Patiko? Pasidalinkite!

Bijodamos, kad atominę bombą gali pagaminti Nacistinė Vokietija, JAV pradėjo kurti savo atominę bombą, o reaguodama į tai atominį projektą pradėjo ir TSRS

Nacistinė Vokietija nesugebėjo sukurti savo branduolinio ginklo, nes jos vadovybė nemanė, kad ši užduotis yra prioritetinė, o Vokietijos atomininkai neprašė didelio finansavimo.

Rusijos nacionalinio tyrimų centro „Kurchatovo institutas“ direktoriaus patarėjas ir Rusijos branduolinio projekto istorikas Andrejus Gagarinskis. „Vokietijos vadovybė nemanė, kad užduotis yra prioritetinė, ir nusprendė ją vykdyti ribotai. Hitleris taip niekada ir nepriėmė už branduolinę programą atsakingų mokslininkų. Ir istorijos skirto laiko paprasčiausiai nepakako“, — pasakė Gagarinskis.

Pasak jo, paskutinį „lemiamą“, bet nesėkmingą eksperimentą paleisti vokiečių branduolinį reaktorių atliko garsusis vokiečių mokslininkas, Nobelio premijos laureatas Verneris Heizenbergas „1945 metų gegužės mėnesį, jau dundant prancūzų tankams“.

„Kaip sakė pats Heizenbergas, jam neužteko „moralinės drąsos“ paprašyti uždaviniui reikiamų išteklių, lyginamų jei ne su šimtais milijonų, kuriuos laisvai valdė Manhatano projekto  vadovas, tai su lėšomis, skirtomis Vernerio fon Brauno „Fau“ raketų projektui“, — pažymėjo Gagarinskis.

Ketvirtadienį sukanka 70 metų nuo pirmojo sovietinio atominio užtaiso, kuris buvo tėvinio branduolinio skydo sukūrimo pagrindas, bandymo dienos. Tarybų atominis projektas buvo pradėtas 1942 metais, reaguojant į branduolinių ginklų kūrimą JAV.

Amerikiečiai savo ruožtu pradėjo kurti savo atominę bombą, bijodami, kad ją gali pagaminti hitlerinė Vokietija, ir taip užsitikrinti pergalę Antrajame pasauliniame kare.

Anot atomininkų-veteranų ir branduolinės pramonės istorikų, atominio projekto sėkmę užtikrino TSRS, be kita ko, aiškus šalies vadovybės pareiškimas dėl pagrindinių uždavinių ir problemų, reikalaujančių skubių sprendimų, bei intelektinių, materialinių ir finansinių išteklių sutelkimas. Vėliau atominio projekto dalyviai prisiminė, kad turėjo visišką šalies ir pramonės vadovybės pasitikėjimą, o visi prašymai buvo patenkinami iš karto.

Yra ir dar viena versija

Atominę bombą Hitleris kūrė iš šis projektas buvo finišo tiesiojoje. Todėl jis ir buvo pašalintas, tų pačių jo šeimininkų. Iškarto kyla klausimas, o kas tie jo šeimininkai? Šeimininkai buvo tie, pas kuriuos būnant viduryje Euroopos neiššovė nei vienas šovinys ir nenukrito nei viena bomba. Šalis garsėjanti palaidomis kalnuose besiganančiomis karvutėmis.

Sunakinus patį Hitlerį, dauguma atominės mobos kūrėjų ir specialistų pabėgo į JAV, kur sekmingai realizavo savo pradėtą darbą.

BV inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!