Patiko? Pasidalinkite!

Per paskutinę savaitę gavome keletos žmonių skambučių iš Rietavo gyventoju, kurie skundėsi Rietave sklidančia smarve, o vakar sulaukėme skambučio ir iš Tverų.

Žmonės skundžiasi baisia smarve

Rietaviškiai pasakojo apie dvėselėnos smarvę sklindančia rytais ir vakarais. Vienas iš gyventojų (redakcijai vardas ir pavardė žinoma) pasakojo, kad miegant neįmanoma atsidaryti langus, nes „tas tvaikas kelią vymą”,- sakė pašnekovas.

Iš Rietavo skambunusi moteriškė telefonu pasakojo, kad tai tęsiasi ištisus metus, tik būna kai laikotrpiai, kai ši smarvė dingsta, o po to, vėl atsiranda. Ji pasakojo, kad Rietaviškiai nuo šios smarvės kelnčia jau daugelį metų, o valdžia į tai reaguoja labai vangiai.

Atlikome žurnalistinį tyrimą. Ištyrėme smarvės židinį ir priežastį

9 valnadą Tveruose prie parduotuvės „Molupis” išlipę iš automobilio tikrai jautėme nemalonų kvapą. Paklausus vietinių gyventojų ar dažnai Tverus aplanko tokie kvapai, vietainiai atsakė, kad „kartais iš Rietavo utilizacijos vėjas atneša”.

Pagalvojome, kad nelabai logiška, kad iš tiek toli galėtų atkeliauti kvapai. Susisiekėme su mums pažįstamu ekologu kuris patvirtino, kad dėl mažo vėjo ir slėgio kvapai gali atkeliauti, iki Tverų ir tai nėra jokie stebuklai.

Išvykome į Rietavo pusę, sustodami pakelėje jautėme, kad kvapas stiprėja. Atvykus į Rietavą nuo Tverų pusės kvapas tikrai buvo stiprus ir labai nemalonus.

Vykome per Rietravą į Endriejavo pusę, vos tik išvažiavus iš Rietavo kvapas dingo. Tai patvirtino faktą, kad kvapas atkeliauja iš Rietavo, o teisingiau iš Rietave veikiančios „utilizacijos” „BIOVAST Rietavas” – gamyklos kuri surenka sunaikinanti arba perdirbanti visų kategorijų  šalutinius gyvūninės kilmės produktus.

Apsilankėme Rietavo savivaldybėje

Rietavo savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė mums patvirtino, kad ši problema egzistuoja jau daugelį metų. Ji pastebėjo keletą dalykų, kad kai smarvė dingsta, tuoj pat yra pakeičiamas vadovas. Taigi, peršasi nuomonė, kad įmonės savininkams neįtinka vadovai, kurie netaupo įmonės lėšų, kurios sunaudojamos produktų utilizacijai, t.y tinkami krosnių temperatūrai išgauti, kad neliktų smarvės.

Ekologė pastebėjo keletą problemų, viena iš jų, kad kvapus nustatyti gali, tik Vilniuje esantė įmonė, todėl, ją iškvietus ir jai atvykus kavpų jau nebebūna.

Ekologė aiškino, kad savivaldybė atlieką monitoringą (stebėjimą) ir bendrauja su „BIOVAST” įmonės atsakingais amenimis. Po skundų ir pastabų, kvapai dingsta, bet laikui praėjus jie ir vėl atsiranda.

Vykstame į „BIOVAST”

Prie įmonės vartų mus pasitiko apsaugos darbuotoja. Išvydus žurnalisto pažymėjimą ji nedelsiant susisiekė su atsakingu už gamybą vadovu Zigmu Varkaliu ir perdavė mums telefono ragelį.

Paaiškinus Zigmui Varkaliui, kad yra gautas skundas, jok kvapas užuodžiamas jau it Tveruose, Zigmas atsakė, kad, tie kurie pranešė „svaigsta” ir iš karto Zigmas nustatė, kas galėjo skambinti ir paaiškino kodėl. Pasak Zigmo, įmonėje dirba apie 10 tveriškių, o skambino vienas iš jų, kuris pasak jo „išeina” iš darbo ir todėl kerštauja, nes reikalauja išeitinių.

Stovint įmonėje kvapas buvo labai stiprus

Zigmas Varkalis patvirtino, kad paskutiniu metu į įmonę buvo atvešta daug kritusios paukštienos, todėl ta smarvė galėjo sklisti iš žaliavos laikymo vietos. Paklausus Zigmo ką planuoja daryti su šia smarve, Zigmas atsakė, kad nieko nesiruošia daryti, nes pas juos įmonėje yra viskas tvarkoje, deginant šias atliekas, pasak Zigmo temperatūra yra išlaikoma tinkama, todėl ši smarvė tikrai ne dėl deginimo temperatūros kaltės.

Moralė

Smarvė yra. Sklinda iš „BIOVAST”. Įmonė ne labdaros organizacija, o pelno siekėja. Kodėl gyventojai turi kentėti, dėl kažkieno kišenės pilnėjimo ir gopšumo?

Pastabos Zigmui Varkaliui

Zigmui reiktų suprasti, kad ne viską už pinigus galima nusipirkti (ypač kaimynų) ir ne visi „svaigsta”. Kaltinti kaimyną, neva jis skambina, dėl to, kad jį galimai išmetė iš darbo yra melas, skambinančio vardą ir pavardę redakcija žino ir tikrai tai nėra žmogus dirbantis ar dirbęs šioje įmonėje.

Tiesiog reiktų žmogiškumo ir rasti drąsos atsiprašyti įmonės vardu gyventojų, už patirtus nepatogumus, už smarvę kuri šiomis tvakiomis vasaros dienomis tikrai neprideda konforto jausmo.

Vaidas Žemaitis


Patiko? Pasidalinkite!