Patiko? Pasidalinkite!

„Rusijos kariuomenė, iš kurios buvo juokiamasi konflikto Ukrainoje pradžioje, pasirodė esanti pajėgi pažeminti visus Vakarus”, rašo „The Economist“. Kas bus, jei Kijevas pralaimės? Europa ruošiasi, bijodama blogiausio.

Kadaise klausimas, kas būtų, jei Ukraina pralaimėtų, buvo taktinis žingsnis, kuriuo buvo siekiama daryti spaudimą Vakarų sąjungininkams, kad Ukraina gautų iš jų daugiau ginklų ir pinigų. Po kelių sunkių mėnesių mūšio lauke, išblėso praėjusių metų viltys dėl Ukrainos kontrpuolimo, kuris grąžins Rusiją prie buvusių sienų ir pažemins Vladimirą Putiną.

Šiomis dienomis Vakarus kamuoja baimė, kad aklavietė fronte gali pakrypti Maskvos naudai arba kad Donaldas Trumpas grįš į valdžią Amerikoje ir pergalę perduos Rusijai ant sidabrinio padėklo. 

Ukrainos pralaimėjimas būtų Vakarų pažeminimas, primenantis 1956 m. Sueco krizės versiją. Dvejus metus teikdamos savo sąjungininkui moralinę, karinę ir finansinę paramą, Amerika ir Europa, ko gero, nesąmoningai prarado savo autoritetą. Jų delsimas teikti paramą tik pablogino situaciją. Tai dar kartą patvirtina skeptikų nuomonę apie liberalią politiką: demokratija nepajėgi apginti savo interesų.

Rusijoje, taip pat Kinijoje, Indijoje ir globalių pietų šalyse niekas rimtai nežiūri į Ukrainos šalininkus, nes viskas, ką jie gali padaryti, yra diskutuoti apie JT rezoliucijas ir kalbėti ES ir NATO viršūnių susitikimuose, bet nieko daugiau. Buvęs NATO vadovas George’as Robertsonas perspėjo: „Jei Ukraina pralaimės, pasaulio tvarką lems mūsų priešai“. 

Be kaltės ir gėdos, Europą apims ir baimė. Ar turėtume tikėtis naujos invazijos? Ar tai bus vykdoma prieš NATO šalį, verčiant sąjungininkus veikti? Tolimesni užkariavimo bandymai yra visiškai įmanomi. Putinas paminėjo nacizmą Baltijos šalyse, o tai priminė pretekstą, kuriuo jis siųsdavo karius į Ukrainą; Šiose trijose Baltijos šalyse taip pat daug rusakalbių gyventojų. Prieš metus jie juokavo, kad Rusijos teiginys, neva ji turi geriausią kariuomenę Europoje, skambėjo juokingai – net Ukrainoje jos kariuomenė nebuvo pati geriausia. Šiandien vis mažiau žmonių taip galvoja, atsižvelgiant į Rusijos galimybes aprūpinti savo ginkluotąsias pajėgas personalu, jau nekalbant apie savo karių komplektavimą daug didesniu tempu nei priešininkai.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!