Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvos valdžiai nutraukus bet kokius santykius su  Baltarusija, iniciatyvos juos atkurti imasi Lietuvos pilietinė  visuomenė. Sausio 17–20 dd. Minske viešės Lietuvos  piliečių delegacija. Ji  perduos žinią Baltarusijai, kad labai didelė Lietuvos gyventojų dalis nenori konfrontacijos su Baltarusija, atvirkščiai – nori normalios, geros kaimynystės. Delegacijos nariai taip pat aptars konkrečias galimo dvišalio, konstruktyvaus, draugiško pilietinio dialogo formas. Jie yra įsitikinę, kad gera kaimynystė naudinga visiems. Tai yra vienintelis būdas išsaugoti taiką. Taikus valstybių  būvis gali būti pasiektas tik per pagarbą vienų kitiems, kiekvienos tautos ir visuomenės savitumui,  per nesikišimą į kitų valstybių ir visuomenių vidaus reikalus.

Lietuvos piliečių delegacijos sudėtis:

– Erika Švenčionienė (poetė, renginių organizatorė, delegacijos vadovė)

– Vaida Juozapaitytė (rašytoja, menininkė, kino operatorė)

– Kazimieras Juraitis (žurnalistas, filmų autorius, laidų vedėjas)

– Jonas Kovalskis (teisininkas, politologas, tinklaraštininkas)

– Audrius Nakas ( režisierius, buvęs Seimo narys, laidų vedėjas)

– Agnius Rušys (bardas)

– Robertas Stragis (visuomenininkas)

Minske delegacijos laukia susitikimai su Baltarusijos Užsienio reikalų ministru  V. Makėju, Baltarusijos Parlamento vadovybe, Kultūros ministerijos atstovais,  diskusijos su Demokratinių Jėgų  Apskritojo Stalo dalyviais, ekspertų bendruomene, taip pat laukia bendravimas su žiniasklaidai ir tiesioginiai kontaktai su gausiu būriu paprastų Baltarusijos piliečių, kurie taip pat yra suinteresuoti atkurti normalius, draugiškus, taikius, konstruktyvius santykius su kaimynine lietuvių tauta.

Lietuvos piliečių delegacija, pirmadienį, sausio 17 d. 9:30 išvykstanti taikdariško vizito į Baltarusiją (iš parkingo priešais namą Geležinkelio g. 6, prie Vilniaus stoties), susilaukė dešiniųjų radikalų grasinimų susidoroti.

Pradžią šitai dešiniųjų radikalų neapykantos bangai davė Lietuvos piliečio Dainiaus Žalimo, anksčiau ėjusio Konstitucinio teismo pirmininko (!) pareigas, socialinio tinklo paskyroje Facebook patalpinta tokio turinio žinutė:

„Jei kam nors reikėtų kaimyninių užsienio valstybių diktatorių naudai dirbančių potencialių kolaborantų sąrašo – galima pradėti nuo šio  Skaitydamas šį tekstą prisiminiau 1991 m. sausio paralelę: tada sovietų kolaborantai kūrė “demokratinių jėgų kongresą”, kuris po to sudarė “nacionalinį gelbėjimo komitetą”, Sausio 13-osios išvakarėse apsiskelbusį, kad perima valdžią į “paprastų darbininkų ir valstiečių rankas”. Tie “Lietuvos žmonių atstovai” buvo aukščiausiu lygiu priimami Kremliaus kabinetuose. Nesakau, kad dabar toks “komitetas” bus būtinai sukurtas. Tačiau tokie vizitai akivaizdžiai yra gerokai platesnio plano dalis žvelgiant į bendrą saugumo situaciją mūsų regione.“

 

Po šia konstitucinės teisės žinovo žinute įsiplieskė dešiniųjų radikalų diskusija, kurios dalyviai siūlė susidorojimų su delegacijos dalyviais įvairiausias formas – nuo neįsileisti atgal iki atvirų raginimų susidoroti fiziškai su taikios delegacijos nariais. Šia teisės korifėjaus žinute suskubo dalintis dešiniųjų radikalai įvairiose socialinių tinklų grupėse ir taip kilo neapykantos banga.

Konstitucijos žinovui D.Žalimui turėtų būti žinoma, jog visų Lietuvos piliečių teisės yra lygios, visi turi lygiai teisę sakyti savo nuomonę, ją reikšti, rodyti pilietines iniciatyvas, rašyti peticijas, jas teikti, pasirinkti įstatymo nedraudžiama formas, kaip reikšti savo pilietinę iniciatyvą. D.Žalimui turėtų būti žinoma, kad jo žinutėje vartojami žodžiai delegacijos dalyvių atžvilgiu yra žeminantys, įžeidžiantys ir neapykantą skatinančio pobūdžio. Kas ir įvyko nedelsiant.

Landsbergių bendruomenės 30 metų kurstyta rusofobija ir nepakantumas kitaminčiams subrandino savo nuodingus vaisius. Todėl delegacija oficialiai kreipėsi į policiją, prašydama užtikrinti jos narių saugumą ir viešąją tvarką ne tik nurodytu laiku nurodytu adresu, bet ir visoje kelio atkarpoje Vilnius – Baltarusijos pasienis (Lavoriškės) sausio 17 dieną, o sausio 20-ąją – kelio atkarpoje Baltarusijos pasienis (Lavoriškės) – Vilnius.

Taip pat dėl neapykantos kurstymo medžiaga perduota policijai tyrimui, ar tokie veiksmai neturi LR Baudžiamojo Kodekso numatytų veikų požymių.

Priminsime, kad Lietuvos valdžiai nutraukus bet kokius santykius su  Baltarusija, iniciatyvos juos atkurti ėmėsi Lietuvos pilietinė  visuomenė. Būtent todėl sausio 17–20 dd. Minske viešės taikdarišką Lietuvos  piliečių delegacija. Ji perduos žinią Baltarusijai, kad labai didelė Lietuvos gyventojų dalis nenori konfrontacijos su Baltarusija, atvirkščiai – nori normalios, geros kaimynystės. Delegacijos nariai taip pat aptars konkrečias galimo dvišalio, konstruktyvaus, draugiško pilietinio dialogo formas. Jie yra įsitikinę, kad gera kaimynystė naudinga visiems. Tai yra vienintelis būdas išsaugoti taiką. Taikus valstybių  būvis gali būti pasiektas tik per pagarbą vienų kitiems, kiekvienos tautos ir visuomenės savitumui,  per nesikišimą į kitų valstybių ir visuomenių vidaus reikalus.

Minske delegacijos laukia susitikimai su Baltarusijos Užsienio reikalų ministru  V. Makėju, Baltarusijos Parlamento vadovybe, Kultūros ministerijos atstovais,  diskusijos su Demokratinių Jėgų  Apskritojo Stalo dalyviais, ekspertų bendruomene, taip pat laukia bendravimas su žiniasklaida ir tiesioginiai kontaktai su gausiu būriu paprastų Baltarusijos piliečių, kurie taip pat yra suinteresuoti atkurti normalius, draugiškus, taikius, konstruktyvius santykius su kaimynine lietuvių tauta.

Statyti reikia ne tvoras. Laikas statyti tiltus!

Delegacijos vardu, jos vadovė

 Erika Švenčionienė, poetė, renginių organizatorė, 4 vaikų mama. 


Patiko? Pasidalinkite!