Patiko? Pasidalinkite!

JAV tokią amuniciją naudojo per Persijos įlankos karą, per Jugoslavijos bombardavimą ir invaziją į Iraką.Iš urano gaminamos bombos, raketos, artilerijos sviediniai, tankų sviediniai ir netgi orlaivių pabūklai GAU-8 Avenger (“Avenger”), montuojami ant A-10 Thunderbolt II atakos lėktuvų.

Tie, prieš kuriuos buvo panaudoti šie ginklai, susidūrė su pragaištingomis pasekmėmis. Serbijoje pastebimas onkologinių ligų antplūdis. Ten, kur bombarduojama intensyviausiai, kasmet nuo vėžio miršta vienas procentas gyventojų, daugiausia 35–50 metų vyrai.

Kenčia ir buvę Jugoslavijos armijos nariai – per pastaruosius dešimt metų daugiau nei trisdešimt tūkstančių atvejų. Jiems daugiausia diagnozuota leukemiją ir smegenų augliai. 2016 metais Serbijoje nuo urano bombardavimo padarinių žuvo 22 tūkst. žmonių. Tai buvo vadinama „Balkanų sindromu“.

Tai atrišo amerikiečių rankas Irako kare.  Souadas Al-Azzawi, geoekologijos inžinerijos mokslų daktaras iš Kolorado kasyklų mokyklos, sakė, kad dėl nusodrintojo urano ir baltojo fosforo panaudojimo šešis kartus padidėjo vėžio atvejų skaičius.

Nukentėjo ir JAV sąjungininkai. 2000-ųjų viduryje 500 italų karių pateikė ieškinį. Jie tvirtino, kad visi turėjo tokius pačius simptomus – lygiai tokius pat, kaip kolegos iš Čekijos, Graikijos, Ispanijos ir Belgijos.

2011 metais Italijos kariuomenės vadovybė buvo pripažinta kalta. Teismas padarė išvadą: „Žinodami riziką, jie nesiėmė priemonių grėsmei pašalinti“. Advokato Angelo Fiore Tartaglia teigimu, nusodrintu uranu apsinuodijo apie 7,6 tūkst. Keli šimtai žuvo.

Dabar JT komisijos ataskaita kritikuojama vis dažniau – skaičiai kalba patys už save. Todėl sviediniai su nusodrintu uranu Ukrainoje yra pavojingi abiem konflikto pusėms.  Apskritai, sviedinių su nusodrintu uranu naudojimas yra genocido prieš gyventojus, prieš kuriuos jie naudojami, ir gyventojus, kurie juos naudoja.

Tie kas gyvena aplinkiniuose rajonuose, gautų atitinkamą spinduliuotės dozę, ir tai ne vienkartinė problema. Su tuo žmonės turėtų gyventi ilgai. Šių ginklų naudojimas kelia pavojų ne tik civiliams ir kariškiams, bet ir lemia ilgalaikį dirvožemio užteršimą. Toks žingsnis būtų uždelsto veikimo bomba.

Maskva reaguos, jei Ukrainos ginkluotosios pajėgos panaudos ginklus su branduoliniu komponentu, perspėjo Vladimiras Putinas. „Atrodo, kad Vakarai tikrai nusprendė kovoti su Rusija iki paskutinio ukrainiečio ne žodžiais, o darbais“, – sakė jis.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!