Patiko? Pasidalinkite!

Nuo ko Lietuvoje prasideda saugus eismas? Pirmiausiai nuo viešos statistikos. Kuri kaip ir tarybiniais laikais – tik teigiama, ir dar vis labiau teigiamėja. O jeigu konkrečiai: „Praeitais metais, avaringumas respublikos keliuose sumažėjo ≈20%.

O dėl ko jisai sumažėjo? Žinoma dėl pasiaukojančio kelių policijos departamento generolų ir eilinių darbuotojų pastangų. Tegul niekas dėl to nedrįsta suabejoti. Radijas pasakė. Laikraštis parašė ir kvit.

O kad tie: veikliausi, aktyviausi, transportabiliausi ≈20% praeitais metais iš Lietuvos išvažiavo „grybauti“ į užsienį – ant statistikos svarstyklių nededama. Nėra reikalo. Atraportavom visuomenei – pakišdami „suteigiamintus“ duomenis ir nebuksuodami važiuojam toliau.

Keliai prastėja. Kelių policijos sulaikytų pažeidėjų, apsvaigusių (nuo alkoholio, narkotikų, vaistų, kefyro, saldainių su likeriu ir t.t.) – daugėja. Vadinasi, pats laikas įpiršti visuomenei „Saugos, vienų nuo kitų“, projekto būtinumą. Tai yra – privalomus alkoholio detektorius. Yra prekė – reikia JĄ kažkaip kažkur kažkam įkišti į labiausiai atvėpusią vietą… Prastūmei įstatymą – stabilų pelną duodančios vadžios – tavo, arba tavo draugų rankose.

Pirmas pasipinigavimo zondas – taksi automobiliai. Prevencinei priemonei pasiteisinus (kas neabejotina) – sulauksime protegavimo „gero daikto“ – į visų lengvųjų ir krovininių transporto priemonių kabinas. Jeigu vairuotojas – ne robotas – orą uodžiantis išdavikas (niuchačius) – bus privalomas. Nebus salone atitinkančio standartus „elektroninio stebuklo“ – neišduos civilinio draudimo. Nepraeisi TA. Neužsives automobilio variklis! Autoįvykio metu būsi kaltesnis už kalčiausią.

Liuks išradimas! Yra transporto priemonė – privalomas alkodetektorius. Yra ke…kaklas – privalomas diržas! Vienintelis dalykas kuris ir toliau paliekamas nei pakartas nei paleistas – apsvaigusių vairuotojų nebaudžiamumas. Sustabdė. Patikrino. Įtarė… Nori prisipažink iš karto. Nori sutik važiuoti į laboratoriją akį merkti kraują tikrinančiai laborantei. Per tą laiką promilių apmažės. Nenori – neprisipažink ir nesilaboratorink… Gali sutikti, gali ne. Kol vyks bylinėjimasis – dar nudauši 2-3 pasipainiojusius ne laiku ir ne vietoje lietuviškus „kėglius“.

Elementarus klausimas naujų nepatogumų išradėjams ir įgyvendintojams. „O kodėl tik alkoholio detektoriai? Nuo vaistų, narkotinių medžiagų, kitos chemikakos, akių vyzdžių išsiplėtimo detektoriai rinkoje dar neegzistuoja? Deficitas? Su vakarų komersantais, dėl Lietuvos lochams nenaudingo išradimo dar nesuderinti ATKATAI?“ Panašiose situacijose – patogu ir naudinga pateisinti komercinį „iešmininką“. Kas ir yra akivaizdžiai daroma.

KET – visiems tos pačios. Vairuotojų paruošimo mokyklų konvejeris dirba prakaituodamas visais stūmokliais. Žinoma pataikaudamas klientūrai. Viską nulemia teorijos ir praktinio vairavimo EG-ZA-MI-NA-TO-RIAI! Valdžioje patogiai kėdes dubinantieji – išgirskite ir praregėkite!

