Kiekvienas tėvas anksčiau ar vėliau susiduria su situacija, kai jį apgavo jo paties vaikas. Be to, tai gali būti net trejų metų mažylis, kuris ką tik pradėjo kalbėti.
Apsvarstykime ir aptarkime galimas vaikų melo priežastis
- Svarbu atsiminti, kad iki tam tikro amžiaus vaikas visiškai nesupranta, kas yra „melas“. O jei supranta, tai daro netyčia, nes tiesiog negali atskirti savo fantazijų nuo realybės. Tai maždaug septyneri metai. Šiuo laikotarpiu būtina išlikti ramiam, o ne išbarstyti audringų emocinių reakcijų, kitaip vaikas ir toliau apgaudinės, bet tik iš baimės. Pastebėjote, kad mažylis melavo – ramiai aptarkite tai ir nekaltinkite vaiko, kad jis tai padarė tyčia.
- Vaikai ima pavyzdį iš savo tėvų. Žinoma, norisi, kad vaikas užaugtų geriausia tavo versija ir nekartotų tėvų klaidų, tačiau tam reikia pradėti keistis jau dabar. Kokia prasmė sakyti vaikui, kad meluoti nėra gerai, jei tėvai iš karto apgauna kitus ar net patį vaiką? Pavyzdžiui, daugelis suaugusiųjų kažkodėl mano, kad vaikams duotus pažadus sulaužyti lengva. “Jie gi maži, vis tiek nesupras ir užmirš”. Tiesą sakant, yra atvirkščiai – vaikai puikiai atsimena, kad vasarą žadėjai nupirkti dviratį ar nuvažiuoti į zoologijos sodą, o paskui tiesiog tyliai to nepadarei arba naudojaisi netikrais pasiteisinimais. Ne visada pavyksta ištesėti šiuos pažadus, bet tuo pačiu reikia su vaiku susėsti ir pasikalbėti, paaiškinti, atsiprašyti.
- Vaikas bijo sakyti tiesą, o baimė byloja apie nepasitikėjimą. Mažas žmogus gali tiesiog bijoti būti nesuprastas ar atstumtas. Galbūt esate per daug kategoriškas, mėgstate smerkti ir rėžti iš peties? Vaikai girdi ir įsisavina visus suaugusiųjų pokalbius, prisimena jūsų reakcijas į tam tikrus įvykius ar elgesį.
- Mažam šeimos nariui trūksta suaugusiųjų dėmesio ir meilės. Čia melas gali būti panaudotas ir teigiamai (priskiriant sau nesamus nuopelnus ir pasiekimus), ir neigiamai (pavyzdžiui, mergina gali pasakyti, kad buvo tvirkinama, kad patrauktų dėmesį). Antruoju atveju reikia būti ypač atsargiems ir neimti visko už vaikų fantazijas. Bet kokie neigiami įvykiai turi būti atidžiai patikrinti, nuveskite vaiką pas psichologą.
- Naudos gavimas – taip pat dažna vaikų melo priežastis. Žinoma, vaikai šios schemos mokosi iš suaugusiųjų. Jei visi santykiai bus kuriami remiantis tam tikro tipo susitarimais („jei atliksi namų darbus, tada gausi ledų“), tai laikui bėgant vaikas išmoks apgauti, kad gautų tai, ko nori.
- Manipuliacija pasireiškia vyresniems vaikams. Tai „išbandoma“ ne tik ant tėvų, bet ir su bendraamžiais, mokytojais ir kt. Tikrai kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime liūdnu veidu nuėjome pas mokyklos medicinos seselę pranešti, kad mums skauda pilvą. Pažiūrėjus galima suprasti, kad vaikas tiesiog nebuvo išmokytas atvirai išsakyti savo norus.
Kad ir kokia būtų vaiko melo priežastis, tėvai turi parodyti vaikui jo vertę ir kad bet kurioje situacijoje yra jo pusėje, kad jais galima pasitikėti. Kai vaikas jaučia palaikymą, tikėtina, kad jis pats prisipažins, jog melavo ar fantazavo. Beje, tardymų su išankstiniu nusistatymu taip pat nereikia, vaikai to bijo ir dar labiau užsidaro.
SN inf.