Lenkija svarsto galimybę statyti atominę elektrinę bendradarbiaudama su JAV, sakė Lenkijos vyriausybės atstovas energetikos infrastruktūros klausimais Peteris Naimskis, praneša portalas Forsal.pl.
Pranešama, kad rugpjūčio pabaigoje Naimskis susitiks su JAV energetikos sekretoriumi Riku Periu (Rick Perry). Šalys ketina aptarti energetinio saugumo ir dujų tiekimo klausimus, taip pat JAV galimybę dalyvauti atominės elektrinės statybose Lenkijoje. Tuo tarpu Lenkijos pareigūnas teigė nenorintis iš anksto kalbėti apie derybų rezultatus.
Naimskis pažymėjo, kad per ateinančius 20 metų Lenkija planuoja pastatyti šešis blokus, kurių bendras pajėgumas sieks nuo šešių iki devynių gigavatų. Tačiau pagrindinė problema, dėl kurios šiuo metu nerimauja Lenkijos valdžios institucijos, yra finansavimas.
Pasak pareigūno, Varšuva yra suinteresuota surasti atominės elektrinės statybų partnerį, kuris „pasiryžtų kapitalo investicijoms Lenkijoje”.Lenkija jau yra sudariusi keletą ilgalaikių sutarčių dėl SGD tiekimo iš JAV. Pirmoji amerikiečių suskystintų gamtinių dujų partija liepos pabaigoje atkeliavo į „Swinoujscie” SGD terminalą.
Be to, Lenkijos vyriausybė tikisi persiorientuoti į dujų tiekimą iš Norvegijos per „Baltic Pipe” dujotiekį, kuris turėtų sujungti Lenkiją su Danija. Tikimasi, kad dujotiekis bus paleistas 2022 metais.Naimskio teigimu, Lenkija neketina pratęsti ilgalaikės sutarties su „Gazprom”. Ji nustos galioti 2022 metais.Pareigūnas taip pat iškėlė Rusijos dujų tiekimo į Vokietiją per Lenkiją klausimą.
Naimskis teigė, kad mano, jog būtina „nutraukti beveik nemokamo Rusijos dujų tranzito per Lenkiją erą”.Leidinyje pažymima, kad Lenkijos valdžia vis tiek nesugebės užtikrinti visiškos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos tiekimų, nes Lenkija importuoja iš Rusijos 80 procentų naftos.
Šiuo metu Baltijos šalyse ir Lenkijoje nėra atominių elektrinių. Regione veikia tik Leningrado AE, o netoliese yra Baltarusijos AE, kuri dar statoma. Pernai Lenkijos naftos ir dujų įmonė „PGNiG” pasirašė tris ilgalaikes SGD tiekimo sutartis su Jungtinėmis Valstijomis „Free on Board” (FOB) principu, kuriuo numatoma gauti prekes išsiuntimo uoste. Tai yra, pardavėjas gali manyti, kad jis įvykdė savo įsipareigojimus po to, kai prekė atsiduria laive, toliau už visą procesą atsako pirkėjas.
Kai kurie ekspertai mano, kad Varšuva ketina perparduoti JAV dujas kitoms rinkoms, nes jos nebus konkurencingos Europoje.Lenkija taip pat turi bendrą su Danija dujotiekio „Baltic Pipe” projektą. Šis dujotiekis paskelbtas alternatyva „Nord Stream-2”. Manoma, kad dujotiekis kainuos beveik 1,7 milijardo eurų, o pajėgumas sieks dešimt milijardų kubinių metrų dujų per metus. „Baltic Pipe” planuojama paleisti 2022 metais.
Lenkija kasmet sunaudoja apie 15 milijardų kubinių metrų dujų, iš kurių daugiausia — 10 milijardų — tiekia Rusija.Varšuva mano, kad SGD terminalas „Swinoujscie” leis šaliai užsitikrinti energetinę „nepriklausomybę”. Jo pajėgumas yra penki milijardai kubinių metrų per metus, tad kol kas jis negali patenkinti net pusės Lenkijos dujų poreikio.
BV inf.
Kodel laukiama kodel musu valdzia neprotestuoja visais lygiais. Nepaskelbia kad nepirks lenkiskos atomines elektrines elektros. Atomines elektrines pavojus Lietuvai. Lenkiska taip pat kaip ir baltarusiska. Negersne. Musu valdzia ir vel lauks kol paliks per velu sustabdyti statyma. Tegu statodujine ir perka musu laivo dujas. Skvernelis turi tai pasiulyti lenkams kol nevelu.
Matai? Nebereikia šaukti apie atominį pavojų. Sudarytas įspūdis, jog rusai uraną šiūpeliuoja rankomis, o amerikaškų technologijos – pačios pažangiausios. Tuoj jie pasiliks Rusijos subinėj, taip kaip dabar atsilieka ginklavimosi srityje. Tik laiko klausimas, kada pradės „lėkti į orą” kumpanosių šedevrai.
Dar viena detalė. Lirtuvoje rytų vėjai vyrauja retai, dažniausiai – vakarų. Šiuo atveju Lenkijos AE mums taptų „Damoklo kardu”. Tai ko dabar čia visi tyli, subines užraukę? Nebėra rėksnės? Bet ir ši subinlaiža garantuotai nežviegtų. Žydai kiaulių juk nemėgsta.
Kliedesiai. Vienintelė amironų firma, kuri statė atomines – Westinghouse – 2017 bankrutavo. Jai chana. Jankynas kariuomenės atnaujinti jau net nebesugeba. Intelektualinis krachas atėjo. Koks dar skrydis į Marsą ar naujos atominės? Be to JAV elektrinės naudoja apie 60 proc. kuro iš Rusijos ir pagaminto Rusijai priklausančioje kompanijoje, kurią dar prie Klintono jankiai patys ir pardavė Rusijai (Rosatomui). Rusija zaprosto gali nebeparduoti branduolinio kuro jankiams ir jų elektrinės sustos…