Patiko? Pasidalinkite!

Gitanas Nausėda akcentavo principinę Lietuvos poziciją dėl Astravo AE ir prašė Volodimiro Zelenskio nepirkti iš šios elektrinės elektros

04.24 dieną Gitanas Nausėda bandė atkalbėti Aleksandrą Lukašenka nuo draugystės su Rusija ir pasiūlė humanitarinę pagalbą. Aptarė ekonominius klausimus ir priminė apie Astravo AE.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda konferenciniu skambučiu bendravo su Baltarusijos vadovu Aleksandru Lukašenka. Tai buvo pirmasis Lietuvos vadovo pokalbis su kaimyninės šalies Prezidentu.

Šalies vadovas pasiūlė Baltarusijai humanitarinę paramą medicinos priemonėmis ir reikalinga įranga medikams.

Atkreiptas dėmesys į šiuo metu būtiną prekių tranzito tarp šalių užtikrinimą. „Lietuva ir Baltarusija tradiciškai intensyviai bendradarbiauja transporto srityje. Šiuo sunkiu kovos su koronavirusu laikotarpiu svarbu užtikrinti nepertraukiamą prekių judėjimą, taip pat sudaryti sąlygas Lietuvos ir Baltarusijos vežėjams, kad jie galėtų vykdyti tarptautinius pervežimus“, – sakė šalies vadovas ir padėkojo Baltarusijos Prezidentui už bendradarbiavimą, susigrąžinant Lietuvos piliečius per Baltarusijos teritoriją.

04.27 dieną Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba. Valstybių vadovai aptarė Rytų partnerystės darbotvarkę ir sutarė, kad šiai ES politikos krypčiai reikalingas strateginis požiūris.Nausėda priminė, kad Lietuva išlieka ištikima Rytų partnerystės programos rėmėja. Prezidentas išreiškė aktyvų palaikymą Ukrainos euroatlantinei integracijai ir vykstančiam reformų procesui, ypač prokuratūros ir teismų sistemos, bankų reguliavimo, žemės rinkos liberalizavimo srityse.

„Būtina užtikrinti Ukrainos institucijų nepriklausomumą ir įdiegti antikorupcines priemones. Tai ypač svarbu piliečiams, demokratijai, ekonomikos augimui, Europos bendrovėms svarstant reikšmingas investicijas Ukrainoje”, — pridūrė šalies vadovas.

Zelenskiui Lietuvos prezidentas akcentavo principinę Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės saugumo ir Lietuvos sprendimą nepirkti nesaugios elektros energijos iš trečiųjų šalių. Prezidentas kreipėsi į Ukrainą su prašymu dar kartą apsvarstyti elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės klausimą.

Prezidentas su Ukrainos vadovu aptarė koronaviruso plitimo dinamiką šalyse, jo užkardymo priemones ir perspektyvas švelninti karantino apribojimus. Pasidalyta mintimis apie viruso plitimo padarinius socialiniam ir ekonominiam šalių gyvenimui, valstybių paramos ekonomikoms planus bei Europos Komisijos skirtą pagalbos paketą trečiosioms šalims. Lietuvos prezidentas informavo, kad šalis jau skyrė Ukrainai humanitarinę paramą medicininėmis priemonėmis. Zelenskio biuras teigė, kad Ukrainos vadovas metų pabaigoje pakvietė savo kolegą iš Lietuvos į Kijevą dalyvauti Ukrainos ir Lietuvos prezidentų tarybos posėdyje.

Ginčas aplink Baltarusijos AE

Baltarusija, dalyvaujant „Rosatom”, stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos valdžia nepatenkinta vietos pasirinkimu, taip pat tuo, kad elektrinė statoma dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai „Rosatom”.

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską „nesaugia statyba” ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia „grėsmę” Lietuvos Respublikai. Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų.

Lietuvos valdžia visose tarptautinėse platformose ragina atsisakyti Baltarusijos energijos. Be to, elektrinės patikimumas ir saugumas jau įrodytas. Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei (AE), kuri statoma Astrave, – praneša Tarptautinė atominės energijos agentūra.

Egidijus Paulauskas

 


Patiko? Pasidalinkite!