Patiko? Pasidalinkite!

Paskutiniu metu tenka pastebėti žmonių susidomėjimą eteriniais aliejais, vieni jais gydosi, kiti sveikatinasi, treti tiesiog mėgaujasi jų skleidžiamu maloniu aromatu. Esmė ta, kad šis eterinių aliejų bumas į Lietuvą atėjo visai nesenai ir tai verčia susimąstyti: kodėl jis iki šiol nebuvo toks populiarus.

Eteriniai aliejai buvo žinomi ir naudojami jau keli tūkstantmečiai prieš Kristų. Taip, mūsų kraštuose jie buvo naudojami, tuometinių žinių, raganų ir žolininkių. Eterinis aliejus į mūsų kraštus atkeliaudavo iš tolimų kraštų, kai mūsų pirkliai vykdydavo mainus į medų, bičių vašką ir kitus mūsų kraštuose gaunamus produktus, mainais jie į mūsų kraštus atgabendavo eterinių aliejų, metalų papuošalams, druskos ir kitų tuomet žmogui svarbių dalykų.

eteriniai aliejai 5

Mūsų kraštą okupavus kryžiuočiams, žolininkai, žyniai, raganos buvo sudegintos ar kitokiais būdais nužudomos, kartu su visomis žiniomis. Kryžiuočiai į mūsų kraštus nešė religiją, kuri pakeitė daugelio lygų kaip gydymo priemonę (maldą), neva viskas yra Dievo valioje, o aliejų ar gydomųjų arbatų naudojimas buvo kaip raganavimas ir už tai buvo žmonės persekiojami. Po kurio laiko, krikščionybės atneštas mokslas, atnešė ir farmaciją, kuri iki šių laikų eterinį aliejų ir kitas gamtiškas natūralias gydymo priemones buvo nustūmusios į užribį.

Eteriniai aliejai: nuo senovės Egipto iki dabar

Kaip žinoma iš senovės Egipto papirusų, Kinijos ir Indijos rankraščių, eteriniai aliejai dėl savo kvapiųjų ir gydomųjų savybių buvo išgaunami ir naudojami jau keli tūkstantmečiai prieš Kristų. Ir labai vertinami! Aliejų gamybos paslaptys buvo griežtai saugomos. Egipto faraonai žydrojo lotoso aliejų keitė į auksą ir kitas prekes. Per dykumas traukdavo karavanai, apkrauti prieskoniais, balzamais, mira ir kitais kvapiaisiais aliejais. Vadinasi, jau prieš tūkstantmečius aliejai buvo gaunami pramoniniu būdu ir buvo vienas iš natūrinių mainų objektų. Eteriniai aliejai dažnai minimi ir Biblijoje.

Visiems žinoma istorija apie tai, kaip gimusį Kristų aplankė trys karaliai, dovanų atnešdami aukso, smilkalų ir miros (šiuolaikiniai tyrimai rodo, jog šie aliejai – vieni stipriausių imuninės sistemos stimuliatorių bei antiseptikų). Kvapieji aliejai buvo vertinami labiau už auksą. Senovės Egipte aliejai buvo naudojami ne tik gydymui bei kosmetinėms reikmėms, bet ir balzamavimui. Faraonams juos net į amžino poilsio vietą įdėdavo. 1922 m. atidarius kapavietę, buvo rastas indas su puikiai išsilaikiusiu kvapiuoju aliejumi. Rasti papirusai, kuriuose aprašytos eterinių aliejų gydomosios savybės bei kosmetinės priemonės ir vaistai, kurių sudėtyje jų yra.

Eteriniai aliejai 3.jpg

Mūsų senieji protėviai žinojo šių gamtos dovanų vertę. Kaip vieną iš labiausiai vertinamų Rytuose galima paminėti sandalmedžio aliejų, kuris gaunamas iš šių medžių šerdies. Jis buvo naudojamas, esant įvairaus pobūdžio infekcijoms, depresijai, nervinei įtampai, taip pat religinėse apeigose, budizmo praktikoje (meditacijai). Senovės išminčiai sakė, kad jis ramina kūną ir išvalo dvasią. Epidemijų metu aliejais (pvz., gvazdikėlių, rozmarino) buvo aptepamos durų staktos, patalpos dezinfekuojamos naudojant smilkalus. Dauguma sukauptų vertingų žinių buvo prarasta vėlesniais amžiais. Ypač žmonės primiršo augalinius aliejus, ėmus smarkiai vystytis naujoms technologijoms, mokslo pasiekimams, atsiradus daugybei naujų medžiagų, kuriomis bandyta pakeisti natūralius produktus.

