Patiko? Pasidalinkite!

Kaip atpažinti trolius – propagandos skleidėjus – socialiniuose tinkluose? Kaip atskirti melagingą informaciją nuo faktų? Kaip tokie troliai dirba prieš ir po rinkimų? Gegužės pabaigoje Kaune tokius klausimus nagrinės tiriamosios žurnalistikos atstovai, analitikai Coenas van de Venas ir Robertas van der Noorda, kurie Vytauto Didžiojo universitete (VDU) surengs mokymus, skirtus Rusijos trolių atpažinimui Lietuvoje.

Mokymuose ekspertai tyrinės informacinį karą, manipuliavimą visuomenės nuomone, melagingas naujienas – šiandien viešojoje erdvėje paplitusius reiškinius, skiriant ypatingą dėmesį Rusijai. Specialistai pažymi, jog ši šalis reikalauja išskirtinio dėmesio – pasaulyje šiandien plačiai aptarinėjamas didžiosios Lietuvos kaimynės kišimasis į užsienio šalių vidaus politiką, pavyzdžiui, rinkimus JAV, Prancūzijoje, Nyderlanduose.

„Lietuva yra vienas pagrindinių Rusijos trolių tinklo centrų – čia nuolat skleidžiama melaginga informacija, siekiant manipuliuoti viešąja nuomone. Todėl pagrindinis mokymų tikslas yra atskleisti ir išanalizuoti metodus, kaip Rusija Lietuvoje išnaudoja informacinę erdvę melagingos informacijos skleidimui, kokias manipuliacijos strategijas taiko“, – paaiškina vienas iš ekspertų, žurnalistasas.

Mokymų dalyviai mokysis atpažinti Rusijos trolius, jų veiklą „Facebook“ ir kituose socialiniuose tinkluose, sužinos būdus demaskuoti trolių propagandos tinklus. Svečiai pasidalins savo patirtimi – mokymuose bus lyginami žinomi duomenys apie egzistuojančius „trolių fabrikus“ Lietuvoje, Nyderlanduose ir kitose šalyse.

Mokymus ves olandų žurnalistai Coenas van de Venas ir Robertas van der Noorda. C. van de Ven yra savaitraščio „De Groene Amsterdammer“ politikos žurnalistas, tyrinėjantis įvairius klausimus – nuo Jugoslavijos karo padarinių iki pabėgėlių krizės Graikijoje ir didėjančios įtampos tarp Rusijos ir Vakarų Europos. Jo dėka buvo demaskuoti investuotojai į „Voice of Europe“ – tinklalapį, siekiantį tapti Senojo Žemyno „Breitbart“. Žurnalistas taip pat parodė, kaip rusų troliai išnaudojo jautrius politinius klausimus, siekdami sukelti sąmyšį ir mobilizuoti radikalus Olandijoje bei Belgijoje.

Robertas van der Noorda yra laisvai samdomas tiriamosios žurnalistikos atstovas, analitikas, jau daugiau nei 15 metų tyrinėjantis Rusijos ir Ukrainos klausimus – hibridinį karą, propagandą, disidentų persekiojimą, trolių armijas socialiniuose tinkluose ir t. t. R. van der Noorda ne tik nuolat skelbia straipsnius šiomis temomis, bet ir prisideda prie joms skirtų projektų televizijoje, pavyzdžiui, dokumentinio filmo „Schimmenspel – Poetins onzichtbare oorlog“ („Šešėlių žaidimas – V. Putino nematomas karas“) apie Rusijos įtaką Švedijoje.

Mokymai „Rusijos trolių žemėlapis Lietuvoje: kaip socialiniai tinklai naudojami propagandiniams tikslams?“ („Mapping Russian Trolls in Lithuania: understanding how social networks are used for propaganda purposes?“) vyks gegužės 23 d., ketvirtadienį, VDU Romo Sakadolskio medijų laboratorijoje (V. Putvinskio g. 23-109, Kaunas). Dalyvių registracija vyksta el. paštu registration@sakharovcenter.eu.

Renginys vyks anglų kalba.

Vytauto Didžiojo universiteto inf.


Patiko? Pasidalinkite!