Burka (arabiškai – برقعة) – visą kūną uždengiantis rūbas. Egzistuoja dvejopos burkos – musulmoniškos ir kaukazietiškos. Čia kalbėsime apie musulmoniškąsias. Burka atsirado iš deivės Astartės* kulto laikų senovės Mesopotamijoje.
Taigi, šios kūniškosios meilės deivės garbei to laiko visos be išimties moterys, kartą metuose turėjo užsiiminėti prostitucija ir reikia pažymėti, kad tais laikais (kalbame apie antrą tūkstantmetį prieš mūsų erą) šis užsiėmimas jokiu būdu nebuvo smerkiamas. Lytiniai aktai buvo atliekami šventyklose ar šventuose miškuose aplink jas, o santykiavimas tokiose vietose buvo laikomas “šventumo aktu”.
Kad nebūtų atpažintos, aukštesniojo visuomenės sluoksnio moterys pradėjo vualiu dengti savo kūną. Tada ir buvo pradėtos naudoti burkos.
Reiktų žinoti, kad Turkijos Respublikos įkūrėjas, Mustafa Kemalis Atatiurkas (1881 – 1938), prezidentavęs nuo 1923 iki 1938, tų laikų fundamentalistus užčiaupė labai paprastu ir efektingu būdu: išleido įstatymą, kuriame buvo teigiama, kad visos Turkijos moterys gali rengtis taip, kaip joms patinka, o štai prostitutės burkas dėvėti PRIVALO!
Jau sekančią dieną po įstatymo įsigaliojimo burkų praktiškai nebeliko.
Beje, šis įstatymas Turkijoje galioja ir dabar…
“Kai Judas pamatė ją, pamanė, kad ji ištvirkėlė; nes ji buvo užsidengusi veidą” (Biblija, 38:15)
*Astartė, Baalat, Baaltis, Beltis (finikiečių Aštartė) – semitų dievybė, Baalo žmona arba sesuo. Siejama su vaisingumu, seksualumu ir karu. Babiloniečių atitikmuo – Ištar.
Paruošė Saulius Veržikauskas