Eterinių aliejų atgimimas prasidėjo 20-o amžiaus pradžioje. Istorija tvirtina, jog pradžią tam davė prancūzų kosmetikas ir chemikas Rene Gattefosse, pastebėjęs, kad levandų aliejus greitai išgydė jo rankos nudegimą. Ėmęsis tyrinėti šį aliejų, mokslininkas aptiko, jog jis turi antibakterinių, antiseptinių savybių, mažina uždegiminius procesus, regeneruoja odos audinius.

Šiuolaikiniai klinikiniai tyrimai įrodė, kad eteriniai aliejai turi savybių, stimuliuojančių imuninę sistemą, antiseptinių, antioksidacinių, stabdančių mikrobų, grybelių, virusų dauginimąsi, mažinančių uždegiminius procesus, lengvinančių raumenų skausmus. Be to, jie veikia mūsų nervų sistemą, mažina nuovargį, ramina, tonizuoja, padeda, esant depresijai ir stresui, kaip sakydavo senovės išminčiai, „išvalo protą ir jausmus”.
Kaip jau buvo minėta, eteriniai aliejai žmonijos vartojami jau tūkstančius metų įvairiausioms reikmėms. Mūsų amžiuje, pasinaudojant mokslo pasiekimais ir protėvių sukaupta patirtimi, eterinių aliejų savybės ir panaudojimo galimybės buvo įvertintos iš naujo.

Dabar žinoma ir įvairiose srityse naudojama keli šimtai eterinių aliejų. Kosmetikos ir kvepalų priemonių gamintojai aliejus vertina dėl jų teigiamo poveikio odai ir plaukams bei švelnaus, egzotiško aromato, veikiančio žmonių nuotaiką bei emocijas. Buitinės chemijos gaminiuose eteriniai aliejai naudojami kaip kvapų suteikėjai, be to, kai kurie aliejai atbaido vabzdžius (repelentai).

Daug aliejų sunaudojama farmacijos pramonėje kaip sudėtinės vaistų dalys (ypač populiarūs eukaliptų, ramunėlių, valerijono, kamparo, pipirmėčių aliejai).

Maisto ir gėrimų gamyboje eteriniai aliejai naudojami kaip natūralios kvapą ir skonį suteikiančios medžiagos (krapų, kalendrų, pelynų, citrusinių vaisių, lauro, mėtų ir kt).
Dabartiniu metu labai išpopuliarėjo aromaterapija.

Kokia yra aromaterapijos, kaip papildomo ir alternatyvaus gydymo nuo vėžio, istorija?

Kvepalų augalai daugelį kultūrų, įskaitant senovės Kiniją, Indiją ir Egiptą, jau daugelį metų naudojami gydymo praktikoje. Vaisių eterinių aliejų ekstrahavimo būdai pirmą kartą buvo aptikti viduramžiais.

Šiuolaikinės aromaterapijos istorija prasidėjo XX a. Pradžioje, kai prancūzų chemikas Rene Gattefosse sukūrė terminą „aromaterapija” ir ištyrė eterinių aliejų poveikį daugelio rūšių ligoms. 1980-aisiais ir 1990-aisiais Vakarų šalyse buvo iš naujo atrasta aromaterapija, nes susidomėjimas papildomais ir alternatyvia medicina (CAM) pradėjo augti.

Kokia teorija teigia, kad aromaterapija yra naudinga gydant vėžį?

