Patiko? Pasidalinkite!

Placebas (netikros tabletės) visais laikais buvo naudojamos per vaistų tyrimus. Dabar verslininkas Robertas Richmanas nusprendė pasinaudoti placebo efektu ir sukūrė „x tabletes“ (angl. Xpill).

Įsivaizduokite, kad jums duodama tabletė, kuri iš tikrųjų yra tiesiog inertinė medžiaga. Kitaip tariant, joje nėra jokių cheminių komponentų, galinčių kaip nors biologiškai paveikti žmogaus organizmą. Ir tai jums pasakoma, dar prieš išgeriant tabletę, vis dėlto ji suveikia. Galbūt taip yra todėl, kad problemos išsisprendė pačios savaime ar dingo skausmo priežastis?

„Netikros tabletės“ idėja medicinoje nenauja. Tai vadinama placebo efektu ir dažnai taikoma norint palyginti netikros tabletės efektą su tikro medikamento poveikiu. Pacientams tokiais atvejais duodama viena ar kita tabletė, bet nepasakoma, kuri. Laikoma, kad tai stipriausias „medikamentas“ farmacijos istorijoje, nes sėkmingi rezultatai, taikant placebą, būna vidutiniškai 30 proc. įvairių ligų atvejų. Tikrasis vaistas pripažįstamas efektyviu, jei jo veiksmingumas vos keliais procentais lenkia placebą.

JAV Harvardo Medicinos mokyklos (Harvard Medical School) profesorius Tedas Kaptchukas placebo efektą tiria visą savo gyvenimą ir neseniai kasmetėje TED konferencijoje, kuri transliuojama internetu, aiškino, jog placebas veikia todėl, kad smegenys iš tikrųjų yra „prognozavimo mašina“. Jei eidami per mišką ir žinodami, kad jame esama gyvačių, pamatysite ant žemės šaką, pirma, ką joje įžvelgsite, bus gyvatė.

Kaip tik taip yra ir su tabletėmis – žinome, kad, gerdami jas, jausimės geriau, ir taip būna net tada, jei suvokiame, kad vartojame placebą.

T. Kaptchukas pasakoja, kad svarbi yra ne tik pati tabletė, bet visas procesas, įskaitant medikus baltais chalatais, recepto išrašymo ritualą ir pokalbį su gydytoju.

Viskas pasikeis

Pradžioje amerikiečių verslo treneris Robertas Richmanas nemanė, kad placebo tabletėmis būtų galima ką nors gydyti. Kalbėdamas apie žmonių motyvaciją, jis labiau domėjosi tuo, kaip pakeisti jų mąstymą ir leisti jiems nugalėti kliūtis, trukdančias gyventi geriau.

Verslininką įkvėpė epizodas „Matricoje“ (The Matrix), kurios pagrindiniam herojui siūloma mėlyna ar raudona tabletė: išgėręs mėlyną, jis vėl užmigs ir sugrįš prie to, ką laiko realybe, o raudona leis jam nubusti tikroje realybėje.

Robertas kilęs iš San Diego Pietų Kalifornijoje ir studijavo koledže kino režisūrą. Jis prisipažįsta: „Norėjau, kad filmas taptų realybe, tačiau man visada atrodė, kad realybėje viskas nėra taip, kaip galvojame. Viskas vyksta absoliučiai kitaip.“

Užvaldytas tokių minčių, vyras nusprendė patikrinti „Matricos“ teoriją Amerikos beprotiškiausiame festivalyje Burning Man, kuris kasmet vyksta Nevados dykumoje. Jis pasiėmė krūvą indelių, kurie panašūs į indelius nuo įvairių receptinių medikamentų, supylė į juos raudonų ledinukų ir kvietė festivalio lankytojus išbandyti juos bei „pažinti realybę“.

Po kelių savaičių Robertui paskambino viena psichologė, kuriai jis tada, nieko negalvodamas, davė placebo ledinukų; dabar moteris norėjo įsigyti dar kelis buteliukus. Ji davė minėtų ledinukų savo pacientams, ir šių būklė iš esmės pagerėjo. „Prisimenu, kaip pasakiau jai, jog tai buvo tik ledinukai“, – patirtimi dalijosi R. Richmanas.

Supratęs, kad turi reikalų su kažkuo svarbesniu nei tik juokingas triukas, vyras sukūrė grupę socialiniame tinkle Facebook, siūlydamas išbandyti vitaminų tabletes. Šiuo atveju ledinukai buvo violetinės spalvos, nes New Age filosofas Kenas Wilberas kartą esą pasakęs: „Raudona tabletė? Mėlyna tabletė? Po galais, septintame dešimtmetyje būtume paėmę abi!“

Ir vėl – to pasekmės buvo įspūdingos. Kiekvienas dalyvis turėjo suformuluoti, koks turėtų būti rezultatas išgėrus tabletę, pvz., ar jis padarys kažką tokio, ką daug metų atidėliodavo, iškels kokį nors tikslą, ar pagaliau leis pasireikšti savo emocijoms. Visi tokie pokyčiai buvo fiksuojami per kitus 6 mėnesius.

Robertas gavo 40 vaizdo įrašų su dalyvių atsiliepimais, kuriuose jie pasakojo, kokių didžiulių pokyčių patyrė, pvz., metė rūkyti ar pradėjo naują verslo projektą. Šios tabletės padėjo ir Robertui pačiam: jis galų gale įveikė pusmaratonį, nors iki tol pajėgė nubėgti tik nedidelį jo dalį.

www.xpill.com


Patiko? Pasidalinkite!