Patiko? Pasidalinkite!

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su Europos Komisijos (EK) vadove Ursula von der Leyen. Susitikime buvo aptartas EK atliktas Lietuvos Vyriausybės pateikto ekonomikos transformavimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ vertinimas, ekonominis Europos Sąjungos (ES) atsigavimas, kova su COVID–19 pandemija ir ES atsakas į Baltarusijos režimo keliamus iššūkius.

Ministrė Pirmininkė pabrėžė, kad ekonomikos transformavimo ir atsparumo didinimo plano lėšas Lietuva suplanavo reformoms, kurios stiprins ekonomikos atsparumą ateities iššūkiams ir skatins tvarų augimą. Planui įgyvendinti iš viso skirta 2,2 mlrd. eurų, mokėjimai Lietuvą pasieks dalimis iki pat 2026 m. pabaigos.

Susitikime apsikeista nuomonėmis apie sparčiai plintančią COVID–19 Delta mutaciją, jos keliamas rizikas kovoje su pandemija, ES ekonomikos atsigavimo spartą ir infliacijos riziką.

I. Šimonytė su U. Von der Leyen aptarė precedento neturinčią Baltarusijos režimo organizuojamą nelegalią migraciją per Lietuvos ir Baltarusijos sieną. Premjerė padėko už EK ir kitų ES institucijų teikiamą paramą, siunčiant pareigūnus ir planuojant papildomą finansavimą ES išorinės sienos kontrolei stiprinti.

„Didėjantys migrantų srautai iš Baltarusijos yra visos ES bendras iššūkis ir būtinas glaudus Lietuvos ir ES institucijų veiksmų koordinavimas šiuo klausimu“, – pabrėžė I. Šimonytė.

Primename, kad 2021 m. gegužės 14 d. Vyriausybė pritarė integruotam planui „Naujos kartos Lietuva“, kuris yra šios Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano dalis. Numatomas 2,225 mlrd. eurų finansavimas bus skirtas 7 šio plano komponentų kategorijoms: žalioji pertvarka, skaitmeninė transformacija, sveikata, socialiniai reikalai, mokslas ir inovacijos, švietimas, viešasis valdymas.  Šio plano prioritetai yra atsinaujinančios elektros energijos gamyba, darnus transportas, energijos efektyvumas, skaitmeninimo stiprinimas, švietimas, mokslas ir inovacijos, investicijos sveikatos srityje, darbo rinka ir socialinė aprėptis, viešojo sektoriaus efektyvumas.

Nors nacionaliniam planui „Naujos kartos Lietuva“ numatomos 2,225 mlrd. eurų investicijos reikšmingos šalies pokyčiams, jos nėra vienintelės. Šio šaltinio lėšos sudaro tik apie septintadalį visų pažangai per ateinančius laikotarpius numatytų lėšų. Ši finansavimo priemonė yra bendro Europos Sąjungos „Next Generation EU“ paketo ekonomikos augimui ir pasirengimo ateities iššūkiams dalis, jame taip pat yra tokios finansavimo priemonės kaip REACT-EU, Teisingos pertvarkos fondas ir Kaimo plėtrai skirtas fondas EURI. Prie svarbių pokyčių prisidedančios papildomos iniciatyvos galės būti realizuojamos ateityje, naudojantis kitomis pažangos priemonėmis.

LRV inf.


Patiko? Pasidalinkite!