Patiko? Pasidalinkite!

Po VSD skandalo, Europarlamentarė Rasa Juknevičienė siūlo pasinaudoti nuostabia JAV praktika ir įsteigti žvalgybų kontrolės instituciją

„Kol nebus specialios žvalgybų kontrolės institucijos (vadinkim ombudsmenu ar kaip kitaip), tol tokie pranešimai kels įtampas ir nepasitikėjimą. Seimo nariai ir Prezidentas, kas jais bebūtų, yra politikai ir negali patikrinti pačių apačių – agentūros lygio.

Tokią galimybę turi tik vienintelis man žinomas demokratinės valstybės parlamentas – JAV Kongresas. Tačiau ten visai kitokios tradicijos. Jų Žvalgybos komitetuose dirba keleto dešimtmečių politikoje patirtį turintys parlamentarai, dažniausiai partijų lyderiai.

Jeigu būtų ombudsmenas, pareigūnai kreiptųsi ten. Jei informacija, kaip šiuo atveju, pasiektų viešumą, būtų kompetetinga institucija, galinti patikrinti iš esmės.

Tačiau svarbiausia, kad sumažėtų bet kokių piktnaudžiavimų ir manipuliacijų tikimybė, nes kiekvienas ten dirbantis žinotų, kad gali būti patikrintas.

Aš pasitikiu mūsu tarnybomis, tačiau turi būti sistema, kuria pasitikėtų absoliuti dauguma mūsų visuomenės. Svarbiausia saugumo institucija privalo turėti pasitikėjimą.

Todėl kartoju – turi būti nuolat veikianti žvalgybų kontrolės institucija. Tokias turi absoliuti dauguma ES valstybių.“

Čia priėjo Petras ir tarė: Rasa, man atrodo, kad nuo 1990 VSD yra CŽV padalinys. Vadinasi JAV Kongresas nėra jau toks demokratiškas ir tvarkingas.

Linas Naujelis


Patiko? Pasidalinkite!