Patiko? Pasidalinkite!

Ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) nariai griežtai pasmerkė LGBTIQ teises Vengrijoje ribojantį įstatymą ir pareiškė susirūpinimą dėl šalyje smarkiai prastėjančios demokratijos ir teisės viršenybės padėties.

Europos Parlamento rezoliucijoje, kuriai pritarė 459 EP nariai, 147 nepritarė, o 58 susilaikė, pažymima, kad birželio 15 d. priimti Vengrijos įstatymų pakeitimai, draudžiantys nepilnamečiams suteikti prieigą prie bet kokios medžiagos LGBTIQ tema, pažeidžia ES pagrindinių teisių chartijoje ir ES Sutartyje apibrėžtas pagrindines žmogaus teises.

Europarlamentarai pabrėžia savo įsipareigojimą ginti vaikų teises, atkreipdami dėmesį, kad tam svarbu remtis tolerancijos ir įvairovės puoselėjimo principu. Jie kartu nuogąstauja, kad naujosios nuostatos primena 2013 m. Rusijoje priimtas „LGBT propagandos draudimo taisykles“ ir ragina Europos Komisiją įvertinti prieš LGBTIQ nukreiptų kampanijų Europoje finansavimo mastą.

EP nariai primena, kad minėto įstatymo priėmimas yra dar vienas sąmoningas pamatinių teisių Vengrijoje ribojimo ir valstybės remiamos kampanijos prieš LGBTIQ asmenis pavyzdys. Tai įrodo ir neseniai priimti šalies Konstitucijos pakeitimai, kurie nustato, kad „mama yra moteris, o tėvas – vyras“, bei draudimas Vengrijos piliečiams teisiškai pakeisti savo lytį.

Rezoliucijoje europarlamentarai ragina Europos Komisiją nedelsiant pradėti prieš Vengriją pažeidimo procedūrą ir panaudoti visas turimas priemones ES Teisingumo Teisme, pavyzdžiui, sankcijas. Savo ruožtu ES valstybės raginamos kreiptis į ES Teisingumo Teismą, jei Komisija atsisakytų iškelti pažeidimo bylą Vengrijai, o taip pat ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Be to, Europos Parlamentas reiškia susirūpinimą, kad Vengrijos pateiktas ekonomikos gaivinimo ir atsparumo planas gali prieštarauti ES teisei ir ragina Europos Komisiją pasitelkti ES lėšų panaudojimo šalyje apsaugos taisykles.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį, kad Parlamentas jau anksčiau pasmerkė piktnaudžiavimą įstatymais ES šalyse, tarp jų Lietuvoje ir Latvijoje, dėl nepilnamečiams teikiamos informacijos, ypač švietimo ir žiniasklaidos srityje, siekiant cenzūruoti su LGBTIQ asmenimis susijusį turinį ir medžiagą. EP nariai ragina ES Tarybą ir Europos Komisiją grįžti prie ES kovos su diskriminavimu taisyklių derinimo ir atsižvelgti į EP siūlymą įdiegti vieningą ES vertybių apsaugos mechanizmą.

europa.eu inf.


Patiko? Pasidalinkite!