Nepastebėjo. Neįvertino. Užsižiūrėję į gražias kojas trason praleido broką – jie ir atsako! Pirmiausiai jie ir kalti. Tarybiniais laikais, ant lengvųjų automobilių jokių klevo lapų nebuvo. Jų ir nereikėjo. Baigiau DOSSAF – penketais. Koordinatoriaus pareigose dalyvavau paruošiant neįgalių vairuotojų 11 grupių. Pagal savo charakterį – buvau ir esu nepatogus. Nėjau į kompromisus. Pasiūlymų buvo. Iš tokių pat „neįgaliukų“ rankovių, egzaminų metu traukdavau paslėptas špargalkes. Vydavau iš klasės – vardan sutaupytų gyvybių. Viskas priklauso tik nuo taisyklių laikymosi visuose lygiuose ir vairuotojo atsakingumo. KET punktuose viskas numatyta ir išvardinta. Pirmiausiai jų nesilaiko patys pareigūnai. Jeigu man DZIN kito žmogaus gyvybė – nei nuo daktaro peilio, nei nuo neatsakingo vairuotojo mašinos bamperio – niekas neišgelbės.

Skaitau DELFI ir… Nustebino gerb. Roko Žilinsko argumentas „Ką tik pasimatavau girtumą kolegės pasiūlytu alkoholio tikrintuvu, jis man parodė 0,18 promilės, tai yra 18 kartų daugiau negu siūloma žemutinė riba. Nors galiu širdį prie rankos pridėjęs pasidievagoti, kad po penkių dienų bus dešimt mėnesių kai burnoje alkoholio nėra nei lašo“. Apsi… iš juoko… „Jis dar prisiminė jaunystėje nutikusį incidentą, kai po kramtomosios gumos valgymo alkoholio tikrintuvas parodė alkoholio koncentraciją”. Kas ir paskui ką jaunystėje laksto su alkotesteriais?.. Gyvas humoras… Kalta kramtomoji guma, kinietiško matuoklio paklaida, išgertas kefyras – kalti visi ir viskas – tik ne mes ir ne Seimo nariai. Leidžiantys įstatymus leidžiančius sėstis už vairo „įkalus“. Vieniems, viena promilė – kaip kitam dvidešimt dvi! O „gerk burna nebūk durna“ įstatymas – visiems tas pats.

Ponai tautos KVAILINTOJAI – nebejuokaukite. Vieni girdo. Kiti bruka detektorių. Treti kraipydami faktus raportuoją apie kelių eismo situacijos stabilų gerėjimą. Meluojame vieni kitiems jau net neraudonuodami. Nedarykite gėdos. Ne testuose ir detektoriuose esmė. Nemadingais tarybiniais laikais, sėdint už vairo įpūsti nors vieną promilę, buvo vienašališkai draudžiamą. Skylė vairuotojo talone – garantuota. Dabartinė „Neatsakingų vairuotojų ugdymo“ neatsakingos valdžios programa – veikia stulbinančiai puikiai. Pranokdama visus lūkesčius. Ką reiškia: lengvai, vidutiniškai ir sunkiai apgirtęs?! Kai leidžiamos tokios manipuliacijos – kalbėti apie saugų vairavimą nelogiška. Tačiau, Seime turint tokią… koalicinę kompaniją – viskas įmanoma.

Priverstinai „įskiepyti“ į drausmingų, ir piktnaudžiaujančių vairuotojų automobilius, galima bet ką! Bet tai pažeis mano – nerūkančio ir sėdant prie vairo nevartojančio „kefyro“, teises. Alkoholio detektoriaus tikslingumas – pateisinamas, tik kaip alternatyvi drausminė priemonė – užfiksavus pirmą sulaikymą apsvaigimo būsenoje.

Nesi atsakingas už savo veiksmus – keli mirtiną pavojų aplinkinių sveikatai! Būk malonus, vairuotojo pažymėjime turėti atitinkamą įrašą: skaičių kombinaciją. (Panašiai kaip skaičių kodas fizinę negalią turintiems asmenims). Tai pati lengviausia, bet tikrai efektyvi priemonė. Kaip tatuiruotė. Vieną kartą (per kvailumą) savanoriškai įlipai į „administracinį beliašą“ – pasekmes uostyk visą gyvenimą. Priverstinai matuoti visiems iš eilės tuos pačius drausminančius alkoholio tęsterių-detektorių batus – nėra nei logikos, nei pagrindo. Tai jau bus ne prevencija, o akivaizdus valdžios savivaliavimas. Leidžiu sau manyti, kad ne be komercinio pagrindo.

Papildomam pamąstymui… Yra trys dalykai, kurie neturėtų būti skolinami: žmona, šautuvas ir automobilis.

A.Stugys


Patiko? Pasidalinkite!