Patiko? Pasidalinkite!

Juokiatės iš veganų, jog jie valgo lapus? O aš pasijuoksiu iš jūsų, kadangi jūs valgote medžius! Na, tiksliau, jų aliejų. Įdomi technologija ir įdomus maisto gamybos būdas – gaminti aliejų iš medžių, ar ne? Kiek teko girdėti, medžių pagrindinė funkcija yra gaminti gryną orą, saugoti mažuosius gyventojus bei tapti jų namais. Deja, mokslas ir prekyba juda beprotišku greičiu į priekį, todėl atsirandančios naujovės yra tiesiog nepakartojamos. Turbūt, ir labai pigios. Apie vieną iš jų šiandien pakalbėsime – jūsų visų mėgstamą palmių aliejų.

Rašau ir svarstau, ar pirma jums papasakoti, koks žalingas jūsų kūnui ir jūsų organizmui yra palmių aliejus, ar parašyti visus produktus, kuriuose yra naudojamas šis nuodas, o jūs to nežinodami, beveik kas dieną, labai skaniai jį valgote. Tiksliau, jūs mokate pinigus, kad galėtumėte nusinuodyti. Geras pasirinkimas. Gyventi neapsimoka, o dar jeigu reikia stengtis… Tai kas čia per gyvenimas? Deja, mūsų kūnai, kaip ir daugelis kitų dalykų, yra sutverti taip, jog jie turi savo galiojimo terminą, ir kiek pastebiu, jie gali sirgti bei atsidurti ligoninėse. Turbūt teko ir jums, o ar kilo klausimas, kodėl ir nuo ko? Peršalimas? Sloga? Kas dar? Ar bent kartą mąstėte, ką reiškia šie terminai ir nuo ko jūs ,,susergate”?

Kol rašiau, sugalvojau: pirmiausia, kad suviliočiau jūsų naivius protus, kurie mėgsta viską, kas yra greita, paviršutiniška ir gražu, papasakosiu jums, kokiuose produktuose galima rasti tą nuostabųjį, egzotinio medžio vaisiaus aliejų. O nuostabus, nes auga aukštai, šalia saulės. Nesikabinėkit. Geriau nurykit seilę ir pažiūrėkite į nuodus, kurie pateikiami su palmių aliejumi.

O štai ir jie:

  • Raguoliai ,,7 DAYS”

  • Bandelės ,,Gardėsis”

  • Tortai ,,Meistro kokybė”

  • Bandelės (konditeriniuose skyriuose)

  • Produkcija ,,Pergalė”

  • Sveriami saldainiai ( ,,Vilnius”, ,,Sostinė” , ,,Karūna” , ,,Miglė” ir t.t.)

  • Didžioji dalis šokoladinių saldumynų ir saldainių.

Rašiau, rašiau ir pagavau mintį: ,,kam tie visi pavadinimai, gi svarbiausia kad…”, o svarbiausia yra tai, jog jūs – žmonės, kurie skaito šį straipsnį, išmoktumėte skaityti maisto, kurį perkate, sudėtį. Aš galiu surašyti visus produktus, kurie yra pavojingi sveikatai, bet jeigu jūs patys nesidomėsite ir neskaitysite to, kas vėliau taps jūsų dalimi, jūs tapsite ligoniais o galų gale, ir lavonais. Taigi, tęsiam toliau.

Kas tas palmių aliejus?

Aliejus yra išgaunamas iš sultingų aliejinių palmių vaisių, dar vadinamų alyvpalmėmis. Palmės vaisius yra raudonai oranžinis, išgaunamas aliejus – tokios pat spalvos, dėl karotinų gausos. Aliejus yra spaudžiamas ir iš vaisiaus minkštimo, ir iš kauliuko.

Daugiausia auga vakarinėje ir pietvakarinėje Afrikos srityse, tačiau pastaruoju metu palmių aliejaus gavyba išplito ir į pietrytinę Azijos dalį, Malaiziją ir Indoneziją. Afrikoje palmių aliejus išgaunamas ir naudojamas jau beveik 5000 metų ir yra pats pigiausias bei daugiausiai maisto industrijoje naudojamas aliejus. 80 procentų pasaulyje pagaminamo palmių aliejus naudojama maisto pramonėje, 19 – kosmetikos industrijoje, 1 procentas – biokuro gamyboje.

Ilgą laiką nebuvo aišku, kiek konkrečiai naudos ir kiek žalos žmogaus organizmui palmių aliejus gali atnešti. Plačiau į jį dėmesys buvo atkreiptas tik 2006-aisiais. Atsakingi gamintojai ir didieji pramonės sektoriai vietoj palmių aliejaus jau naudoja saulėgrąžų aliejų netgi gamindami traškučius. Deja, atsakingų gamintojų yra labai mažai. Labai. Mažai.

Siekiant patenkinti didžiulį palmių aliejaus poreikį, kasmet jo pagaminama dešimtys milijonų tonų. Deja, dėl to iškertami ištisi miškai, žūsta dešimtys tūkstančių gyvūnų, tai turi ir didelę įtaką klimato kaitai. Situacija tokia grėsminga, kad ne vienas prekybos centras visame pasaulyje atsisakė pardavinėti produktus, kurių sudėtyje galima aptikti palmių aliejaus. O ką veikia mūsų ,,prekybos centrai”?

Palmių aliejus –  pigiausia sočiųjų riebalų atmaina. Jeigu skaitome produktų sudėti, palmių aliejaus galime rasti daugelyje maisto prekių: įvairiuose kepiniuose, perdirbtuose produktuose, kasdien naudojamoje kosmetikoje. Kosmetikoje? Tai va kodėl kartais taip norisi paragauti dušo želė. Panašūs elementai dedami ir į jūsų maistą.

Maisto ir kosmetikos produktuose naudojamas aliejus yra hidrintas. Kaitinant augalinį aliejų tam tikroje temperatūroje galima gauti hidrintus ir iš dalies hidrintus riebalus – pastarieji savo sudėtimi kelia didžiausią žalą žmogaus sveikatai. Šis aliejus didina cholesterolio kiekį kraujyje, o išgaunamas yra nehumaniškos sąlygomis.

Kaitinant palmių aliejų atsiranda daug prisotintųjų riebalų, kurie kemša arterijas, didina širdies bei kraujagyslių riziką. Be to, palmių aliejuje gausu kalorijų – 100 gramų aliejaus yra 884 kcal. Kaitintas palmių aliejus sumažina antioksidantų kiekį kraujyje ir taip pamažu kemšasi arterijos. Be to, rafinuotas palmių aliejus yra sunkiai virškinamas, todėl suvalgius produktų su tokio tipo aliejumi gali prasidėti pilvo pūtimas ar skrandžio skausmai. Gaminant palmių aliejų, šis dažniausiai yra kaitinamas ir taip oksiduojamas, o tokio aliejaus, pasak biochemikų, reikia griežtai atsisakyti. Šio tipo aliejus kelia pavojų širdžiai, kepenims, plaučiams. Jame yra toksinų, kurie neigiamai veikia visą bendrą žmogaus savijautą. Taigi, kas tas peršalimas ir kas ta sloga? Tai ligos, kurios paguldo jus į lovą, tam, kad kūnas išsivalytų nuo visų nesąmonių, kurias jus suvartojote per tam tikrą laiką.

Gal jau laikas pradėti skaityti ne knygas, o maisto sudėtį? Galbūt jau laikas nustoti ėsti viską, ką jums duoda, ir galbūt jau pats laikas tapti panašiais į žmones, o ne į kiaules? Hm? Hm.

Autorius – Žmogaus balsas


Patiko? Pasidalinkite!