Patiko? Pasidalinkite!

Elektros energetikos įstatymas numato, kad išmaniosios apskaitos diegimas yra ilgalaikis ir visuotinis procesas, kuris bus vykdomas be atskiro vartotojo sutikimo ar prašymo. Išmaniosios apskaitos diegimas Lietuvoje numatomas vykdyti šiais etapais:

I diegimo etapas iki 2026 m. Šiame etape išmanieji elektros apskaitos prietaisai bus diegiami vartotojams, kurie suvartoja daugiausiai elektros energijos (1000 kWh per metus) arba yra pasibaigusi esamų apskaitos prietaisų metrologinė patikra.

Siekiant įgyvendinti valstybės socialinės politikos tikslus, papildomai šiame etape išmaniuosius elektros apskaitos prietaisus bus galima įdiegti vartotojams, kurie yra neįgalieji. Susipažinti su Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu kviečiame čia.

II diegimo etapas nuo 2026 m. Šiame etape išmanieji apskaitos prietaisai bus įdiegti likusiems vartotojams, kai bus pasibaigusi esamų skaitiklių metrologinės patikra.

Atkreipiame dėmesį, kad šiame etape bus suteikta galimybė prašyti AB „Energijos skirstymo operatorius“ įrengti išmanųjį elektros energijos apskaitos prietaisą anksčiau nei nustoja galioti vartotojo esamo apskaitos prietaiso teisinis metrologinis patvirtinimas. Norėdami pasinaudoti šia galimybe, vartotojai turės padengti su išmaniosios apskaitos sistemos diegimu susijusių išlaidų dalį, kuri negali būti mažesnė kaip 50 %. Tikslią šių išlaidų dalį nustatys Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Tais atvejais, kai prašymą įrengti išmanųjį elektros energijos apskaitos prietaisą pateiks socialiai pažeidžiamas vartotojas arba neįgalusis asmuo (pastarieji prašymą gali teikti ir pirmame etape), išmanusis elektros energijos apskaitos prietaisas bus diegiamas nemokamai.

Informacija apie numatomą išmanaus elektros energijos apskaitos prietaiso diegimą bus pateikta kiekvienam vartotojui asmeniškai: SMS žinute arba el. laišku.

Po šių pranešimų ir pirmųjų skaitiklių įdiegimo, visuomenėje iškart pasklido kalbos, kad nesusimokėjusiems už elektrą ESO galės nuotoliniu būdu atjungti elektrą. Gyventojai yra informuojami, kad įdiegus išmaniuosius skaitiklius, nuotoliniu būdu bus galima stebėti energijos suvartojimą, gyventojai tai galės padaryti ir patys. Todėl elementaru, kad žmonėms iškilo klausimas: jeigu ESO nuotoliniu būdu mato suvartotą elektros kiekį, galbūt jie nuotoliniu būdu gali ją ir atjungti?..

Klientai, kuriems įdiegtas išmanusis skaitiklis ESO savitarnoje adresu eso.lt/savitarna gali stebėti savo energijos vartojimo duomenis net 15 minučių tikslumu, juos palyginti kas dieną ar kas mėnesį.

Paskambinus į ESO klientų aptarnavimo centrą, atsakingi darbuotojai informavo, kad tokios techninės galimybės išmanieji skaitikliai neturi ir bet kokiu atveju klientai nesumokėję už elektrą bus pirmiausia informuojami.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!