Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvai užpykdžius kaimyninės Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, teks susitaikyti, kad ekonominiai ryšiai bus nutraukti ir Lietuva patirs didžiulius nuostolius. Artimiausiu metu Lietuva neteks Baltarusijos naftos srautų, jie iš Lietuvos uostų artimiausiu metu bus perkelti į Rusijos uostus, praneša RIA Novosti.

Konkurso “Rusijos lyderiai” finalo metu RF Energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas žurnalistams sakė, kad šalis turi visus reikiamus pajėgumus, o pervežimo apimtis vertinama nuo trijų iki keturių milijonų tonų.

“Dabar šis klausimas yra rengiamas siekiant sukurti ekonomines sąlygas, kurios būtų naudingos visiems: uostams, vežėjams, geležinkeliams ir, tiesą sakant, patiems naftos gamintojams”, — sakė Novakas.

Pasak jo, šie klausimai bus išspręsti artimiausiomis savaitėmis. Jis taip pat pažymėjo, kad yra įsakymas greitai išsiaiškinti šias temas.

Novakas taip pat teigė, kad Rusija turi laisvų pajėgumų, todėl belieka susitarti dėl sutartinių santykių, kad projekto įgyvendinimas būtų naudingas visoms šalims.

Energetikos ministerijos vadovas, įvardydamas pervežimų apimtį maždaug nuo trijų iki keturių milijonų tonų, taip pat pažymėjo, kad skaičiai yra aptariami ir dėl to gali keistis.

Anksčiau buvo pranešta, kad naftos srautų perkėlimas iš Lietuvos uostų į Rusijos uostus, ypač Ust-Lugą, buvo aptartas Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų Michailo Mišustino ir Romano Golovčenko derybose. Kaip jau pažymėjo pats Novakas, tam reikia koordinuoti šiame procese dirbančių įmonių ekonomines sąlygas.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka sakė, kad jis nurodė vyriausybei pateikti pasiūlymą perorientuoti visus Baltarusijos prekybos srautus iš Lietuvos uostų į kitus. Jis nepranešė, apie kuriuos uostus tuomet buvo kalbama.

„Jau paliepiau vyriausybei pateikti siūlymų dėl visų prekių srautų iš Lietuvos uostų į kitus. Štai ir pažiūrėsim, kaip jie gyvens. 30 proc. Lietuvos biudžeto formuoja mūsų prekių srautai per Lietuvą. Ko dar reikia? Apsirijo, todėl pastatysime į vietą“, – pareiškė A. Lukašenka.

Lukašenka teigė, kad srautai iš Baltarusijos sudaro apie 30 procentų Lietuvos biudžeto ir ES šalys neturėtų gąsdinti Baltarusijos sankcijomis, nes respublika turi kuo į tai atsakyti.

Pastaraisiais mėnesiais Lietuva bandė pasinaudoti Minsko ir Maskvos nesutarimais dėl naftos kainų — į Klaipėdos uostą atkeliavo kroviniai su degalais, kurie geležinkeliu buvo gabenami į Baltarusijos teritoriją.

Daugelis ekspertų taip pat pažymėjo, kad Lietuvos uostai, be kita ko, gyvena Baltarusijos tranzito sąskaita, o tai atneša jiems gana dideles pajamas.

„Mes jiems dabar parodysime, kas yra sankcijos. Jeigu lietuviai ir lenkai į Kiniją ir Rusiją per mus baražavo, dabar skraidys arba per Baltijos jūrą, arba per Juodąją jūrą prekiauti su Rusija ir panašiai. Apie sankcijinių produktų vežimą į Rusiją per Baltarusiją [kuriems Rusija yra paskelbusi embargą] – tegul net nesvajoja. Mes jiems parodysim, ką reiškia sankcijos“, – A. Lukašenka teigė naujienų agentūrai BelTA.

SN ir Belta.by  inf.


Patiko? Pasidalinkite!