Patiko? Pasidalinkite!

Generalinė prokurorė N. Grunskienė pirmadienį kreipėsi į Seimą prašydama panaikinti parlamentaro R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę dėl jo antisemitinio pobūdžio pasisakymų.

Generalinės prokurorės Nidos Grunskienės kreipimosi į LR Seimo narius  2024-02-12 Seimo posėdyje tekstas

„Gerbiama posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai,

Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 1 – ame skyriuje organizuojamas ir kontroliuojamas ikiteisminis tyrimas, pradėtas 2023 m. gegužės 8 d. pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnio „Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę“ 2 dalyje numatytos nusikalstamos veikos požymius.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto trečiasis policijos komisariatas.

Šiame ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys, pateikti kreipimosi į Lietuvos Respublikos Seimą tekste, leidžia pagrįstai manyti, kad Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis 2023 metų gegužės 8-ą, birželio 13-ą, birželio 14-ą ir birželio 15-ą dienomis socialinio tinklo „Facebook“ asmeninėje paskyroje paskelbdamas tekstus, kuriuose galimai viešai tyčiojosi, niekino ir skatino neapykantą prieš žydų tautybės žmonių grupę, galimai padarė baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalyje numatytą tęstinį nusikaltimą.

­ Duomenų visetas, kurių pagrindu manoma, kad Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis galimai padarė nurodytą nusikalstamą veiką yra užfiksuotas liudytojų apklausų protokoluose, Remigijaus Žemaitaičio socialinio tinklo „Facebook“ asmeninėje paskyroje paskelbtų tekstų apžiūrų protokoluose, Lietuvos teismo ekspertizės centro dokumentų lingvistinio tyrimo bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistų išvadose bei kituose šio ikiteisminio tyrimo dokumentuose.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalyje, Lietuvos Respublikos Seimo statuto 22 straipsnio 3 dalyje bei Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse įtvirtinta, kad asmeniui, kuris baudžiamojon atsakomybėn gali būti patrauktas tik kompetentingos institucijos leidimu, baudžiamasis procesas pradedamas, tačiau jam negali būti surašytas pranešimas apie įtarimą, jis negali būti apklausiamas kaip įtariamasis ar pripažįstamas įtariamuoju, negali būti suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė.

Kitos procesinės prievartos priemonės šiam asmeniui taikomos tiek, kiek tai nedraudžiama pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ar tarptautinės teisės normas.

Siekiant nustatyti reikšmingas tyrimui aplinkybes, Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 1 – ojo skyriaus prokuroras 2023 m. rugsėjo 8 d. priėmė nutarimą apklausti Lietuvos Respublikos Seimo narį Remigijų Žemaitaitį Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 80 straipsnio 1 punkto ir 82 straipsnio 3 dalyje numatytais pagrindais kaip liudytoją, kuris gali duoti parodymus apie savo paties galimai padarytą nusikalstamą veiką.

Lietuvos Respublikos Seimo narui Remigijui Žemaitaičiui sutikus, 2023 m. rugsėjo 26 d. jis buvo apklaustas kaip liudytojas, kuris gali duoti parodymus apie savo paties galimai padarytą nusikalstamą veiką.

Šios apklausos metu Remigijus Žemaitaitis pripažino faktą, jog asmeninėje „Facebook“ paskyroje paskelbė tekstus, dėl kurių atliekamas ikiteisminis tyrimas, ir nurodė, kad tokiu būdu viešai išsakė savo nuomonę ir nesutiko, kad šie jo vieši pareiškimai vertintini kaip neapykantos kalba.

Taigi, šioje ikiteisminio tyrimo stadijoje visi galimi ir nedraudžiami atlikti proceso veiksmai su Lietuvos Respublikos Seimo nariu Remigijumi Žemaitaičiu yra atlikti.

Įvertinus jau minėtas Konstitucijos, Seimo statuto, Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė, todėl siekiant tęsti šį ikiteisminį tyrimą bei priimti pagrįstą procesinį spendimą dėl tyrimo baigties, yra būtinas kompetentingos institucijos leidimas patraukti Lietuvos Respublikos Seimo narį Remigijų Žemaitaitį baudžiamojon atsakomybėn.

Remdamasi tuo, kas išdėstyta ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Seimo statuto 22 straipsnio 3 dalimi, Baudžiamojo proceso kodekso 32 straipsniu prašau Lietuvos Respublikos Seimą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Lietuvos Respublikos Seimo narį Remigijų Žemaitaitį ir kitaip suvaržyti jo laisvę.

Ačiū.”


Patiko? Pasidalinkite!