Aromaterapija retai siūloma kaip vėžio gydymas, o kaip pagalbinė priežiūra, skirta vėžio simptomų valdymui ar vėžio gydymo šalutiniams reiškiniams valdyti. Yra įvairių teorijų apie tai, kaip veikia aromaterapija ir eteriniai aliejai. Pagrindinė teorija yra ta, kad kvapo receptoriai nosyje gali reaguoti į eterinių aliejų kvapus, siunčiant cheminius pranešimus nervų keliais į smegenų limbinę sistemą, kuri veikia nuotaiką ir emocijas. Vaizdų tyrimai žmonėms padeda parodyti kvapų poveikį limbinei sistemai ir jos emociniams pokyčiams.

Eterinių aliejų nauda. Kaip išsirinkti tinkamą?

Nuo pat viduramžių eteriniai aliejai buvo plačiai naudojami kaip medicininė ir kosmetinė priemonė dėl savo antibakterinių ir antiseptinių savybių. Šiandien eteriniai aliejai vieni iš svarbiausių farmacijos, kosmetikos, žemės ūkio ir maisto pramonės produktų. Eteriniai aliejai – tai lakieji aromatinio augalo skysčiai, dažniausiai išgaunami distiliacijos būdu iš atskirų augalo dalių: pumpurų, žiedų, lapų, stiebų, šakelių, sėklų, vaisių, šaknų, medienos ir žievės. Šiai dienai yra žinoma daugiau kaip trys tūkstančiai eterinių aliejų rūšių, o būdų, kaip juos pritaikyti kasdieniame gyvenime, – dar daugiau.

Gryni eteriniai aliejai ar jų mišiniai gali būti naudojami siekiant sumažinti stresą ir nerimą, gydyti gripą, išvalyti organizmą nuo šlakų ir toksinų. Jie padeda geriau susikoncentruoti, mažina skausmą, atpalaiduoja raumenis ir užtikrina ramų nakties miegą. Eteriniais aliejais praturtintais produktais patariama valyti namus ir naikinti blusas augintinių kailyje.

eteriniai aliejai 4.jpg

Aromaterapija – kas tai?
„… pacientai, priversti ilgą laiką praleisti gydymo įstaigoje, kuriems greta įprastinio gydymo buvo siūloma naudoti eterinius aliejus, sveiko greičiau…“Vienas iš plačiausiai paplitusių ir tradicinės medicinos pripažintų eterinių aliejų panaudojimo būdų – aromaterapija. Kas gi yra ta aromaterapija? Tai įvairių ligų gydymas pasitelkiant koncentruotus, iš aromatinių augalų išgautus eterinius aliejus. Aromaterapijos šaknys siekia senovės tautų gydymo vaistažolėmis tradicijas. Tiek lietuviai, tiek egiptiečiai, tiek indėnai žinojo vietinių augalų gydomąsias savybes ir jas sėkmingai taikė gydymui.

Skiriamos tokios aromaterapijos rūšys:

 • estetinė,
 • psichoterapinė,
 • holistinė,
 • klinikinė.

Kvapas yra estetinės aromaterapijos pagrindas, kaip ir malonumo jausmas, kurį patiriame naudodami kvepalus, skaniai kvepiančius muilus ar smilkalus. Psichoaromaterapija stengiasi išsiaiškinti, kaip kvapas veikia mūsų smegenis, paskatindamas jas išskirti endorfinus (laimės hormonus) ar noradrenaliną, atsakingą už organizmo reakciją į stresą. Holistinės aromaterapijos atstovai gydymui pajungia ne tik kūną, bet ir protą bei dvasią, o klinikinė aromaterapija yra būdas paskatinti gijimą (ypač gydant lėtines ligas) bei padėti sergantiesiems atsipalaiduoti ligoninės aplinkoje.

Tyrimai, atlikti vertinant klinikinės aromaterapijos taikymą ligoninėse, atskleidė, jog pacientai, priversti ilgą laiką praleisti gydymo įstaigoje, kuriems greta įprastinio gydymo buvo siūloma naudoti eterinius aliejus, sveiko greičiau ir buvo geresnės nuotaikos.

Kaip naudoti eterinius aliejus?

