Patiko? Pasidalinkite!

Daugelis žino, kas yra diskriminacija, seksualinis priekabiavimas, psichologinis teroras, bandymas‚ „išėsti“ iš darbo, paskalos ir pan. Dabar visa tai sudėkime į vieną ir įsivaizduokime, kad žmogus, naudojant šias priemones, užpuolamas, skaudinamas, bauginamas mažiausiai kartą per savaitę, o gal net dažniau.

Ypatingai mobingą darbe jaučia medicinos darbuotojai. Medikai tampa kone  tiek administracijos, tiek valdininkų išnaudojami vergai.

Kai kurie medikai  bijo eiti į darbą, kad ir vėl netektų patirti: pažeminimo, išnaudojimo, emocinio smurto.

Vis dažniau tenka išgirsti, kad medikas pakelia prieš save ranką dėl gydymo įstaigos administracijos netoleruotino elgesio.

Ar pagaliau atsiras politinė valia, kad ši beprasmiška situacija liautųsi, kalbamės su LR Seimo sveikatos komiteto nariu Linu Slušniu.

Viešoje erdvėje pasklido kalbos apie tai, kad medikams ir vėl nebus keliamos algos ar galite konkrečiai pasakyti KODĖL taip nutiko ir KADA bus realus pokytis?

Niekas nėra sakęs, kad algos nebus keliamos. Peržiūrint biudžetą, metų viduryje, mes numatę aptarti ir medikų atlyginimus. Svarbiausia, kad visos medikų profsąjungos susitartų.

Šiandien medikams mokami priedai už darbą COVID skyriuose, todėl norėdami užtikrinti sklandų pandemijos valdymą, prioritetus nukreipiame šiai priemonei.

Ar ne laikas pareiti nuo kalbų prie darbų? Ant medikų pandemijos metu galvos užkraunama milžiniškas krūvis, nerimas, nežinia, pagalbos stoka, nuovargis sakykite, kada atsiras politinė valia medikams?

Taip, milžiniškas krūvis tenka žmonėms, kurie COVID skyriuose. Lietuva nuolatos suprato ir kitą medikų dalį, tą kuri neteikė paslaugų visa apimtimi, todėl galėjo negauti planuotų pajamų. Lietuva įsipareigojo šiai daliai sveikatos priežiūros darbuotojų mokėti 1/12 dalį praeitų metų turėtos sutartinės sumos.

Kitaip tariant sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose buvo sumažėjusios paslaugų apimtys, gavo tas pačias pajamas. Turint galvoje, kad nesant paslaugų, nėra ir sąnaudų, įstaigos pilnai turėjo galimybių sutaupyti lėšų.

Vis garsiau kalbama ir apie tai, kad medikai nebepakelia psichologinio krūvio darbe dėl administracijos, kuri nevaržomai kone besimėgaudama išnaudoja ir tyčiojasi iš savo darbuotojų.

Ar nemanote, kad laikas imtis priemonių, kad šita savivalė pasibaigtų nes didelė grėsme, kad greitai nebus kam gydyti ne tik Covidiniu, bet ir kitų ligonių?

Priemonių reikia imtis ir tai daroma. Tačiau mes kalbame apie mentaliteto pokyčius, kurie kinta lėtai. Yra net žinoma, kad daugelis vadovų jau šiandien yra išklausę puikų kursų, kurie kaip ir leistų kolektyvuose bendrauti pagarbiai, demonstruoti empatiją ir kt.

Deja, vis dar yra įstaigų vadovų, kuriems ekonominė įstaigos gerovė yra pirminis dalykas, išlieka suvokimas, kad esant gerai ekonominei situacijai įstaigoje, emocinės problemos išsispręs savaime.

Tik nedaugelis vadovų suvokia, kad empatiškumas, socialinis sąminingumas ir geri tarpusavio santykiai yra įstaigos ekonominės gerovės pagrindas, padedantis įveikti krizes.

Pasklido žinia, kad nusižudė jauna medikė, kuri nebepakėlė mobingo ir patyčių darbe ar šis skaudus įvykis gali paskatinti extra atvėju priimti reikalingus sprendimus, kad ši tragediju būtų paskutinė?

Niekas negali pasakyti, kad tai paskutinė tragedija. Priemonių tikrai bus imamasi. Turime dar suprasti, kad Pasaulyje daugiausiai savižudybių įvyksta tarp GMP, skubios medicinos pagalbos skyrių medikų ir reanimatologų-anesteziologų.

Tai pagrindinės rizikos grupės. Todėl reikia dirbti būtent su šiomis grupėmis. 

Ką konkrečiai, kaip sveikatos komiteto narys  galite padaryti ar jau padarėte, kad būtų kitaip?

Jau buvo konferencija apie mobingą ir tema pristatyta sveikatos priežiūros darbuotojams.

Kodėl yra bijoma kalbėti šia tema ir politikai vieni stumdo ant kitų?

Negirdėjau, kad „stumdytų“. Tik čia nėra problema, kurią galima išoperuoti kaip supūliavusį apendiksą.

Kas yra kaltas dėl  to, kad medikai darbe nesijaučia saugus, jaučia pastovų baimės jausmą ir bijo eiti į darbą? Kalbama, kad ši klaiki situacija yra kasdienė medikų duona.

Po truputį visi kalti.

Kada konkrečiai prasidės pokyčiai?

Kai pradės keistis mentalitetas, o žmonės nustos slėpti problemas. Nieko neįmanoma padaryti, jeigu žmogus bijo kalbėti. Norint tinkamai išspręsti problemas, turime būti laisvi ir kalbėti apie jas. Mes pasirengę kalbėtis.

Mindaugas Jonušas


Patiko? Pasidalinkite!