Patiko? Pasidalinkite!

Bendraudamas su reporteriais prezidento lėktuve, Trampas pareiškė, kad jo įsakymu paprasčiausiai uždraus JAV populiarų socialinį tinklą ir trumpų vaizdo įrašų platinimo kūrimo ir dalijimosi programėlę “TikTok”

Galima būtų paminėti, kad draudimas bus įvestas, nepaisant to, kad šio socialinio tinklo vartotojų skaičius Amerikoje svyruoja nuo 65 iki 80 milijonų ir tai yra bene madingiausia bendravimo ir saviraiškos priemonė tarp už vandenyno esančio jaunimo, “influencerių” ir net šou verslo žvaigždžių, rašo RIA Novosti medžiagoje Ivanas Danilovas.

Iš tiesų greičiausiai būtent programėlės, kuri priklauso Kinijos įmonei, populiarumas ir tapo būsimo draudimo priežastimi, nepaisant to, kad įmonė, kuriai ji priklauso nepažeidė jokių Amerikos įstatymų.

“Kalbant apie “TikTok”, mes draudžiame ją JAV… Na, aš turiu šį įgaliojimą”, — CNN citavo Trampą ir patikslino:

“Anksčiau, penktadienį, valdininkai, kurie dirba ties šiuo klausimu Trampo administracijoje tikėjosi, kad prezidentas pasirašys įsakymą, įpareigojantį Kinijos bendrovę “ByteDance”, kuriai priklauso platforma (“TikTok”) parduoti “TikTok” operacijas JAV. Kaip tvirtina šaltiniai, susipažinę su šiuo klausimu. Šiuo žingsniu siekiama išspręsti vyriausybės susirūpinimą tuo, kad užsieniui priklausanti “TikTok” gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. JAV JAV finansų ministras Stivenas Mnučinas šią savaitę Baltuosiuose rūmuose žurnalistams pareiškė, kad JAV vyriausybė vykdo “TikTok” nacionalinio saugumo vertinimą ir rengiasi teikti politines rekomendacijas Trampui”.

Labai keistu būdu numatomas draudimas populiarios Kinijos socialinio tinklo programėlės prezidento įsakymų puikiai sutapo su pranešimų žiniasklaidoje pasirodymu apie tai, kad Amerikos IT milžinė “Microsoft” aktyviai veda derybas dėl socialinio tinklo pirkimo iš Kinijos savininkų.

“The New York Times” praneša: “Microsoft” veda derybas dėl Kinijos kompanijos vaizdo įrašų kūrimo programėlės “TikTok” įsigijimo, tvirtina šaltinis, turintis žinių apie šias derybas. (Tai vyksta) prezidento Trampo penktadienio pranešimo apie tai, kad svarsto galimybę imtis priemonių, kurios uždraustų programėlę JAV, fone. Neaišku, kaip toli pažengė “Microsoft” ir “TikTok” derybos, tačiau bet koks susitarimas galėtų padėti pakeisti “TikTok” savininkus, pranešė anoniminis šaltinis, susipažinęs su diskusijomis. “TikTok” priklauso Kinijos įmonei “ByteDance”, kurios rinkos vertė yra įvertinta 100 milijardų dolerių”.

Šis įstabus sutapimas (nepaisant to, kad kai kurios Amerikos žiniasklaidos mano, kad Trampo veiksmai trukdys deryboms) labai aiškiai primena mafijos verslo stilių, kurį praktikavo Čikagoje ir Niujorke: verslininkai, kurie nenorėjo patenkinti primygtinai reikalaujančio vietinių mafijos “dono” reikalavimų, rasdavo nukirstą arklio galvą ant savo lovos ir suprasdavo, kad vis gi verslą geriau atiduoti “kam reikia”. Su laiku pasikeitė gyvūnų teisės ir idėja apie estetinį reideriavimą, tačiau atsirado analogijos. Švietimo ir civilizacijos amžiuje vietoj arklių galvų naudojami grasinimai sunaikinti verslą pasitelkiant prezidento įsakymus, o sąlyginės “dėdės Luidžio skalbyklos” vaidmenį, kur siūloma skubiai pusvelčiui parduoti kokį nors sėkmingą restoraną ar degalinę, gali atlikti IT įmonė, kuri yra gerbiama ir gerai žinoma dėl savo atsidavimo CŽV sutartims.

