Nuo 2020 metų pradžios bus pradėti tiekti nemokamus pietūs priešmokyklinukams savivaldybių pasirinktose bendrojo ugdymo mokyklose, o nuo kitų metų rugsėjo mėn. nemokamus pietus gaus visiems Lietuvos priešmokyklinukai ir pirmokai. Už šias Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-4023(2) balsavo 106 Seimo nariai, susilaikė 3 parlamentarai.
Pagal Seimo priimtus įstatymo pakeitimus, pirmajame etape nuo sausio iki rugpjūčio mėn. pietūs priešmokyklinukams bus patiekiami švediško stalo principu. Kaip anksčiau yra minėjęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sprendimą dalyvauti šiame etape jau yra išreiškusios 49 savivaldybės ir 251 mokykla (apie 4,5 tūkst. mokinių).
2020 m. nemokamus pietus papildomai gaus apie 49,6 tūkst. mokinių. Tokiu būdu siekiama užtikrinti sveikesnę mitybą didesniam vaikų skaičiui, mažinti socialinę atskirtį ir jauniausių mokinių diferenciaciją.
Šiuo metu nemokamas maitinimas užtikrinamas tik vaikams iš nepasiturinčių šeimų, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 183 eurų, neįskaičiuojant vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Kitąmet pajamų riba, nuo kurios priklausys nemokamas maitinimas, pakils iki 187,5 eurų.
Preliminariais skaičiavimais 2020 metais priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamiems pietums papildomai reikės apie 8,6 mln. eurų, vėliau kasmet papildomai reikės apie 17,4 mln. eurų.
Švietimo, mokslo ir sporto ir socialinės apsaugos ir darbo ministrai, savivaldybių institucijos iki 2019 m. gruodžio 31 d. privalės priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
Pradžiai ir ši iniciatyva sveikintina. Vistiek kažkas link gerumo. Delfiai ir kiti nuomonių formuotojai sąmoningai šią naujieną (apie nemokamą maitinimą mažiesiems) ištylėjo.
Aš manau, kad iniciatyva bloga. Tie, kas turi pinigų, turėtų susimokėti patys. O tie, kas neturi – gauti nemokamai. Dabar gaunasi, kad valstybė vėl eilinį kartą paremia ir turtingesnius. Tai teisingumas?
Be to „švediškas stalas“ – netinkama maitinimo forma
Siūlote Nemokamai maitinti vaikus tik tų žmonių, kurie turėtų sugebėti per surankiotas visokias biurokratines pažymas įrodyti, kad jie neišgali mokėti už savo vaiko valgį… Tai žemina tuos žmones. Klasėse tarp vaikų formuojasi kastos ( pašalpiniai, skurdždžiai ir pan.).
Švediško stalo principas leis vaikui nors kiek rinktis. Ne viską visi gali ir mėgsta valgyti. Manau, kad su vaikais valgys juk kartu ir pedagogai, kurie ir prižiūrės bendrą tvarką. Manau, kad vaikai labiau tarpusavyje taps draugiški toje skanioje bendroje veikloje:)
Ar taip ar taip remtinos šeimos turi lakstyti visokių pažymų dėl lengvatų. Nemokamam maitinimui nereikia daryti biurokratinių kliūčių. Jei jau šeima remtina, automatiškai nemokamas maitinimas be papildomų pažymų. Švediškas stalas yra blogai. Vaikai viską gali valgyti, tik tėvai juos dažnai nušeria kaip kiaules arba suformuoja blogus mitybos įgūdžius. Švediškas stalas visiškai neskatina sveikesnės mitybos įgūdžių formavimosi – persivalgymas garantuotas ir valgymas tik to, kas skanu, o ne ko reikia.
Mokyklose nebuvo ir nėra užtikrinta tvarka, kad nebūtų informacijos nutekėjimo dėl socremtinų šeimų. Dėl to klasėse jų vaikai kenčia pašaipas. Net pedagogų kai kurių požiūris į tokias šeimas ir jų atžalas išankstinai negatyvus…
Požiūrį į pilnavertį maistą savo vaikams turi aiškiai formuoti tėvai. Na, o ugdymo įstaigų maisto racionas vaikams juk sudaromas specialistų..
Ir kas pasikeis maitinimo atveju? Ogi nieko, vis tiek ta informacija nutekės. Ir taip šaipomasi iš prasčiau apsirengusių. Vaikai ne akli ir ne durni. Mato ir pajunta greitai, kurie yra nepasiturintys. Deja, tokia šita sušikta demokratija ir maskuokis, slėpk neslėpęs, nieko nepaslėsi.
Deja, tėvai patys neturi žinių ir netgi noro net ir turintys pinigų, o apie neturinčius net kalbos nėra, sveikai maitinti vaikus. Racionas sudaromas specialistų, bet kai duodama porcijomis, tai valgoma tai, kas duodama, o ne ką labiausiai mėgsta. Garantuoju, kad jei duodamos daržovės poricijoje, tai vaikai jas valgo, ne visi bet valgo. O jei duos jas ant švediško stalo, tai mažai kas jas valgys. Griebs mėsą ar kitus „skanumynus“.
Švediškas stalas labai blogas principas. Vaikai valgys ne tai, ką reikia, o kas jiems skaniausia ir kiek norės. Turi būti porcijos ir griežtas meniu.
O vyresni pradinikai galės varvinti ir ryti seiles. 🙁
čia kad biedni neimtųsi vaikų mokyti namie – kad tuom užsiimtų tik labai turtingi… supratom