Patiko? Pasidalinkite!

Jeigu įtariate, kad jūsų artimasis vartoja narkotikus, įsitikinti galite pagal tam tikrus požymius ir ženklus. Bet būti dėl to visiškai tikram sunku. Skirtingi narkotikai žmones veikia nevienodai: kai kurie gali atrodyti labai linksmi, kiti labai liūdni. Nepradėkite įtarinėti visų, gal kai kurie patiria šiaip kokių nors sunkumų ir neturi nieko bendra su narkotikais! Vienas iš žemiau išvardytų požymių negali įrodyti, kad narkotikai iš tiesų vartojami (jų turi būti bent keletas).

BV inf.

Ką apie narkotikų vartojimą sako Lietuvos kariuomenėje skaitantis paskaitas Algis Ramanauskas:

Priklausomybės nuo narkotikų ir alkoholizmo gydymu užsiimantys specialistai, vieningai teigia, kad nevartojantis alkoholio ir narkotikų žmogus, visada pasisakys, kad jis nevartoja ir , net nebandys vengti šio klausimo, ar nuo jo išsisukinėti. O vartojantis narkotikus, žmogus, visada vengs šio klausimo ir stengsis nuo pabėgti, – teigia profesorius ir praktinės psichologijos bei psichoanalizės katedros vedėjas Vladimiras Ždanovas.

Kokie jie?

Galimi emociniai pokyčiai: staigi nuotaikų kaita – nuo linksmumo iki depresijos (ar
atvirkščiai); neįprastas irzlumas ar agresija, reaguojant į globą ar rūpinimąsi. Elgesio pokyčiai: aplaidi asmeninė higiena, netvarkinga ir nešvari apranga, apsileidusio žmogaus išvaizda; abejingumas kasdieniniams darbams, draugams, pomėgiams, sportui; blaškymasis, negalėjimas susikaupti; nerišli kalba ar neįprastas šnekumas; domėjimasis tik narkotikais; sutrikęs dienos ritmas; su narkotikais susijusio žargono vartojimas (pvz., hašas, amfa, anaša, lomkės ir t. t.); melavimas slepiant buvimo vietą ir veiklą; aplinkinių šalinimasis, uždarumas; irzlumas, agresyvus ar smurtinis elgesys, peržengiantis įprastas ribas, vagiliavimas.

Fiziologiniai pokyčiai: nepaaiškinamas silpnumas; nerimas; niežulio palikti įdrėskimai; labai išsiplėtę ar susitraukę akių vyzdžiai; paraudusios akys;
laikysenos ir judesių pokyčiai (nuo visiško atsipalaidavimo iki per didelio aktyvumo); didelis svorio kritimas (akivaizdus organizmo išsekimas); prarandamas apetitas, valgoma nenoriai, atsisakoma mėgstamiausių patiekalų, tačiau didėja saldumynų pomėgis; iškreipta veido išraiška, keista mimika kalbant; kankina nemiga, dieną mieguistumas; parausta akys, nuolatinė sloga; vargina viduriavimas ir vėmimas, nepriklausomai nuo mitybos; beria, niežti odą; bijoma šviesos.

Kiti požymiai: intraveninių injekcijų žymės (dažnai aiškinama, kad tai medicininių
tyrimų žymės); neįprasti kvapai (pvz., acetono, klijų, aerozolių); aptinkami neįprasti milteliai, tabletės, kapsulės, adatos, švirkštai, plastiko buteliai su nupjautu dugnu, folijos gabaliukai, sulenkti vamzdeliai, susukti kartono gabaliukai, daugybė degtukų ar žiebtuvėlių, šaukštai aprūkusia apačia; ant rankų ir kitų kūno vietų pastebimos adatų dūrių vietos (gali slėpti – karštą dieną vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis);
kraujo dėmės ant drabužių; kvepalų, smilkalų ar skutimosi losjono vartojimas narkotikų kvapui paslėpti; saulės akinių nešiojimas, norint paslėpti raudonas akis, išsiplėtusius ar susitraukiusius vyzdžius, akių lašų lašinimas mažinant akių paraudimą.

Narkomanijos prevencija Lietuvos kariuomenėje

Kaip kovojama su narkomanija mūsų kariuomenėje?