Tam, kad užkariautų Vašingtono pasitikėjimą ir galimybę ramiai dirbti JAV, “TikTok” savininkai pasamdė buvusį “Walt Disney” vadybininką Keviną Mayerį, kuris vadovaus įmonei, tačiau, nepaisant jo teiginių, kad įmonė visiškai skaidri vartotojų duomenų rinkimo ir perdavimo klausime, politinis spaudimas tęsiasi.

Amerikos teismų praktikos ekspertai aktyviai diskutuoja, ar Donaldas Trampas turi techninių galimybių uždrausti “TikTok” tiesiog vienu plunksnos brūkštelėjimu, tačiau šiuo atveju tai neturi jokios reikšmės.

Svarbu tai, kad kai kurios Amerikos žiniasklaidos kalba apie reiderystę, kuria užsiima Vašingtonas, be jokių dvejonių ir tiesioginiu tekstu. Amerikiečių verslo spaudos flagmanas sausai konstatuoja:

“Pasak šaltinių, susipažinusių su situacija, sandoris (dėl “TikTok” pardavimo) galėtų būti baigtas iki pirmadienio. “Microsoft”, “ByteDance” (įmonė, kuriai priklauso “TikTok”) ir Baltųjų rūmų atstovai dalyvauja derybose. Derybos vis dar nebaigtos ir sandoris gali neįvykti. <…> “ByteDance” svarstė daugybę galimybių, (ir) nepaisant to, Baltieji rūmai kėlė spaudimą “ByteDance”, kad ši parduotų “TikTok” segmentą bendrovei iš JAV, pranešė vienas iš šaltinių”.

Su jaudinančiu betarpiškumu “Wall Street Journal” taip pat pranešė apie tai, kad valdžia susirūpinusi ne tik Amerikos vartotojų duomenų nutekėjimu į Kiniją, bet ir tuo, kad šis socialinis tinklas gali būti naudojamas politinei propagandai Jungtinėse Amerikos Valstijose, taip pat cenzūruotam turiniui, kuris dėl politinių priežasčių netinka oficialiajam Pekinui.

Tai tas pats atvejis, kai drąsiai galima teigti, kad iš JAV reikia mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis. Ir visiškai nesvarbu, ar Baltieji rūmai susitars dėl “TikTok” pardavimo “Microsoft” įmonei.

Kinijos socialinį tinklą būtinai “prispaus”, o jei jis nebus parduotas, tai bus uždraustas dėl nacionalinio saugumo. Ir šia prasme, jei pažvelgtumėte į tai, kaip kai kurie Amerikos socialiniai tinklai elgiasi Rusijoje, reikėtų pažymėti, kad jie atvirai naudojami tiek politinei propagandai, nukreiptai į Rusijos visuomenę, tiek įžūliai cenzūruojant tą politinį ir net kultūrinį turinį, kuris dėl kažkokių priežasčių netinka oficialiajam Vašingtonui.

Politologai ir informacijos bei hibridinio karo ekspertai mėgsta aptarti iššūkius, kuriuos Rusijai kelia naujoji “informacijos” amžius, tačiau užuot išradinėjus dviratį, būtų teisingiau pasinaudoti Amerikos patirtį.

Ir, be abejo, tai jokiu būdu nereiškia, kad reikėtų uždrausti tam tikrus socialinius tinklus, nes padorumo taisyklių laikymasis ir laisvosios rinkos idealai — svarbesni ekonominio vystymosi elementai. Nieko nereikia iš karto drausti: priešingai, verta apsvarstyti galimybę Amerikos įmonėms pateikti keletą verslo pasiūlymų, kurių atsisakyti būtų nenaudinga. Ponas Trampas šia prasme blogų dalykų neišmokys.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!