Fiziologas Frederikas Grantas Bantingas, kuris 1921 metais kartu su kolegomis atrado insuliną – hormoną, reguliuojantį gliukozės kiekį kraujyje. Insulinas padeda skaidyti angliavandenius ir cukrų, paversdamas juos energija organizmui.
Bantingas buvo apdovanotas Nobelio premija už insulino atradimą. Po metų mokslininkas išgelbėjo diabetu sergančio 14-mečio berniuko gyvybę, suleidęs jam insulino.
Kas yra diabetas?
Tai angliavandenių apykaitos sutrikimas, kuriam būdingas didelis cukraus kiekis kraujyje. Yra dvi pagrindinės ligos formos:
- 1 tipas – kai organizmas negamina pakankamai insulino ir pacientai yra priversti nuolat švirkšti hormono;
- 2 tipas – kai insulinas gaminamas normaliais ar net padidintais kiekiais, tačiau organizmas negali jo efektyviai panaudoti, nes sutrinka sąveikos su ląstelėmis mechanizmas; pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, skiriama dieta ir hipoglikeminiai vaistai.
2 tipo cukrinis diabetas sudaro iki 90% atvejų
Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, 2019 metais diabetu sergančių pacientų skaičius pasaulyje siekė 463 mln.
Nepaisant to, kad šiandien diabetas yra viena iš pagrindinių negalios ir mirties priežasčių, kartu su vėžiu ir širdies ir kraujagyslių ligomis, yra daug klaidingų nuomonių. Dažnai žmonės nėra pakankamai informuoti apie tikrąsias ligos priežastis ir pasekmes. Atskirkime mitus nuo faktų.
1. Jei valgote daug cukraus, galite susirgti diabetu. Dėl pavadinimo daugelis mano, kad diabetas atsiranda valgant per daug cukraus. Tai nėra visiškai tiesa. Nėra įrodymų, kad cukrus pats savaime sukelia diabetą. Tačiau cukraus troškimas prisideda prie nutukimo, o tai savo ruožtu padidina 2 tipo diabeto riziką. Kalbant apie 1 tipo diabetą, meilė cukrui neturi nieko bendra, nes šis tipas yra genetinė liga.
2. Jei žmogus turi antsvorio, jis tikrai susirgs, o plonam diabetas negresia. Persivalgymas ir sėslus gyvenimo būdas padidina tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, tačiau tam įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip genetika ar amžius. Todėl antsvoris nereiškia, kad žmogus būtinai sirgs diabetu. Liga gali paveikti bet kokio kūno tipo žmones. Sergantieji 1 tipo cukriniu diabetu dažniausiai yra normalaus svorio.
3. Cukrinis diabetas yra užkrečiamas. Ši liga nėra užkrečiama, todėl jokiais galimais kontaktais užsikrėsti neįmanoma.
4. Cukrinis diabetas yra paveldimas, sergančiųjų diabetu vaikai tikrai susirgs. Pirma, užsikrečiama ne pačiu diabetu, o polinkiu į jį. Todėl labai svarbu nepamiršti profilaktikos – tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo.
Kalbant apie tikimybę susirgti liga, anot endokrinologų, ji yra 25–30%, jei abu tėvai serga 1 tipo cukriniu diabetu, o 70–80%, jei mama ir tėtis serga 2 tipo cukriniu diabetu. Jei šeimoje serga tik vienas narys, rizika susirgti šia liga sumažėja.
Verta paminėti, kad net jei nė vienas iš artimųjų nesirgo, sėslus gyvenimo būdas ir persivalgymas, lemiantis nutukimą, gali turėti įtakos diabeto vystymuisi.
5. Žmogus iš karto supras, kad serga diabetu, nes jausis blogai. Diabeto požymiai ir simptomai ne visada aiškūs. Kai kuriais atvejais asmuo, sergantis liga, gali nežinoti apie savo būklę. Todėl labai svarbu reguliariai profilaktiškai tikrintis ir atlikti kraujo tyrimus. Jei nuolat trokštate, nerimaujate dėl dažno šlapinimosi ir nuovargio, geriau pasitikrinti, ar kraujyje nėra cukraus. Visa tai yra diabeto simptomai. Normalus gliukozės kiekis kraujyje (pirštų testas): tuščiu skrandžiu – 3,3–5,5 mmol / l, po valgio – 7,8 mmol / l.
6. Cukrinis diabetas yra sakinys, komplikacijos arba nužudys pacientą, arba padarys jį neįgalų. Cukrinis diabetas yra pavojingas dėl galimų komplikacijų, įskaitant insultą, širdies priepuolį ir regėjimo praradimą. Tačiau šiuolaikiniai vaistai, gliukometrai (prietaisai gliukozės kiekiui kraujyje matuoti) ir nauji gydymo metodai leidžia kontroliuoti ir koreguoti cukraus kiekį kraujyje bei veiksmingai užkirsti kelią komplikacijoms.
7. Diabetikai negali valgyti saldumynų. Tiesą sakant, 1 tipo cukriniu diabetu sergančio, žinančio, kaip suvaldyti savo ligą (kuris yra susipažinęs su insulino terapijos taisyklėmis ir angliavandenių skaičiavimo sistema), mityba praktiškai nesiskiria nuo sveiko žmogaus. Sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu tikrai patariama nevartoti cukraus ir jo turinčio maisto (greitųjų angliavandenių). Taip pat turėtumėte apriboti riebalų suvartojimą. Tai yra, pacientams pakanka laikytis sveikos mitybos principų, kurie, be kita ko, apima maisto produktus, kuriuose yra gliukozės.
8. Medų ir vaisius vietoj cukraus galima vartoti neribotais kiekiais. Fruktozė, esanti meduje, padidina gliukozės kiekį kraujyje taip pat, kaip ir įprastas cukrus. Kalbant apie vaisius, reikia atsižvelgti į tai, kad, be skaidulų ir vitaminų, juose yra daug angliavandenių, dėl kurių gali padidėti cukraus kiekis kraujyje. Todėl dėl vaisių rūšių ir kiekių, kuriuos galima įtraukti į dietą, būtina pasitarti su gydytoju.
BV inf.
Visgi iš esmė tai yra taip vadinama civilizacijos liga, kuria susirgti tikimybė taip vadinamose išsivysčiusiose ar sparčiai besivystančiose šalyse kur kas didesnė nei atsilikusiose. Pagrindiniai veiksniai – nesveikas gyvenimo būdas, nesureguliuota, nesveika mityba, žemas fizinis aktyvumas turi daug įtakos. O diabetu sergantys tėvai gimdo dar ir vaikus, kurie turi polinkį į diabetą ir vėlgi, gali juo susirgti netgi ankstyvame amžiuje…