Patiko? Pasidalinkite!

Vašingtono reakcija į naujausių Rusijos oro gynybos sistemų S-400 tiekimą ir bandymas  pašalinti Turkiją iš F-35 programos, Ankaros nei kiek neišgąsdino.

Turkija išlieka NATO nare, tačiau ji turi teisę bendradarbiauti su kitomis šalimis, jei tai yra pelninga šaliai, ir niekas negali į tai kištis, sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevliutas Čavušoglu televizijos kanalo „TGRT” eteryje.

JAV anksčiau nusprendė pašalinti Turkiją iš naujųjų naikintuvų F-35 gamybos programos po to, kai į šalį pradėtos tiekti Rusijos oro gynybos sistemos S-400. Ankaros dalyvavimas programoje bus galutinai nutrauktas iki 2020 metų kovo pabaigos.

„Pašalinti Turkiją iš NATO neįmanoma, sprendimai Aljanse priimami bendru sutarimu, ir jei bent viena šalis paprieštaraus, sprendimas nebus priimtas. Todėl tokio pobūdžio kalbos — politinė manipuliacija. Mūsų narystė NATO tęsiasi daugiau nei 50 metų ir tęsis toliau. Tačiau kartu mes niekam nepriklausome. Turkija yra atvira visam pasauliui.

Mes eisime ten, kur naudinga šalies interesams, ir niekas negalės tam sutrukdyti”, — sakė Turkijos užsienio reikalų ministras.

Nors Turkija nori prisijungti prie Europos Sąjungos, ji nelauks amžinai šalia jos durų, pridūrė Mevliutas Čavušoglu. Sprendimas pašalinti Turkiją iš F-35 programos — Vašingtono reakcija į naujausių Rusijos oro gynybos sistemų S-400 tiekimą Ankarai. Naujausių oro gynybos sistemų tiekimas, kuris sukėlė krizę Turkijos ir JAV santykiuose.

JAV praranda savo galią visame pasaulyje

Musulmoniškos šalys glaudžiasi po Rusijos ir Kinijos sparnu. Kinija, Turkija, Indija ir kitos rytų šalys jungiasi į bendrus aljansus ir spartina ekonominius santykius tokiu greičiu, kad JAV lieka, tik stebėti.

JAV prarado savo galias ir tiesiog nebegali, kada panorėjus puldinėti arabiškų šalių, pasauliui sukūrus vieną ar kitą neegzistuojantį baubą, tam kad galėtų įsiveržti į svetimas šalis, jas subombarduoti, nužudyti tų šalių prezidentus ir pasisavinti jų išteklius.

Indija perka ginklus iš Rusijos. Kinija ir Rusija tapo vieningu kumščiu. Arabų šalys prie jų prisiglaudė ir tapo jų ekonominėmis partnerėmis su saugumo garantu.

Europos ir Lietuvos likimas

ES kaip visada skaičiuos, ar toliau likti su JAV. Likti nebėra prasmės, nes atiminėti naftos kartu su JAV realiai jau nebesigaus, o stoti į kovą prieš Kinija, Rusiją, Indiją ir arabų šalis būtų visiška beprotybė.

Vienu ar kitu atveju ES kaip ir JAV praranda galimybę lobti iš musulmoniškų šalių. Tiesiog užsidaro galimybės. JAV tikrai savo naftos ištekliais su ES nesidalins, nes jai ir pačiai jų trūks.

Vokietija ir Prancūzija tai suprato jau senai. Jeigu eiti su Rusija į dialogą, yra tikimybė gauti naftos už padorią kainą ir vystyti kitus ekonominius abipusius santykius. Todėl greičiausiai tai ir įvyks. Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija liks už borto, nes jos ir taip yra našta ES. Plius Pabaltijo šalys ir Lenkija yra labiau prižiūrimos JAV ir geopolitikoje jos yra mažos žaidėjos, nebent šiek tiek Lenkija.

Rusijos pasienio erzintojos vaidmenį atliekančios šalys, šioje vietoje nukentės labiausiai. Ekonomiškai jos liks prie kaulų, kuriuos mėtys ES senbuvės, o pačios valgys mėsą su Rusija. O koks gali būti kitoks šuns likimas politikoje?

Rusija sužaidė labai gera politinį žaidimą palikdama Donaldą Trampą su ištikima Australija, Kanada ir žinoma Pabaltiju.

Linas Naujelis

BV inf.

 

 


Patiko? Pasidalinkite!