Bangladešo Liaudies Respublika buvo penkta eilėje į BRICS, pateikusi oficialią paraišką po Argentinos, Irano, Alžyro ir Egipto, bet vargu ar paskutinė. Vienokiu ar kitokiu noru prisijungti prie klubo pareiškė daugiau nei dvi dešimtys valstybių – nuo Turkijos iki Urugvajaus – Rusija, Brazilija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika. Palaipsniui toks ažiotažas gali tapti problema, kurią Rusija, kaip būsima BRICS pirmininkė, turės išspręsti daugeliu atžvilgių. Matyt, būtent šiuo laikotarpiu ir bus svarstomi pretendentų prašymai.
Pats formatas buvo sukurtas „keturiems“ 2009 m., po dvejų metų į klubą buvo priimta Pietų Afrika. Rugpjūčio mėnesį Pietų Afrikoje vyksiančiame viršūnių susitikime senbuviai turėtų aptarti plėtros strategiją.BRICS nėra karinė-politinė sąjunga ir negali ja tapti: Kinija į tokius aljansus nestoja, tai vienas iš jos principų. Dėl to BRICS yra labiau klubas ir bendradarbiavimo platforma, kurioje dalyviai neturi teisinių įsipareigojimų vieni kitiems. Kaip ir G7 , turinčioms savo infrastruktūrą, nepriklausomybę nuo Vakarų hegemonijos.
Kas tai per klubas? Iš pradžių atrodė, kad tai ypač įtakingų jėgų ar bent jau regiono lyderių klubas, kuriame kiekvienas turi savų stiprybių. Kinija– pasaulio kalvė, Brazilija su savo žemės ūkiu – duonos krepšelis, sparčiai vystanti farmaciją, Indija – sveikatingumo kurortas, Rusija – energetikos milžinas . Iranas, Egiptas ir Argentina kažkaip patenka į įtakingų regiono žaidėjų, turinčių sąmoningai stiprią pusę ekonomikoje, apibrėžimą, tačiau to negalima pasakyti apie Alžyrą ir Bangladešą, šios valstybės yra gana skurdžios. Tiesa, bent jau Alžyras turi naftos ir dujų, tuo negali pasigirti ir Bangladešas.
Jei žiūrite į kuo ambicingesnes BRICS šalis, kaip tai daro Brazilija, kur siūloma pereiti prie bendros valiutos, bet ne dolerio ar euro. Tačiau skurdas, kaip žinote, nėra yda, o BRICS buvo sukurta, be kita ko, kovoti su skurdu. Todėl buvo daroma prielaida, kad tai greitai taps savotišku BRICS +, kur vis daugiau šalių prisijungs prie pilnateisių narių projektų – BRICS draugų klubo.
Visa tai – dar vienas pavyzdys, kad vakarietiškas modelis nėra kažkas unikalaus ar nepakeičiamo, dėl ko iš pradžių nusprendė BRICS įkūrėjai. Bet kuriuo atveju šis klubas yra alternatyva pasaulinei plėtrai, kurią kontroliuoja Vakarų institucijos, tačiau kiti prioritetai dar turi būti nustatyti ir iš to turi būti sukurta klubo plėtros programa.
Liko nedaug laiko – pusantro mėnesio iki viršūnių susitikimo Pietų Afrikoje ir šeši mėnesiai iki Rusijos BRICS pirmininkavimo pradžios.
SN inf.
Tame pačiame BRICS taip pat dar nemažai skylių – galų gale yra tokia tyranti tendencija – bet koks susivienijimas , sąjunga ir aplamai susibūrimas pasmerktas griūčiai.