Tarybiniais laikais, kai lietuvius ir žemaičius gruzino Stalino nurodymu trėmė į Sibirą, prie trėmimų prisidėjo ir patys lietuviai. Šie skundė niekuo dėtus kaimynus. Būta atvejų, kai savi savus skundė tiesiog iš pavydo arba noro atkeršyti. Kas pasikeitė šiandien? Atrodytų, kad laikai kiti ir žmonės kitokie, bet tikrovė yra labai liūdna. Lietuviai – vis dar tokie patys skundikai. Žemiau aprašytus skundikus galima pavadinti naudingais sistemos idiotais, nes jie įtikėję sistemine žiniasklaida ir išgirdę kitokią informaciją, tiesiog skundžia. Žinoma, yra ir tokių, kurie skųsdami tiesiog jaučia malonumą.
Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė pranešė, kad per pirmuosius šių metų mėnesius (sausį ir vasarį) Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba (ŽEIT) gavo 62 skundus. Tai šiek tiek mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (66), tačiau jau dabar ryškėja naujos tendencijos ir dėl skundžiamos informacijos, ir dėl informacinių kanalų. Pavyzdžiui, auga skundų dėl dezinformacijos Covid-19 ir skiepų temomis. Pasak ŽEIT, dažniau skundžiama žiniasklaida, pamėgusi „sąmokslo teorijomis“ vadinamą informaciją.
Žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės teigimu, gauta dvigubai mažiau skundų dėl informacijos socialiniuose tinkluose – 17 ( pernai – 29). „Tačiau gauname daugiau skundų dėl vaizdo informacijos skelbimo „Youtube“ socialiniame tinkle. Matyti, kad vaizdo tinklaraštininkai jau tapo tiek pat populiarūs, kiek ir įprasta žiniasklaida“,- teigė G. Ramanauskaitė.
Dar vienas šių metų išskirtinumas, tai padidėjęs skundų kiekis dėl esminių Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimų. Į tarnybą kreiptasi prašant nustatyti, ar informacija pateikta teisingai, tiksliai ir nešališkai, užtikrinant žmogaus teisę į asmens duomenų, privačios informacijos apsaugą.
Nors skundų dėl socialinių tinklų mažiau, juose pradeda vyrauti viena tema – žinomesnių žmonių nuotraukų skelbimas žiniasklaidos priemonėse negavus savininkų sutikimo.
„Ši tema tampa vis aktualesnė, vis dažniau tenka kartoti, kad jei asmuo neviešas, negalima be sutikimo tiražuoti jo paskyrose skelbiamos informacijos. Nuotraukų ar tekstų skelbimas socialiniame tinkle nesuteikia leidimo šios informacijos publikuoti kitur. Tokia nuostata negalioja tik viešiems asmenims. Žinomi asmenys nebūtinai yra ir vieši asmenys“,- pažymi Žurnalistų etikos inspektorė.
Per pirmus du mėnesius Žurnalistų etikos inspektorė priėmė 41 sprendimą. 15 skundų pripažinti pagrįstais, 4 – nepagrįstas, 15 atsisakyta nagrinėti, 7 tyrimai nutraukti, 1 skundo tyrimas sustabdytas. 29 sprendimai priimti dėl internete paskelbtos informacijos, iš jų – 7 dėl informacijos, paskelbtos socialiniame tinkle. 2 – dėl kitos viešosios informacijos, 3 – dėl spaudoje, 6 – dėl televizijoje paskelbtos informacijos.
Egidijus Paulauskas
Didziausi Pasaulyje Stukaciai
Klaidingas akcentas. Lietuviai kaip tauta nebuvo tremiami. Tremiami, buvo tie asmenys, kurie kėlė pavojų tarybinės santvarkos kūrimui, tai buvę smetonos režimo pakalikai, aršūs antitarybininkai juodaksverniai, buožės, išnaudodavę ne tik kumečius bet ir vaikų darbą, nemokėdami sutarto atlygio, mokytojai, kurie smetonos režimo laikais vertė mokinius eiti į bažnyčią, aršūs nacionalistai, nacių kolaborantai, šauliai, nes buvo smetonos savisaugos smogikų organizacija, kurios nariai vykstant pokario banditizmui yra potencialūs miškinių klientai. Tai yra tie žmonės, nebuvo tremiami nekaltai “už nieką”. Visų ištremtųjų tarpe dalis ala nekaltų, sudarytų gal kokį 2%. Tuo labiau nepamirškit ir tokio dalyko kad fašistai su lietuvių kolaboranatais per 3 fašistinės okupacijos metu nužudė tiek pat civilių Lietuvos teritorijoje kiek buvo ištremtų žmonių iš Lietuvos laikotarpyje nuo 1941 iki 1953 ir supraskite, kad ištremtieji nebuvo nužudyti. Dauguma ištremtųjų numalšinus pokario banditizmą po Stalinos mirties grįžo, daug iš jų buvo reabilituota, jie gavo butus, darbus, nemokamą sveikatos apsaugą, pensijas, jų vaikai gavo nemokamą mokslą, aukštajį išsilavinimą. Laikas uždaryti šitą lansbergistų legendą apie represijas.
Tiesa