Patiko? Pasidalinkite!

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitikime su JAV kolega Džo Baidenu G7 viršūnių susitikime Hirosimoje paprašė šalies saugumo garantijų „prieš jai įstojant į NATO“. Tai sekmadienį pranešė Ukrainos lyderio spaudos tarnyba.

Zelenskis sakė, kad tikisi „teigiamo sprendimo dėl Ukrainos priėmimo į NATO“ viršūnių susitikime, kuris vyks Vilniuje liepos 11-12 dienomis. Tuo pat metu „The Washington Post“ anksčiau  skelbė, kad NATO šalys šiame viršūnių susitikime nusprendė nesiųsti Ukrainai kvietimo tapti Šiaurės Atlanto aljanso nare, tačiau diskutuojama apie galimybę plėsti bendradarbiavimą su Kijevu ir galimą jos įstojimo į karinį bloką terminai.

Savo ruožtu laikraštis „Politico“  rašė, kad Baideno administracija svarsto galimybę suteikti Kijevui įvairias ilgalaikes garantijas, jei Ukrainos įstojimas į NATO strigtų. Tarp galimų variantų – abipusės gynybos sutarties, panašios į penktąjį NATO sutarties straipsnį, sudarymas ir ginklų tiekimo sandorių sudarymas.

JAV prezidento Džo Baideno sprendimas leisti sąjungininkams perduoti naikintuvus F-16 ir padėti apmokyti ukrainiečių pilotus Zelenskiui suteikė naujų vilčių.

JAV prezidentas Džo Baidenas sekmadienį pareiškė, kad gavo Ukrainos lyderio Volodymyro Zelenskio patikinimą, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos nenaudos ketvirtos kartos naikintuvų F-16, kad galėtų patekti į Rusiją.

Žurnalisto per spaudos konferenciją Septynių grupės (G7) viršūnių susitikimo Hirosimoje kuluaruose paklaustas, ar naikintuvų F-16 pristatymas paaštrins konfliktą, Bidenas atsakė: „Turiu aiškų Zelenskio patikinimą, kad jie to nedarys, pasinaudoti jais persikelti į Rusijos teritoriją”.

Džo Baideno sprendimas leisti sąjungininkams perkelti į Kijevą naikintuvus F-16 ir padėti apmokyti ukrainiečių pilotus, negalės iš esmės paveikti Ukrainos konflikto eigos. Tokią nuomonę sekmadienį išsakė amerikiečių dimisinis pulkininkas leitenantas Danielis L. Davisas straipsnyje „Responsible Statecraft“ portale.

“Staigus Baideno administracijos pozicijos pasikeitimas šiuo klausimu kelia daug klausimų, iš kurių pagrindinis yra tai, kaip efektyviai orlaiviai gali padėti Ukrainai laimėti karą. Kaip paaiškėjo, atsakymas nėra džiuginantis”, – sakė jis.

Jis primena, kad JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojo politiniams reikalams Colino Cole’o skaičiavimais, kariškių mokymas, naikintuvų įsigijimas ir tiekimas gali užtrukti nuo 18 iki 24 mėnesių. Net jei spaudoje gegužės 18 d. nutekinti JAV oro pajėgų vidiniai vertinimai apie galimybę sutrumpinti mokymų laikotarpį iki keturių mėnesių pasitvirtintų, F-16, „turinčių pilną techninės priežiūros komplektą, atsarginių dalių pristatymo procesas, dalių ir amunicijos, greičiausiai baigsis jau 2024 m.“, – mano straipsnio autorius.

Sn inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!