Patiko? Pasidalinkite!

Karantinas paskelbtas JAV karinių jūros pajėgų jūrų pėstininkų laive „Fort McHenry“. Ne vieną mėnesį tarp įgulos narių plinta virusas, kuris manoma esantis epideminis parotitas (kiaulytė).

Nuo šios istorijos paviešinimo dienos, kuri buvo 2019 metų kovo mėnesio pradžioje, dar du įgulos nariai susirgo. Penktosios flotilės atstovai pranešė “Business Insider” žinių portalui, kad šiuo metu yra susirgę 27 darbuotojai.

“Mums nėra įprasta matyti tokių virusinių infekcijų protrūkių, kurie turėtų būti skiepais suvaldomi”, – portalui “Business Insider” atviravo Laivyno Medicinos ir Chirurgijos Biuras.

Ketvirtadienį Penktosios Flotilės atstovai “Business Insider” pranešė, jog JAV karinio jūrų laivyno karo laivas, kuris yra dislokuotas Persijos įlankoje, jau keleta mėnesių įstrigęs jūroje dėl viruso protrūkio, kuris manoma esantis kiaulytė (epideminis parotitas). Nors medicinos darbuotojai bando situaciją sukontroliuoti, įgulos nariai ir toliau suserga.

Iki šeštadienio 27-iems jūreiviams ir jūrų pėstininkams, esantiems kariniame laive „Fort McHenry“, buvo diagnozuotas parotitas. Šio mėnesio pradžioje šį susirgimą laivyno atstovai apibūdino kaip “virusinę infekciją, kurios simptomai yra labai panašūs į kiaulytės”.

Virusinis parotitas – tai seilių liaukų infekcija, kuri gali pasireikšti abiejose veido pusėse. Infekcija dažniausiai pasirodo susergant kiaulyte.

Taip pat skaitykite: JAV karinio laivo įgulai paskelbtas karantinas daugiau nei du mėnesius dėl reto viruso protrūkio

Laivyno Medicinos ir Chirurgijos Biuras taip pat pranešė “Business Insider” portalui, jog remiantis klinikiniais tyrimais, susirgę asmenys yra klasifikuojami kaip sergantys kiaulyte. Taip pat paminėjo, kad būtent kiaulytės skiepas buvo vienas iš skiepų, kuriuos buvo gavę visi įgulos nariai.

Dvidešimt šeši susirgę jūreiviai ir jūrų pėstininkai pasveiko ir jau sugrįžo į savo darbo vietas.

“Pirmasis nerimą keliantis atvejis pasireiškė gruodžio 22 dieną. Tai įvyko netrukus po to, kai laivas išjudėjo iš Floridoje esančio Mayport Naval uosto link šiuo metu esančios lokacijos. Viruso kilmės vieta iki šiol nenustatyta“, – “Business Insider” teigė Penktoji Flotilė.

Laivyno ir jūrų pėstininkų visuomenės sveikatos centras nusiuntė sveikatos specialistus į karantine esantį karo laivą “Fort McHenry”, kad būtų atliktas nuodugnus epidemiologinis tyrimas. Procesas šiuo metu nebaigtas.

Karinis jūrų laivynas sunkiai dirbo siekdamas užkirsti kelią dar didesniam protrūkiui. „Nuo pirmojo atvejo pradžios laivo medicinos skyrius įdiegė sveikatos apsaugos priemones. Įgulai buvo duota papildoma, konkreti, protrūkiui pritaikyta vakcinos dozė. Šiam skyriui pavyko sustabdyti ligos plitimą“, – paaiškino Laivyno Medicinos ir Chirurgijos Biuras.

Kiaulytės komplikacijos yra retos, tačiau gali būti pavojingos gyvybei.

Kovo 9 dieną 25 laivo “Fort McHenry” įgulos nariai buvo susirgę. Tai buvo užfiksuota kelios dienos iki pirmojo CNN pranešimo visuomenei apie šį incidentą. Kovo 17 dieną Penktosios Flotilės atstovai “Business Insider” pranešė, jog visi 25 asmenys jau pasveikę ir dirba.

Praėjusį antradienį CNN pranešė apie naują susirgimą ir nuo to laiko susirgusiųjų skaičius tik auga.

„Mūsų jūreivių ir jūrų pėstininkų sveikata bei gerovė yra itin svarbūs“, – sakė laivynas. „Darbuotojai gauna geriausią priežiūrą gydant šią ligą ir užkertant kelią jos plitimui.”

Laivynas ne tik paskelbė karantiną, bet ir ėmėsi papildomos atsargumo priemonės – revakcinavo visus t.y. daugiau nei 700 įgulos narius, tymų, kiaulytės ir raudoniukės skiepais.

„Jūrų laivyno pozicija yra ta, kad vakcinos veiksmingai mažina ligų dažnumą ir sunkumą. Tik deja, tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) vakcinoje esanti kiaulytės dalis yra mažiausiai veiksminga iš visų trijų komponentų. Jos veiksmingumas po dviejų dozių siekia 88%.“, – sakė Laivyno Medicinos ir Chirurgijos Biuras “Business Insider” portalui.

Laivynas teigia, jog nors kariniuose laivuose kasmet pasitaiko gripo ir kitų dažniausiai paplitusių ligų protrūkiai, situacija “Fort McHenry” yra neįprasta. Jiems retai kada pasitaiko matyti virusinių ligų protrūkius, kurios turėtų būti skiepais suvaldomi.

Minėtas laivas nuo sausio pradžios nėra įplaukęs į jokį uostą. Ir tikėtina, kad mažiausiai mėnesį dar to negalės padaryti. Šiuo metu besitęsiantis laiko tarpas, kurio metu visa įgula turi praleisti vandenyje, yra neįprastai ilgas. Tai gali stipriai žlugdyti įgulos moralę. Paprastai JAV kariniai laivai sustoja uostuose bent kartą per mėnesį. Sustojimo metu tvarkomos įvairios sistemos, įgula turi galimybę pasiilsėti.

Sunku nuspėti, kiek dar laiko tęsis karantinas paskelbtas JAV laivui “Fort McHenry”. Turi praeiti bent du pilni inkubaciniai periodai be nei vieno incidento. Laivyno Medicinos ir Chirurgijos Biuras teigia, kad tik taip galima užtikrinti, jog virusas daugiau nebeplistų. Mat pasitaiko atvejų, kai užsikrėtę individai neturi jokių ligos simptomų.

Kiaulytės inkubacinis laikotarpis yra 25 dienos. Taigi, po paskutinio susirgusio įgulos nario pasveikimo turės praeiti bent 50 dienų. Tik tada jūrų laivynas galės paskelbti, jog situacija suvaldyta.

Vertė Eglė Jay

 


Patiko? Pasidalinkite!