Patiko? Pasidalinkite!

Seimas svarstys nutarimą, kuriuo nuspręsta kreiptis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją (toliau – Komisija), kad ji dar kartą įvertintų, ar „Revolut“ veikla atitinka nacionalinio saugumo interesus.

Komisijai, atliekant vertinimą, siūloma atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba „Revolut“  veiklą vertina kaip rizikingą, tačiau tarnybos nuomonė Komisijoje nebuvo tinkamai pristatyta ir aptarta; dėl savo tėvo užimamų pareigų ir ypač artimų „Gazprom“ sąsajų su Rusijos valdžios institucijoms ir galimo naudojimo Rusijos geopolitiniams tikslams tiek Nikolajus Storonskis, kaip darantis esminę įtaką „Revolut“  valdymui ir sprendimams, tiek „Revolut“ kaip įmonė gali būti politiškai pažeidžiami ir tai gali pakenkti Lietuvos reputacijai ir kelti grėsmę finansų sistemos stabilumui; Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų priežiūros tarnyba (Financial Conduct Authority), remiantis 2019 m. vasario 25 d. jai pateikta pranešėjo informacija (tikėtina, iš „Revolut“ vidaus), pradėjo tyrimą dėl galimo esminio pažeidimo, susijusio su pinigų plovimo kontrolės sistemos atjungimu ir „Revolut“ sprendimo neinformuoti priežiūros tarnybos apie šį incidentą; įvairialypės „Revolut“ rizikos valdymas ateityje gali pareikalauti neproporcingų įvairių Lietuvos institucijų išteklių.

Nutarime įvardijamos ir kitos svarbios aplinkybės: paaiškėjo, kad licencijos išdavimo metu „Revolut“ dar neturėjo tinkamų valdymo sistemų, o įmonės ir jos vadovo reputacija jau tuomet kėlė abejonių Jungtinėje Karalystėje. Tuo metu reputacija ir valdymo kokybė yra du svarbiausi reikalavimai siekiant gauti banko veiklos licenciją; užsienio žiniasklaida („The Guardian“, „The Daily Telegraph“, „The Financial Times“, „Wired“, „Bloomberg“ ir kt.) skiria daug dėmesio „Revolut“ veiklai ir abejoja jo veiklos modeliu, valdymo kokybe, itin agresyvios plėtros tvarumu, kritiškai vertina didelę svarbių darbuotojų kaitą ir neapmokamą kandidatų darbą. Tai neigiamai veikia Lietuvos ir jos institucijų reputaciją.

Už Seimo nutarimo „Dėl kreipimosi į nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją pakartotinai atlikti „Revolut“ patikrą dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams“ projektą Nr. XIIIP-3352 po pateikimo buvo 44, prieš balsavo 14, susilaikė 9 Seimo nariai.

Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Biudžeto ir finansų komitetas. Seimo posėdyje projektą numatoma svarstyti balandžio 25 d.

LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!