 • Per išorinę odą: tepant, dedant kompresus, maudantis vonioje su eteriniais aliejais, įmasažuojant.
 • Per vidinę odą: skalaujant burną su specialiu, aliejais praturtintu, skalavimo skysčiu, naudojant pesarus ar žvakutes.
 • Per burną: geriant specialias gelines kapsules arba vartojant eterinius aliejus, ištirpdytus meduje, alkoholyje ar kitoje substancijoje.
 • Įkvepiant: tiesiogiai arba netiesiogiai, naudojant garus.

Kuris variantas tinkamiausias, priklauso nuo to, kokį eterinį aliejų norima naudoti ir kokio rezultato iš jo tikimasi. Žaizdos dažniausiai gydomos per išorinę odą; norint paveikti nuotaiką – mėgaujamasi eterinių aliejų kvapais; o atsipalaidavimui tinka maudynės kvepiančioje vonioje – čia eterinių aliejų terapija patiriama tiek per uoslę, tiek per odą.

Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurie aliejai gali erzinti odą, todėl juos būtų protingiau išbandyti ant nedidelio odos plotelio. Atskieskite šiek tiek eterinio aliejaus natūraliu augaliniu aliejumi ir gautu mišiniu pasitepkite vidinę riešo pusę. Jei praėjus dienai nepastebėsite odos pokyčių, ji nebus sudirgusi, vadinasi, aliejus nealergizuoja odos ir yra tinkamas naudoti.

Kaip pasirinkti eterinį aliejų?

Šiais laikais eteriniai aliejai ne tik natūraliai išgaunami, bet ir chemiškai sintetinami. Į juos primaišoma įvairiausių priedų. Eterinių aliejų kokybė priklauso nuo dviejų aplinkos ir fizinio veikimo veiksnių. Pirmasis nurodo į tai, kokiose sąlygose augalas augo: klimato zona, sėklų kokybė, dirvožemio tipas, trąšos, aukštis virš jūros lygio ir t. t. Antrasis fizinio veikimo faktorius pažymi, kada ir kaip buvo nuimtas augalo derlius, kaip jis buvo distiliuojamas, konservuojamas ir sandėliuojamas. Norint įsigyti tikrai kokybišką eterinį aliejų, siūloma vadovautis apačioje pateikiamomis gairėmis.

7 naudingi patarimai, kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų

 1. Įsitikinkite, kad eterinis aliejus tikrai grynas (tai turėtų būti pažymėta ant etiketės).
 2. Jeigu eteriniame aliejuje yra priemaišų, jos turėtų būti tik natūralios.
 3. Aliejus turi būti laikomas tamsaus stiklo nedidelės talpos buteliuke.
 4. Prieš įsigydami eterinį aliejų, paprašykite mėginio.
 5. Skirtingų eterinių aliejų kaina neturi būti vienoda, kaip ir atitinkamų augalų dalių kiekis, reikalingas tam pačiam eterinio aliejaus kiekiui išgauti.
 6. Įsitikinkite, kad eterinio aliejaus talpa neapdulkėjusi – jei buteliukas apdulkėjęs, tai ženklas, kad aliejus buvo ilgai sandėliuojamas, taigi gali būti praradęs savo terapines ir aromatines savybes.
 7. Rinkitės ekologiškus eterinius aliejus.

Jei dar nesate išbandę aromaterapijos, siūlome pasilepinti ir į karštą vonią įlašinti 5–8 levandų ar melisų eterinio aliejaus lašus. Pagulėję tokioje vonioje, jausitės nusiraminę, atsipalaidavę ir pailsėję. Taip pat eterinį aliejų galite naudoti masažams. Įlašinkite kelis jo lašus į indelį su augaliniu aliejumi. O kasdien atliekamas odos priežiūros procedūras galite paįvairinti įlašindami į veido losjoną ar kremą kelis arbatmedžio aliejaus lašus – jis dezinfekuos odą ir neleis rastis spuogams.

Sėkmės atrandant eterinių aliejų įvairovę!

Parengė Vaidas Žemaitis pagal,

naujojibarmune.lt, lt.thehealthylifestyleexpo.com, medguru.lt inf.


Patiko? Pasidalinkite!