuos pietinę Baltijos jūros dalį ir Danijos sąsiaurius. Tai būtina norint užtikrinti strateginį Rusijos saugumą.

Rusijos karinė galia šiame regione neturi jokio ryšio su Lietuva, nes jokios teritorijos okupacija esant šiuolaikinėmis priemonėmis kad nugalėti priešą visai nereikalinga. Prireikus Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos tiesiog puls nuotoliniu būdu, kad pašalintų grėsmę Rusijos saugumui.

Šia prasme Rusijos gynybos ministerijai netrukdo tranšėjų, prieštankinių įtvirtinimų ir pan. buvimas, pavyzdžiui, Lietuvoje. Lietuvos pusė gali derinti ekonominio klasterio formavimąsi su įvairiomis karinėmis priemonėmis. Jei nuo to kai kurie lietuviai miega geriau, tada prašom.

Tačiau Lietuvos teritorijoje ar vandenyse pasirodžius potencialiai pavojingiems ginklams Rusijos saugumui, gali susidaryti sąlygos, kad, tarkime, Rusijos oro pajėgos netgi imtųsi prevencinio smūgio į juos. Kitaip tariant, jūs galite žaisti virtualius „karo žaidimus“, tačiau atsargiai.

Mes ypač atkreipiame dėmesį, kad norint pašalinti rusofobijos „oazes“ ir galimas Rusijos Federacijos grėsmes, reikės suaktyvinti savo valstybės įstatymų „Dėl suvereniteto suteikimo“ buvusioms Rusijos imperijos ir TSRS teritorijoms priėmimo procesą, kuris sukurs teisinį pagrindą vėlesnėms Rusijos Federacijos politinėms ir diplomatinėms priemonėms, visų pirma, susijusioms su baltijos šalimis. Beje, Lenkija taip pat šiame kontekste patenka į akcentuotą  Rusijos dėmesį.

Geriausias variantas šiam Europos regionui, išskyrus Lenkiją dėl savo neigiamos pozicijos įvairiais klausimais, yra Pietų Baltijos šalių ekonominio klasterio plėtra, neatsižvelgiant į Lenkijos interesus. Tai taps būtina reakcija į problemas, kurias nuolat kartoja Lenkija. Deja, istorija nieko neišmokė  Lenkijos politikumo.

Tačiau kitos regiono šalys savo istorijoje gali pasikliauti teigiama baltų ir slavų geros kaimynystės patirtimi. Kuriame regione vystysis tarpvalstybiniai santykiai: provokuodamas „lenkų konfrontaciją“ ar bendradarbiaudamas tarp suverenių valstybių, siekdamas abipusės naudos – parodys artimiausia ateitis.

Arūnas Yla


Patiko? Pasidalinkite!