Mūsų kariuomenėje narkotikų vartojimas nėra taip paplitęs, kaip, sakysime, JAV ar Didžiosios Britanijos karinėse pajėgose. Pvz., 2007 m. daugiau nei 700 britų karių buvo nustatyta priklausomybė nuo kokaino, o tai tik vienas iš daugelio narkotikų! Nuo 2001 metų vykdomos kompleksinės narkotinių medžiagų vartojimo prevencinės priemonės užtikrina stabiliai žemą narkotikų vartojimo mastą mūsų kariuomenėje ir neleidžia išplisti šiam pavojingam socialiniam reiškiniui. Kariuomenėje vykdomas tiek privalomosios pradinės karo tarnybos (PPKT), tiek profesinės karo tarnybos (PKT) karių švietimas narkomanijos prevencijos tema. Kiekvieno bazinio kario kurso (BKK) metu PPKT kariams vedama 50 min. paskaita „Narkomanijos prevencija“.

2007 metais J. Radvilos mokomajame pulke skaityta 31 tokia paskaita, paskaitose dalyvavo 2135 PPKT kariai (86 proc. PPKT karių). Kituose kariniuose vienetuose skaitytos 29 paskaitos, jose dalyvavo 1304 PPKT kariai (61 proc. PPKT karių). PPKT karius narkomanijos prevencijos tema 2007 metais švietė 72 proc. karinių vienetų, kuriuose tarnauja PPKT kariai. 2007 m. surengtos 46 paskaitos narkomanijos prevencijos tema PKT kariams, jas išklausė 1199 PKT kariai (17 proc. PKT karių). PKT karius narkomanijos prevencijos tema 2007 metais švietė 54 proc. karinių vienetų, kuriuose tarnauja PKT kariai. Rengimosi misijoms metu kariams, vykstantiems į tarptautines operacijas (Afganistanas, Irakas, Balkanai) Karo medicinos tarnybos psichologai surengė 10 paskaitų (po 2 val.) „Narkomanijos psichologiniai aspektai“, jas išklausė 388 PKT kariai (paskaitose dalyvavo 86 proc. karių, 2007 metais tarnavusių tarptautinėse operacijose). Per paskaitas kariai supažindinti su narkomanijos situacija tarptautinės operacijos regione, pateikta informacija apie priklausomybę nuo narkotinių medžiagų, asmenų, vartojančių narkotines medžiagas, atpažinimą ir pagalbos teikimą jiems.

Manoma, kad ši informacija teigiamai atsiliepia karių nuostatoms ir sugebėjimui atsispirti narkotinėms medžiagoms, nes tarptautinių operacijų regionuose priėjimas prie šių medžiagų nėra sudėtingas, o išgyvenamas nerimas, įtampa ar nuobodulys gali paskatinti griebtis tokio atsipalaidavimo būdo. Galima pasidžiaugti, kad toks atsipalaidavimo būdas tarptautinių operacijų metu mūsų kariams nėra priimtinas.

Kitas svarbus narkomanijos prevencijos aspektas yra planiniai ir netikėti karių testavimai greito narkotinių medžiagų nustatymo šlapime testais. Iš viso 2007 metais testuota 1170 (51 proc.) PPKT karių. (2004 m. –19 proc., 2005 m. – 31 proc., 2006 m. – 51 proc.). Narkotinių medžiagų vartojimo tendencija tarp PPKT karių jau kelinti metai yra panaši: 2007 m. iš viso nustatyti 34 teigiami testų rezultatai PPKT kariams (1,5 proc. PPKT karių). 2004 m. nustatyti 73 teigiami testų rezultatai PPKT kariams (2,2 proc. PPKT karių); 2005 m. – 48 (1,5 proc. PPKT karių); 2006 m. – 45 (1,6 proc. PPKT karių). 2007 m. testuoti 493 PKT kariai (7 proc. PKT karių). Planinių profilaktinių testavimų metu testuota 112 PKT karių (1,6 proc. PKT karių), nustatyti 2 teigiami testų rezultatai (barbitūratai ir opijatai) PKT kariams, jie įtraukti į priežiūros grupę ir bus stebimi ir testuojami papildomai.

Karo medicinos tarnybos specialistai dėl narkotinių medžiagų vartojimo KAS padaliniuose atliko 18 netikėtų testavimų. Atsitiktinės atrankos būdu testuotas 381 PKT karys (5,4 proc. PKT karių). Nustatyti 3 teigiami testų rezultatai (1 atvejis – metamfetaminai ir 2 atvejai – barbitūratai).

Kariai teisės aktų nustatyta tvarka buvo siunčiami į asmens sveikatos priežiūros įstaigą medicininei apžiūrai, po jos buvo konstatuota, kad narkotinių medžiagų jų organizmuose neaptikta. Šiais testavimais siekiama, kad kiekvienas karys žinotų, kad bet kuriuo metu gali būti patikrintas dėl narkotinių medžiagų vartojimo. Aktyvus darbas narkomanijos prevencijos srityje mūsų kariuomenėje bus tęsiamas ir ateityje.

Parengta pagal BV ir  LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJOS inf.


Patiko? Pasidalinkite!