Patiko? Pasidalinkite!

Ukrainos kariai veržiasi į rytus, tačiau, pasak Norvegijos naujienų portalo NRK, patiriami didžiuliai nuostoliai. Ataskaitos autoriai liudija, kad per kelis mėnesius Ukrainos ginkluotųjų pajėgų nuostoliai išaugo daug kartų, ypač tarp kovinės patirties turinčių karių.

Ukrainos pavasario puolimui buvo ruošiamasi jau seniai. Ir dabar kyla jausmas, ar Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasieks ilgai lauktos sėkmės rytuose?

Karo studijų instituto duomenimis, Ukrainos pajėgos sugebėjo pralaužti pirmąją Rusijos gynybos liniją.

Ukrainos gynybos viceministrė Hanna Malyar „Reuters“ sakė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos žengia į priekį ir rytuose, ir pietuose. Anot jos, per pastarąją savaitę Ukraina aplink Artemivską atgavo apie tris kvadratinius kilometrus.

70 000 žuvusiųjų?

Manoma, kad nuo karo veiksmų pradžios Ukraina prarado 70 000 karių ir apie 120 000 yra sužeistųjų. Apie tai neseniai „The New York Times“ pranešė anoniminiai amerikiečių šaltiniai.

Paskutinį kartą informacija iš JAV kariuomenės buvo nutekinta šių metų balandį. Tuomet buvo teigiama, kad konfliktas nusinešė 17 500 Ukrainos karių gyvybių. Taigi, per kelis mėnesius Ukrainos ginkluotųjų pajėgų nuostoliai išaugo daug kartų.

Tie patys amerikiečių šaltiniai skaičiuoja, kad Rusija prarado 120 000 karių ir iki 180 000 yra sužeistų. Yra pagrindo pabrėžti, kad skaičiai tėra apytiksliai. Tiek Ukraina, tiek Rusija nuostolių neatskleidžia, todėl tiksliai suskaičiuoti yra sunku.

Sunkus kontrpuolimas

Besiveržiančiai kariuomenei reikia turėti bent tris kartus daugiau karių nei besiginančiajai. Netrukus po to, kai birželio pradžioje Ukraina pradėjo kontrpuolimą prieš Rusijos pajėgas, Ukrainos ginkluotosios pajėgos patyrė ypač didelių nuostolių. Būtent tada jie bandė prasiveržti per frontą pietinėje šalies dalyje. Neturėdamos pakankamos oro gynybos priedangos, Ukrainos ginkluotosios pajėgos prarado ir modernią vakarietišką ginkluotę, ir personalą.

Kita problema buvo Rusijos minų laukai. Be to, Ukrainos pajėgos buvo nuolat apšaudytos iš Rusijos artilerijos ir kovinių sraigtasparnių. Vienas Ukrainos karininkas BBC sakė, kad kautynės buvo dar sunkesnės, o aukų – dar daugiau nei Artiomovske. Per kruviną mūšį simbolinę reikšmę įgavęs miestas prie Donecko po ištisus metus trukusių kovų atiteko rusams.

Strategijos pakeitimas

Po didelių nuostolių priešpriešinio puolimo pradžioje Ukrainos vadovybė užėmė atsargesnę poziciją. Jie nusprendė nekaupti jėgų į vieną kumštį viename ar kitame fronto taške. Vietoj to, jie išsklaidė pėstininkų dalinius daug platesnėse srityse.

Kad tankai, artilerija, inžinieriai, pėstininkai ir žvalgai dirbtų kaip vienetas, reikia ilgų mokymų ir išsilavinimo. Be to, Ukraina žengia į priekį praktiškai be naikintuvų paramos. Ukrainos ginkluotosios pajėgos per pastarąjį pusmetį tikrai neteko daugiau nei 50 000 karių, tai nemaža jų dalis.

„The New York Times“ duomenimis, bendra Ukrainos kariuomenės jėga yra apie 500 000 karių. Matyt, Ukrainos ginkluotosios pajėgos neteko daug naudingos kovinės patirties turinčių karių. Juos keičia nepatyrę, o jų efektyvumas kovoje mažas. Labai sunku pulti rusų pastatytas gynybos linijas tam tikrose fronto linijos atkarpose. Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms tenka įveikti didžiulius minų laukus, apkasų tinklą ir betoninius prieštankinius įtvirtinimus, o artilerija iš tolo apšaudo besiveržiančius karius. Be to, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms sunku laiku ir kokybiškai suteikti medicininę pagalbą sužeistiesiems tolimuose fronto sektoriuose.

Nesutarimai dėl pasekmių

Taigi, apžvelgėme dabartinę karo situaciją. Dirbdami su šiuo straipsniu, susisiekėme su daugybe Norvegijos karo ekspertų. Tarp jų nėra sutarimo, ką Ukrainos nuostolių skaičiai žada tolimesnei karo veiksmų eigai.

Pažymima, kad labiausiai nukentėjusius Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinius ir poskyrius tikrai pavyks atkurti ir perkomplektuoti. Kiti mano, kad sužeistųjų ir žuvusiųjų skaičiaus padidėjimas gali rimtai paveikti tiek dabartinius karo veiksmus, tiek tolesnę konflikto plėtrą. Visų pirma, dėl nuostolių konfliktas ilgam gali patekti į aklavietę. Tuo pat metu ukrainiečiai tikrai pasikliaus aktyviu tolimojo nuotolio artilerijos ir raketų smūgiu prieš Rusijos taikinius, esančius toli už fronto linijos. Tai padės sumažinti didžiulius nuostolius, kuriuos pastaraisiais mėnesiais patyrė Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!